Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na studiach ekonomicznych musi obejmować wiele dziedzin, tak by przyszli absolwenci byli prawdziwymi profesjonalistami w swoim fachu. Bloki zajęciowe możemy podzielić na kilka grup, które odnosić się będą do różnych dyscyplin. Zatem studenci swoje kwalifikacje będą opierać na naukach ścisłych, prawniczych i socjologicznych. Podstawę kształcenia na kierunku ekonomia stanowić będzie oczywiście królowa nauk, czyli matematyka oraz dyscypliny jej pochodne:
-
statystyka;
-
rachunek prawdopodobieństwa;
-
analiza finansowa;
-
rachunkowość.
Przedmioty te stanowią niezbędny filar, bez którego nie będzie możliwe poznanie i pełne zrozumienie dziedzin, współgrających z ekonomią. Uczelnie w Krakowie w swoich programach studiów ekonomicznych uwzględniają także zagadnienia takie jak podstawy zarządzania, wstęp do psychologii, czy socjologię organizacji. Studenci poznawać będą podstawy prawa gospodarczego, czy zagadnienia związane z polityką społeczną oraz gospodarczą.
Wiedza teoretyczna absolwentów ekonomii powinna stanowić podstawę każdego ich działania praktycznego, a więc musi mieć ona maksymalnie wszechstronny charakter i obejmować wiele aspektów. To kwalifikacje z zakresu nauk ścisłych, prawnych i socjologicznych sprawiają, że przyszli absolwenci będą umiejętnie wykorzystywać je w pracy zawodowej.
Bowiem absolwent ekonomii to specjalista w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Potrafi wszystkie te zasoby analizować oraz prowadzi statystyki z nimi związane. Oprócz tego to doskonały prognosta nastrojów społeczno-ekonomiczny, który w swoich sądach wykorzystuje cały aparat kierunkowych umiejętności.
W programie studiów na kierunku ekonomia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku ekonomia są związane m.in. z badaniem działań gospodarczych, takich jak produkcja, dystrybucja i konsumpcja dóbr i usług czy z zarządzaniem zasobami finansowymi, ludzkimi lub materialnymi. Studenci ekonomii uczą się np. analizować i interpretować dane ekonomiczne oraz stosować różne metody matematyczne i statystyczne w celu zrozumienia złożonych procesów gospodarczych.
Program studiów ekonomicznych składa się z różnych przedmiotów, takich jak m.in. mikroekonomia, makroekonomia, statystyka, matematyka finansowa, rachunkowość, finanse publiczne, polityka fiskalna i monetarna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie. Podczas nauki studenci mają możliwość rozwijania np. swoich umiejętności analitycznych, zarządzania, komunikacji oraz pracy w zespole. Ponadto, kierunek ten dostarcza wiedzy potrzebnej do podejmowania decyzji biznesowych oraz rozwiązywania problemów gospodarczych i społecznych.
Po ukończeniu studiów na kierunku ekonomia absolwenci mogą pracować w różnych sektorach gospodarki, takich jak np. bankowość, ubezpieczenia, inwestycje, rachunkowość, konsulting, administracja publiczna, a także w organizacjach międzynarodowych. Osoby, które ukończyły ekonomię, są również kompleksowo przygotowane do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Poelcane:
Jakie są specjalności na ekonomii w Krakowie
Współczesne studia z ekonomii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Sprawdź specjalności na ekonomii w Krakowie
Po jakim profilu na kierunek ekonomia w Krakowie
Ekonomia to wymagający kierunek, dlatego studia te warto rozpocząć już z podstawową wiedzą z tej dziedziny. Najlepiej przygotowuje do tego 5-letnia nauka w technikum ekonomicznym, gdzie uczniowie zdobywają podstawy mikro- i makroekonomii, statystyki czy przedsiębiorczości. Podobną wiedzę, jednak niepotwierdzoną tytułem technika, zdobywają uczniowie liceów o profilach menedżersko-ekonomicznych oraz ekonomiczno-biznesowych.
Dobrym wyborem jest także nauka w liceum ogólnokształcącym w klasach matematyczno-fizycznych, matematyczno-informatycznych, czy geograficznych. Ukończenie szkoły średniej, ze szczególnym uwzględnieniem tych przedmiotów z pewnością pomoże w zdaniu egzaminów maturalnych wymaganych na studia ekonomiczne.
