Zarządzanie projektami to kompleksowo opracowany kierunek studiów, który odpowiada na oczekiwania współczesnych pracodawców. Niezależnie od tego, na jakiej uczelni będziesz zdobywał/a edukację wyższą, propozycja kształcenia tego typu pozwoli Ci zdobyć wiedzę w zakresie planowania, przeprowadzania i kontrolowania realizacji złożonych przedsięwzięć wewnątrz firmy oraz dla jej klientów.
Nauczysz się posługiwać specjalistycznym oprogramowaniem, które przeznaczone jest do zarządzania projektem. Zdobędziesz wiedzę w zakresie zarządzania projektami informatycznymi, unijnymi, inwestycyjnymi, a także wykształcenie ogólnie z zakresu zarządzania, ekonomii, finansów i rachunkowości.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Zarządzanie projektami możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Zarządzanie projektami możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata (cztery semestry). Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach licencjackich.
Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni. Tryb stacjonarny na uczelniach niepublicznych jest zazwyczaj płatny.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień.
Pamiętaj, że studia niestacjonarne niezależnie od charakteru uczelni są płatne. Sprawdź, w jakiej formie prowadzone są na kierunku zarządzanie projektami.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek zarządzanie projektami tworzony jest w interdyscyplinarny sposób, dzięki czemu studenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, społecznych i prawnych, ale przede wszystkim skupiają się na zarządzaniu przebiegiem projektu, uwarunkowaniach organizacyjnych zarządzania projektami, a także na instrumentach wspierających zarządzanie projektami.
Nauczysz się posługiwać odpowiednimi narzędziami, metodami i technikami zarządzania projektami. Poznasz standardy kaskadowe (waterfall) oraz zwinne (agile) zarządzania projektami; będziesz w stanie zastosować konkretne standardy odpowiednio do typu projektu. Rozwiniesz umiejętności organizacyjne, wykonawcze w odniesieniu do projektu, jak również będziesz mógł/mogła zarządzać zmianami w projekcie oraz zarządzać ryzykiem projektu.
Nauczysz się pracować w zespole, a także rozwiązywać konflikty, które pojawią się w trakcie realizacji projektu.