Filologia polska to kierunek dla pasjonatów, którzy chcą zdobywać wiedzę o języku polskim i literaturze polskiej i światowej.
Dzięki rzetelnie opracowanemu programowi kształcenia masz szansę zdobyć ogólne wykształcenie humanistyczne oraz szczegółową wiedzę polonistyczną, która obejmuje rozumienie i analizowanie zjawisk i procesów literackich, językowych i kulturowych w odniesieniu do przeszłości i współczesności.
W trakcie realizowanych zajęć nauczysz się posługiwać językiem specjalistycznym z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa. Przedmioty ogólne, kierunkowe i specjalistyczne będą realizowane w przystosowanych do tego salach wykładowych i pracowniach komputerowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia polska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku filologia polska realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Studia filologiczne prowadzone są przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Są to tak zwane studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku w siedzibie poszczególnych wydziałów i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i specjalizacyjnymi oraz praktykami zawodowymi. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia filologii polskiej konstruowany jest w interdyscyplinarny sposób. Studenci mają okazję zgłębiać wszechstronną wiedzę, która obejmuje historię i teorię literatury, wiedzę o kulturze, językoznawstwo historyczne i współczesne.
Dzięki realizowanym przedmiotom wykształcisz potrzebne do nauki i pracy umiejętności związane z rozumieniem, analizowaniem i interpretacją wypowiedzi językowych (także tekstów literatury i kultury). Nauczysz się tworzyć i redagować różnego typu teksty, a także przygotowywać prezentacji ustne.
W zależności od poziomu kształcenia na studentów czekają propozycje specjalizacyjne, które mogą mieć realny wpływ na ścieżkę kariery. Możesz rozwijać się w zakresie specjalności językoznawczej, literaturoznawczej, nauczycielskiej, edytorskiej. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach internetowych wybranych uczelni. Pamiętaj, że jest ona zmienna.