Technologia drewna to unikatowy kierunek inżynierski, który w Polsce prowadzony jest jedynie na dwóch wydziałach. W Poznaniu w jego zakresie możesz kształcić się na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które obejmuje przedmioty ogólne, podstawowe i kierunkowe. Po dwóch latach kształcenia pierwszego stopnia studenci wybierają moduły zajęć odnoszące się do technologii drewna mechanicznej lub chemicznej.
Kształcenie ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, a studenci są zobowiązani do realizacji projektów o charakterze nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Technologia drewna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Technologię drewna w Poznaniu możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) lub cztery lata (studia inżynierskie niestacjonarne). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia w ich zakresie odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek technologia drewna w Poznaniu pozwoli Ci zdobyć rzetelne wykształcenie, które obejmuje wiedzę i umiejętności dotyczące mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drzewnych, nauki o drewnie, konstrukcji i technologii mebli i wyrobów z drewna, chemicznego przetwórstwa surowców drzewnych.
Studenci uczą się przy okazji obsługiwać aparaturę diagnostyczną i pomiarową, a także zapoznają się z systemami projektowymi obróbki i przetwórstwa drewna i tworzyw drzewnych.
Kompleksowo opracowany kierunek pozwoli Ci w umiejętny sposób wykonywać prace, które wspomagają projektowanie, wytwarzanie i eksploatację maszyn do obróbki drewna i tworzyw drzewnych. Nauczysz się również dobierać materiały inżynierskie, które stosuje się na narzędzia do tego typu obróbki.