Sprawdź
Czy studia na kierunku ekonomia w Krakowie są trudne
Wybierając się na ekonomię w Krakowie z pewnością trzeba umieć liczyć, bo operacje na liczbach to podstawa tej dziedziny. Studia są wymagające, bo obejmują wiele dziedzin, w tym: mikro i makroekonomię, rachunkowość, finanse czy marketing. Złożony charakter studiów wymaga od studentów umiejętności zarówno ścisłych jak i humanistycznych.
Warto powalczyć na tych studiach, bo dają one duże możliwości rozwoju. Wiedza ekonomiczna przyda się nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu codziennym. Ukończenie tego kierunku daje szereg uniwersalnych umiejętności, które pozwolą na dalszy rozwój także w innych branżach.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na ekonomii w Krakowie
Kandydaci na studia ekonomiczne w Krakowie muszą być gotowi na wiele wyzwań. Jedno z nich stanowi matematyka, która jest podstawą tej dziedziny. Dlatego też w programie nauczania można znaleźć wiele zajęć poświęconych królowej nauk i to właśnie one często są wymieniane w gronie najtrudniejszych.
Wymagające są także zajęcia z ekonometrii, która zajmuje się analizą danych ekonomicznych wykorzystując przy tym złożone metody statystyczne. Trudne mogą być też takie przedmioty jak mikroekonomia, makroekonomia czy statystyka. Należy jednak pamiętać, że trudność przedmiotów zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji studenta.
Czy studia na kierunku ekonomia w Krakowie to studia z przyszłością
Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez ekonomii. To dziedzina, która wykorzystywana jest w naszej codzienności, a także w wielu różnych branżach. W tym w finanasach, polityce, zarządzaniu czy przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Ekonomia jest nie tylko przyszłością, ale pozwala także na jej przewidywanie. Przez dynamiczne zmiany w światowej gospodarce, osoby o takim wykształceniu, są w stanie lepiej je zrozumieć i przewidywać. Dlatego też umiejętności niezwykle cenne są m.in. w biznesie.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na ekonomię w Krakowie
Poziom trudności procesu rekrutacyjnego może być różny w zależności od uczelni. Zdarza się, że do dostania się na ekonomię w Krakowie wystarczy przeciętnie zdana matura z dwóch przedmiotów. Są jednak uczelnie, które w procesie uwzględniają jedynie przedmioty zdane na poziomie rozszerzonym. W tych przypadkach najczęściej trzeba uzyskać bardzo dobry wynik, by myśleć o wymarzonym kierunku.
Niezależnie od wybranej uczelni, kandydaci powinni przyłożyć się do matury. To dlatego, że stopień trudności rekrutacji może się zmienić, w zależności od liczby zgłoszeń i dostępnych miejsc. Szczególnie warto skupić się na nauce języka angielskiego, matematyki, geografii, historii, informatyki lub WOS-u.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku ekonomia w Krakowie jest matematyka
Trudno wyobrazić sobie ekonomię bez matematyki. Operacje na dużych liczbach to chleb powszedni ekonomistów. Dlatego tak ważne na tym kierunku jest odnajdywanie się w świecie liczb. Studenci zetkną się z matematyką już na początku swojej przygody ze studiami. Poza matematyką w czystej formie, studenci będą się jej uczyć także na przedmiotach ściśle powiązanych z ekonomią. To dlatego, że wiele koncepcji ekonomicznych opiera się na analizie matematycznej, która pozwala np. prognozować zachowania rynkowe. Wśród przedmiotów, w których zrozumieniu pomoże matematyka jest m.in. statystyka oraz ekonometria.
Czy warto iść na studia z ekonomii
Ekonomia jest kierunkiem, bez którego trudno wyobrazić sobie przestrzeń wyższego kształcenia. To propozycja dla osób zainteresowanych między innymi mechanizmami ekonomicznymi działającymi w sferze międzynarodowych stosunków gospodarczych, rynkami finansowymi, czy mechanizmami funkcjonowania gospodarki w regionie. Ponadto, bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności, dzięki którym mogą rozwijać konkretne zainteresowania, jak również przygotować się do wykonywania określonych obowiązków zawodowych.
Sprawdź czy warto iść na studia
Ekonomia studia podyplomowe w Krakowie
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu ekonomii. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź