Uczelnie w Zielonej Górze pragną zapewnić komfort studiowania, dlatego kierunek elektrotechnika możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz podjąć się studiowania w ciągu tygodnia, rozważ studia zaoczne i spotkania weekendowe. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych związanych z matematyką, fizyką czy informatyką. W siatce zajęć znajdziesz na przykład:
-
bezpieczeństwo pracy z elementami ergonomii,
-
zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem,
-
certyfikacja systemów elektroenergetycznych,
-
urządzenia elektryczne i technika oświetleniowa,
-
przetwarzanie sygnałów z zastosowaniem procesorów sygnałowych,
-
modelowanie i komputerowe wspomaganie projektowania,
-
przetwarzanie sygnałów z zastosowaniem procesorów sygnałowych,
-
elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa,
-
projektowanie i analiza systemowa projektowania
-
i wiele innych.
Studenci mają do wyboru także szereg ciekawych specjalności, takich jak: cyfrowe systemy pomiarowe, elektroenergetyka i energoelektronika, systemy pomiarowe i elektroenergetyka. Listę specjalizacji warto weryfikować na stronach internetowych uczelni w Zielonej Górze, ponieważ oferta jest zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Absolwenci studiów inżynierskich w zakresie elektrotechniki zgłębiają wiedzę odnoszącą się do energii elektrycznej, technik pomiarowych wielkości fizycznych oraz przetwarzania i analizy sygnałów elektrycznych. Studenci rozwijają umiejętności wiążące się z projektowaniem, budową i eksploatacją różnego rodzaju urządzeń i systemów elektrycznych, które są wykorzystywane w gałęziach przemysłu i usług. Absolwenci rozwijają także zdolności związane z komputerowym projektowaniem sieci i instalacji elektrycznych.
1. Dla kogo ten kierunek?
Nie ulega wątpliwości, że żarówka jest jednym z największych osiągnięć naszych czasów. Elektryczność wyprowadziła ludzi z ciemności, podobnie jak Prometeusz, który ludziom postanowił dać ogień, by oświetlić im noc. Elektrotechnika to bardzo ważna dziedzina nauki, która skupia się na energii elektrycznej. Inżynieria elektryczna to przede wszystkim wytwarzanie, przesyłanie i użytkowanie energii elektrycznej. Kierunek wykorzystuje zjawiska fizyczne, odnoszące się do elektryczności i magnetyzmu, w różnych dziedzinach gospodarki. Bez elektryczności nie moglibyśmy się już obyć, a jej brak mógłby wywołać wiele szkód w różnych sektorach życia.
Idealni kandydaci na studia inżynierskie w Zielonej Górze to osoby, które żywo interesują się naukami ścisłymi i techniką, a co ważniejsze, mają ku temu odpowiednie predyspozycje. Jeśli w przyszłości chciałbyś/chciałabyś zajmować się najnowszymi technologiami i urządzeniami odnoszącymi się do użytkowania energii elektrycznej, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku elektrotechnika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku elektrotechnika w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Zielonej Górze na kierunku elektrotechnika możesz realizować na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnia zapewnia interdyscyplinarne wykształcenie w bardzo różnych kierunkach, dlatego wywołuje duże zainteresowanie wśród przyszłych kandydatów na studia.
4. Praca po studiach
Studia inżynierskie w zakresie elektrotechniki przygotowują absolwentów do pracy na stanowiskach: projektant sieci elektroenergetycznych, projektant systemów pomiarowo-sterujących, elektryk, specjalista do spraw rozwoju i inwestycji w branży elektrycznej, konstruktor układów pomiarowych, urządzeń elektrycznych, elektronicznych i energetycznych i tym podobne.
Absolwenci pracują w przedsiębiorstwach, które produkują sprzęt i urządzenia elektryczne, elektroniczne i energoelektroniczne; w firmach, które zajmują się projektowaniem, konstruowaniem, wytwarzaniem i serwisem przyrządów i systemów pomiarowych oraz pomiarowo-sterujących; w przedsiębiorstwach, które zajmują się projektowaniem, budowaniem i eksploatacją obiektów związanych z wytwarzaniem, przekształcaniem, przesyłaniem i rozdzielaniem energii elektrycznej, a w końcu w energetyce zawodowej.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych z zakresu matematyki, fizyki czy informatyki. W siatce zajęć znajdziesz na przykład: zakłócenia w układach elektroenergetycznych, elektromechaniczne systemy napędowe, komputerowe wspomaganie projektowania, projektowanie przemysłowych systemów sterowania, integracja systemów pomiarowo-sterujących, zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem, certyfikacja systemów elektroenergetycznych, urządzenia elektryczne i technika oświetleniowa, przetwarzanie sygnałów z zastosowaniem procesorów sygnałowych, bezprzewodowe sieci sensorowe i wiele innych.