Program studiów i przedmioty
Studenci filologii angielskiej szkolą się szczególnie w kontekście językowym – poznają m.in. słowa, wymowę oraz zwroty, które składają się na współczesny język angielski. Przyszli specjaliści badają także kulturę oraz społeczne czynniki wpływające na kształtowanie się krajów anglojęzycznych.
Przykładowe przedmioty na kierunku filologia angielska w Poznaniu:
Absolwenci filologii angielskiej są świadomymi użytkownikami języka angielskiego, a swoje zdolności praktycznie wykorzystują na rzecz społecznej użyteczności. Szczegółowa znajomość obcego języka pozwala im nie tylko przeprowadzanie tłumaczeń różnorodnych tekstów czy wypowiedzi, ale także prowadzenie komunikacji z anglojęzycznymi przedstawicielami różnorodnych dyscyplin biznesowych, specjalistycznych lub akademickich.
Nabywane umiejętności
Studia z filologii angielskiej to program nauczania, który koncentruje się w szczególności na języku angielskim i literaturze pisanej w tym języku. Studenci studiów filologicznych w zakresie anglistyki uczą się m.in. o historii i kulturze anglojęzycznych krajów oraz o różnych formach i stylach pisania, jakie wykształciły się w języku angielskim. Program nauczania składa się z różnych przedmiotów, takich jak np. gramatyka angielska, literatura angielska i amerykańska, fonetyka i fonologia angielska, tłumaczenie, kultura angielska i amerykańska.
Studenci zdobywają również umiejętności praktyczne w zakresie pisania, mówienia i słuchania w języku angielskim. Przed rozpoczęciem studiów z filologii angielskiej warto posiadać silną motywację i zainteresowanie językiem angielskim, literaturą i kulturą anglojęzycznych krajów. Wymagana jest również umiejętność pracy z tekstem i krytycznego myślenia, a także umiejętności pisania i mówienia w języku angielskim.
Perspektywy zawodowe dla absolwentów filologii angielskiej są różnorodne i obejmują szeroki zakres zawodów, takich jak np. tłumacz, nauczyciel języka angielskiego, konsultant językowy, dziennikarz, redaktor, copywriter, specjalista ds. public relations, specjalista ds. marketingu, pracownik biura podróży, agent turystyczny, czy nawet aktor lub reżyser teatralny. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą również podjąć własną działalność gospodarczą.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku filologia angielska w Poznaniu
Studia na kierunku filologia angielska w Poznaniu trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) – w zależności od typu studiów.
Sprawdź
Jakie specjalności na filologii angielskiej w Poznaniu
Współczesne studia z filologii angielskiej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek filologia angielska w Poznaniu
Ze względu na duże wymagania w procesie rekrutacji, najłatwiejszą drogę na studia, będą mieli absolwenci szkół, które dobrze przygotowały swoich uczniów do matury. Dobrym wyborem wśród szkół średnich, są licea ogólnokształcące o profilu humanistycznym, gdzie uczniowie zdobędą rozszerzoną wiedzę z języka angielskiego i uwzględnianego w rekrutacji języka polskiego.
Sprawdzi się także wybór szkół i klas lingiwstycznych, które kładą nacisk na rozwijanie umiejętności językowych. Posługiwanie się kilkoma językami obcymi nie tylko może okazać się kluczowe podczas matury, ale podnosi także wrażliwość na naukę i rozumienie języków obcych, w tym języka angielskiego.
Sprawdź
Czy studia na kierunku filologia angielska w Poznaniu są trudne
Idąc na filologię angielską nie należy kierować się swoją znajomością angielskich słówek i zwrotów. Filologia to zdecydowanie więcej niż umiejętność porozumiewania się w danym języku. Kierunek obejmuję wiedzę na temat historii i kultury danego obszaru językowego. Studia kładą szczególny nacisk na naukę gramatyki, komunikacji czy wiedzy o języku.
Choć studia nie skupiają się w większości na kształceniu umiejętności komunikacyjnych, to dobra znajomość języka z pewnością się przyda. To dlatego, że nauka prowadzona jest w języku angielskim.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na filologii angielskiej w Poznaniu
Filologia to dziedzina, która składa się z nauki na temat gramatyki, historii oraz literatury krajów anglojęzycznych. To właśnie ta wiedza, wykraczająca poza naukę słówek, najczęściej sprawia kłopoty studentom.
Szczególnie wymagająca jest gramatyka i jej dziedziny takie jak: językoznawstwo, gramatyka opisowa, czy translatoryka. Przedmioty te stanowią problem nawet dla najlepiej mówiących po angielsku studentów. Dodatkową trudnością może stanowić także to, że studia prowadzone są w języku angielskim.
Czy studia na kierunku filologia angielska w Poznaniu to studia z przyszłością
Znajomość języka angielskiego to podstawa funkcjonowania we współczesnym świecie. Umiejętności z zakresu tego języka docenione są w wielu branżach takich jak biznes, marketing, reklama. Dodatkowe szanse na rynku pracy zapewnia znajomość profesjonalnych odmian tego języka.
Przyszłość stoi otworem przed absolwentami filologii angielskiej. Ukończenie filologii angielskiej daje perspektywy na pracę w międzynarodowych firmach, ale jest też szansą na prowadzenie własnej działalności jako tłumacz, lektor, czy nauczyciel języka.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na filologię angielską w Poznaniu
Przez niewielki limit miejsc i duże zainteresowanie tym kierunkiem dostanie się na filologię angielską może stanowić wyzwanie. O sukcesie decydują wyniki egzaminu dojrzałości. Tak więc kandydaci powinni skupić się na tym by dobrze zdać rozszerzoną maturę z języka angielskiego oraz języka polskiego.
Podczas rekrutacji na studia z filologii angielskiej uwzglęniane są także wyniki z olimpiad. Pewne miejsce na studiach mają osoby, które są laureatami i finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku filologia angielska w Poznaniu jest matematyka
Filologia angielska to w pełni humanistyczny kierunek studiów, dlatego też w jego programie nie ma zajęć poświęconych matematyce. Filologia angielska to dziedzina w pełni skoncentrowana na języku angielskim, literaturze, kulturze, historii oraz aspektach lingwistycznych. Dlatego też żaden z przedmiotów, które obecne są w programie studiów nie zawiera elementów matematyki, ani się z niej nie wywodzi.
Czy warto iść na filologię angielską?
Niezależnie od planów na przyszłość, warto posługiwać się językiem obcym, a w szczególności językiem angielskim, czyli językiem uniwersalnym, używanym w wielu branżach; od nowych technologii po nowoczesny biznes. Wysokiej jakości kwalifikacje językowe można uzyskać przede wszystkim na studiach, ale warto pamiętać o tym, że umożliwiają one również pozyskanie wiedzy na temat literatury, historii, kultury oraz życia społecznego konkretnych krajów.
Sprawdź czy warto iść na studia