Elektrotechnika to nowoczesny kierunek studiów, który doskonale wpisuje się w zapotrzebowania współczesnego rynku pracy. Propozycja kształcenia umożliwi Ci zapoznanie się ze sposobami wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej od elektrowni do gniazdka w ścianie.
Z pewnością poznasz także metody przetwarzania energii elektrycznej na energię mechaniczną, cieplną, chemiczną, które stosuje się w przemyśle, ale i w domu.
Na studentów czekają specjalizacje, które ułatwią poszerzanie wiedzy z najbardziej interesujących dziedzin, a także w znaczący sposób wpływają na wybór ścieżki kariery. Możesz zapoznać się z systemami elektroenergetycznymi, technikami świetlnymi, urządzeniami i instalacjami elektrycznymi, z inżynierią wysokich napięć i tym podobne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Elektrotechnika możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Elektrotechnikę możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku lub cztery lata (studia inżynierskie niestacjonarne). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia odbywają się wtedy w trakcie trzech semestrów lub czterech semestrów (studia magisterskie niestacjonarne).
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Elektrotechnika to interdyscyplinarnie konstruowany kierunek, umożliwiający zdobycie wiedzy i umiejętności w znacznym stopniu ułatwiające rozumienie i analizę procesów fizycznych, które zachodzą w urządzeniach i układach elektrycznych.
Studenci uczą się formułować i rozwiązywać złożone problemy inżynierskie, wykorzystując przy tym nowoczesne narzędzia informatyczne, użyteczne przy modelowaniu, analizie, obróbce wyników pomiarów.
W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak: wprowadzenie do telekomunikacji, odnawialne źródła energii, technika mikroprocesorowa, przesył i dystrybucja energii elektrycznej, elektroenergetyka i wiele innych.
Na studentów czeka także szereg specjalizacji, które umożliwią zgłębianie treści w zakresie najbardziej interesujących dziedzin. Wśród nich znajdziesz, chociażby systemy elektroenergetyczne, techniki świetlne lub urządzenia i instalacje elektryczne. Oczywiście utworzenie danej specjalizacji uwarunkowane jest ilością zainteresowanych. Oferta specjalnościowa jest zmienna.