Inżynieria biomedyczna to kompleksowo opracowany kierunek studiów, który łączy nauki techniczne, medyczne i biologiczne. Propozycja kształcenia tego typu uznawana jest przez WHO za jedną z tych, które mają największy wpływ na postęp współczesnej medycyny.
Studenci mają możliwość wyboru specjalizacji, które w znaczący sposób wpływają na dalszą ścieżkę kariery. Warto je śledzić na stronach internetowych wybranych uczelni, ponieważ są one zmienne. Możesz zajmować się, chociażby informatyką w obrazowaniu medycznym lub inżynierią biomateriałów.
Zajęcia realizowane są w nowocześnie urządzonych salach wykładowych, komputerowych i laboratoryjnych. Studenci odbywają praktyki zawodowe między innymi w firmach produkujących sprzęt i aparaturę medyczną lub w szpitalach i klinikach.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria biomedyczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek inżynieria biomedyczna możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia; odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Studia stacjonarne to studia dzienne. Odbywają się bezpłatnie od poniedziałku do piątku na uczelniach publicznych w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że ten tryb kształcenia jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie opracowanym programie kształcenia kierunku inżynieria biomedyczna znajdziemy szereg najważniejszych zagadnień, które odnoszą się przede wszystkim do informatyki medycznej, obrazowania medycznego, telemedycyny, procesowania sygnałów fizjologicznych, modelowania 3D i optyki biomedycznej.
Dzięki zdobywanej wiedzy i rozwijanym umiejętnościom studenci mają realny wpływ na udoskonalanie produkcji i obsługi sprzętu medycznego, urządzeń diagnostycznych, wyposażenia laboratoryjnego.
Będziesz miał/a okazję zgłębiać wiedzę z zakresu podstaw elektronicznej aparatury medycznej i programowania, biofizyki i biochemii, anatomii i fizjologii, technik obrazowania medycznego, implantologii. Nauczysz się obsługiwać specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie komputerowe wykorzystywane w inżynierii biomedycznej.