Uczelnie w Zielonej Górze dążą do zapewniania komfortu studiowania, dlatego studia humanistyczne w zakresie politologii możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na spotkania w tygodniu, wybierz zajęcia weekendowe i studia niestacjonarne. Pamiętaj jednak, że studia zaoczne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
Program kształcenia obfituje w zajęcia, dla których podporą są nauki historyczne, społeczne i polityczne. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
konflikty społeczne,
-
retoryka i argumentacja polityczna,
-
szkoła debatowania i sporu politycznego,
-
prawno-konstytucyjne podstawy bezpieczeństwa RP,
-
bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe,
-
siły zbrojne i służby bezpieczeństwa publicznego RP,
-
współczesne spory i konflikty międzynarodowe,
-
teorie geopolityczne XX i XXI wieku,
-
polityka społeczno-gospodarcza
-
i wiele innych.
Zajęcia prowadzone są w ramach konwersatoriów, ćwiczeń, wykładów czy seminariów. Studenci mogą rozwijać się w zakresie politologii lub relacji międzynarodowych. Ofertę specjalnościową bądź profili kierunkowych warto śledzić na stronach uczelni w Zielonej Górze, ponieważ zależy ona od zainteresowania studentów.
Studia humanistyczne w Zielonej Górze na kierunku politologia zapewniają studentom rozległą wiedzę odnoszącą się do funkcjonowania polityki, dzięki czemu będą oni w stanie zrozumieć dynamikę zmian politycznych i strategii decyzyjnych. Studenci rozwijają zdolności analityczne i interpretacyjne, które pozwolą na dokonywanie szczegółowych analiz i syntez życia społecznego. Udoskonalą także zdolności argumentacyjne, śmiałość w głoszeniu własnych poglądów, umiejętności decyzyjne, a także sprawność w komunikowaniu. Komunikacja przecież jest podstawą dobrej polityki, a przede wszystkim odpowiedniego przekazu.
1. Dla kogo ten kierunek?
W sferze polityki dzieje się bardzo wiele i wydaje się, że jej głos nigdy nie cichnie ani w kraju, ani na arenie międzynarodowej. Jedni uważają, że tam, gdzie nie ma polityki, tam jest prawdziwa wolność. Niestety polityka funkcjonuje w naszym świecie, ponieważ paradoksalnie jedynie odgórna władza może ustanowić jakiś porządek. Francuski socjolog Gabriel Tarde stwierdził: „Fabryką władzy jest sfera publiczna i fabryka ta musi pracować nieustannie, a nie raz na cztery lata”. Politolodzy czuwają nad sferą publiczną w polityce i otrzymują odpowiednie wykształcenie, które pozwoli im odpowiednio zarządzać między innymi kampaniami politycznymi.
Kierunek politologia w Zielonej Górze wymaga kandydatów zaangażowanych, którzy żywo interesują się historią, polityką, a także ogólną strefą społeczną, ekonomiczną i gospodarczą nie tylko Polski, ale i innych państw. Jeśli tego typu nauki nie są Ci obce, a do tego z łatwością przyswajasz sobie treści z zakresu nauk humanistycznych i ekonomicznych, ten kierunek będzie dla Ciebie idealny.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku politologia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku politologia w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia humanistyczno-społeczne w Zielonej Górze w zakresie politologii możesz realizować na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia stara się zapewnić swoim studentom bogatą w najnowsze i najbardziej opłacalne kierunki ofertę, dlatego tak chętnie wiele osób decyduje się na różnego rodzaju studia humanistyczne, techniczne czy medyczne.
4. Praca po studiach
Studia w Zielonej Górze w zakresie politologii gwarantują absolwentom wykształcenie umiejętności, które przydadzą się w przypadku merytorycznego argumentowania, popartego własnymi poglądami politycznymi lub analizowania czy interpretowania poglądów i zdań odnoszących się do konfliktów i spraw wagi państwowej osób najbardziej w nie zaangażowane.
Absolwenci podejmują pracę w administracji rządowej i samorządowej, organizacjach gospodarczych i społecznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych, w organach partii politycznych, a wreszcie w mediach. Biorą czynny udział w zmianach politycznych, a także planują strategie decyzyjne. Są przygotowywani do pracy w charakterze rzeczników prasowych, specjalistów do spraw polityki bądź sytuacji międzynarodowej, jak również do pracy badawczej.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia z pewnością budowany jest na naukach odnoszących się do historii, polityki czy religii świata. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: konflikty społeczne, szkoła debatowania i sporu politycznego, administracja publiczna, prawno-konstytucyjne podstawy bezpieczeństwa RP, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, stosunki międzynarodowe, siły zbrojne i służby bezpieczeństwa publicznego RP, współczesne spory i konflikty międzynarodowe, mniejszości narodowe w konfliktach zbrojnych, partie polityczne i systemy partyjne i wiele innych.