Technologia chemiczna to innowacyjny kierunek studiów, który umożliwi Ci zdobycie szczegółowej wiedzy z zakresu chemii i technologii chemicznej. Rozwiniesz potrzebne do pracy kompetencje inżynierskie sprowadzające się do projektowania i kontrolowania procesów chemicznych w skali przemysłowej.
Na studentów czeka szereg fascynujących specjalizacji, które mają realny wpływ na ścieżkę kariery. Możesz rozwijać się w zakresie chemii organicznej, nieorganicznej, elektrochemii, w zakresie tworzyw sztucznych oraz aparatury procesowej. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach wybranej uczelni, ponieważ jest ona zmienna.
Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, pracowniach komputerowych i laboratoryjnych. Teoretyczne kształcenie studenci weryfikują w trakcie praktyk, chociażby w laboratoriach i zakładach przemysłu chemicznego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Technologia chemiczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Technologię chemiczną możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia odbywają się wtedy w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Studia chemiczne prowadzone są stacjonarnie i niestacjonarnie. Studia stacjonarne to studia dzienne. Bezpłatnie odbywają się na uczelniach publicznych (w ich siedzibach) od poniedziałku do piątku.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że ten tryb kształcenia jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Technologia chemiczna to kierunek tworzony w interdyscyplinarny sposób. Studenci mają okazję zgłębiać wiedzę z zakresu nauk chemicznych i technicznych oraz chemicznych procesów technologicznych. Poznają zagadnienia odnoszące się do chemii materiałów, nanomateriałów i materiałów specjalnego przeznaczenia dla optoelektroniki i medycyny.
Studenci rozwijają umiejętności inżynierskie, które ułatwią projektowanie i kontrolę procesów chemicznych w skali przemysłowej. Nauczysz się przeprowadzać we właściwy sposób czynności laboratoryjne i analizy, a przy tym obsługiwać nowoczesny sprzęt laboratoryjny i aparaturę pomiarową.
Będziesz w stanie prowadzić badania chemiczne, tworzyć koncepcje chemiczne oraz projektować, realizować i modernizować procesy chemiczne oraz produkty. Nauczysz się pracować w zespole, a także nabędziesz umiejętności kierownicze.