Interdyscyplinarny kierunek studiów, którym jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna, jest idealną opcją dla osób, marzących o karierze w mediach masowych, to znaczy w prasie, radiu i telewizji.
Studia tego typu są urozmaicane poprzez propozycje specjalizacyjne. Poszczególne specjalności w znaczący sposób wpływają na dalszą ścieżkę kariery. Możesz rozwijać się w zakresie dziennikarstwa online, redagowania, a nawet grafiki komputerowej.
W trakcie zdobywanej edukacji będziesz miał/a szansę zdobyć rzetelne wykształcenie obejmujące dziennikarstwo prasowe, internetowe, radiowe, telewizyjne. Nauczysz się poprawnie komunikować, także pod względem precyzji językowej, a retoryka przestanie być Ci obca. Studenci będą wykorzystywać tradycyjne i nowoczesne źródła informacji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia w Rzeszowie w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na licencjacie. Trwają dwa lata, czyli cztery semestry, i kończą się egzaminem magisterskim.
Propozycję kształcenia dziennikarskiego możesz studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny może być realizowany zaocznie w weekendy lub wieczorowo (zajęcia odbywają się w tygodniu nawet przez cały dzień). Pamiętaj, żeby sprawdzić, w jaki sposób uczelnie w Rzeszowie prowadzą edukację niestacjonarną w ramach dziennikarstwa i komunikacji społecznej.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, natomiast na uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to bardzo popularny kierunek, który umożliwia studentom zdobycie rzetelnego wykształcenia, obejmującego życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne w skali lokalno-regionalnej i krajowo-międzynarodowej.
Interdyscyplinarnie opracowany program studiów wypełniony jest najważniejszymi przedmiotami, które między innymi wyjaśnią Ci znaczenie mediów masowych w życiu i funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa. Studenci poszerzają także kompetencje językowe w zakresie języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
W trakcie realizowanych zajęć nauczysz się zasad pisania i redagowania tekstów o charakterze informacyjnym i perswazyjnym, udzielania wywiadów dla mediów, prowadzenia konferencji prasowych, przygotowywania mów okolicznościowych, tworzenia strony internetowej.
Nauczysz się także zarządzać wizerunkiem i informacją, planować i realizować strategie public relations, zarządzać komunikacją w sytuacjach kryzysowych.