Filologia - Rzeszów

Filologia - Rzeszów

Filologia - Rzeszów

Studia w Rzeszowie na specjalności

filologia

Odkryj filologię w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Filologia – specjalność Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na specjalności filologia w Rzeszowie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć na niepublicznej (prywatnej) szkole wyższyej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia, w roku akademickim 2021/2022, uczelnia niepubliczna oferuje płatne studia w obu trybach.

czytaj dalej wszystko o Filologia - Rzeszów

Uczelnie, gdzie filologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Jednostka prowadząca

Filologia angielska stopień: (I), czas trwania: 3 lub 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku filologia angielska

Jakie wymagania podczas rekrutacji na specjalności Filologia w Rzeszowie

Żeby dostać się na wybraną specjalność studiów, należy sprostać odgórnie ustalonym postanowieniom, regulowanym przez regulamin danej uczelni. Te będą zależne między innymi od tego, na jaką Filologię postanowisz się zdecydować. 

Należy mieć na uwadze, że szczegółowe niuanse w obrębie procedur rekrutacyjnych mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni w Rzeszowie. Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek wynikających z niewiedzy albo po prostu być dobrze przygotowanym do rozpoczęcia kolejnego etapu swojego życia, śledź na bieżąco ustalenia zawarte na internetowej stronie wybranego ośrodka akademickiego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Filologia w Rzeszowie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

Jak wyglądają studia na specjalności Filologia w Rzeszowie

Biegłe posługiwanie się przynajmniej dwoma językami obcymi na poziomie komunikatywnym lub nawet zaawansowanym, powoli staje się warunkiem koniecznym, narzucanym przez pracodawców dla absolwentów uczelni wyższych. Kult poligloty, popularyzowany między innymi przez media promujące poszerzanie sieci kontaktów o ludzi z całego świata, sprawia, że zainteresowanie świeżo upieczonych abiturientów szkół średnich podjęciem studiów filologicznych jest coraz większe.

Opanowanie mowy danego kraju to nie tylko szansa na pracę w zawodzie ściśle związanym z posługiwaniem się określonym językiem lub znajomością poszczególnych jego składowych, ale również przybliżenie do podjęcia pracy w jakichkolwiek placówkach, opierających swoją działalność na kontakcie z kontrahentem zagranicznym. Dlatego studia filologiczne to niezwykle atrakcyjna propozycja na liście dostępnych specjalności.

Pierwszymi skojarzeniami ze słowem „filologia” będą zapewne „polska”, „angielska”, czy „germańska” - bo właśnie one są najbardziej rozpowszechnionymi i najchętniej wybieranymi wśród polskich studentów. Jednak dążenie do oryginalności, choćby miała się objawiać pod postacią władania językiem innym niż większość, oraz rozszerzeniem współpracy międzynarodowej wielu korporacji, spowodowało coraz częstsze wybieranie bardziej nietypowych filologiii z mniej popularnych obszarów geograficznych. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, na jaki odłam tych niezwykle ciekawych studiów humanistycznych się zdecydujesz, edukacja będzie bardzo ciekawa i pragmatyczna.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Jeśli o nauce mowa, warto mieć podstawowy pogląd na to, czego można nauczyć się podczas przygody z Filologią w Rzeszowie. Zatem czego nauczysz się studiując Filologię? Wiele będzie zależało od tego, na jaki wymiar opisywanej nauki ostatecznie się zdecydujesz, bowiem zajęcia na Filologii polskiej w znacznym stopniu będą różnić się od edukacji na filologii rosyjskiej, zaczynanej bez wcześniejszej znajomości tego języka. Studenci poznają nie tylko gramatykę, fonetykę i wymowę odpowiednią dla specjalności kształcenia, ale również posiądą wiadomości o szeroko rozumianej kulturze, historii i dorobku naukowym danego regionu geograficznego.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na specjalności filologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na specjalności filologia w Rzeszowie realizowane są w ramach  pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. 

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Wybierając specjalność, warto kierować się sercem – idąc za rozumem można być nieco mniej szczęśliwym. Zastanawiasz się nad podjęciem którejś z Filologii, ale nie masz pewności, czy są to studia skrojone na miarę twoich potrzeb? Bez wahania powinieneś rozpocząć przygodę na tej specjalności, jeżeli:

 • posiadasz wrodzone zdolności do przyswajania wiedzy językowej,
 • stoisz w opozycji do ludzi twierdzących, że bycie humanistą nie ma przyszłości,
 • aspirujesz do zaszczytnego miana współczesnego poligloty,
 • chcesz dążyć do samorozwoju, a studia w Rzeszowie mogą ci to umożliwić.

Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z powyższych pytań może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia studiów filologicznych na jednej z rzeszowskich uczelni.

Niezależnie od tego, jaki odłam Filologii wybierzesz, staniesz przed kolejnym kluczowym, z perspektywy przyszłej organizacji życia, wyborem. Studia na specjalności Filologia w Rzeszowie możesz bowiem podjąć w ramach trybu stacjonarnego oraz zaocznego. Która z opcji będzie najwłaściwsza dla ciebie? To zależy od kilku czynników.

Jeżeli w planach masz poświęcenie znacznej części wolnego czasu na zgłębianie wiedzy kierunkowej, odpowiedniej dla studiów filologicznych oraz nie musisz martwić się o koszty utrzymania, studia stacjonarne z dużym prawdopodobieństwem okażą się strzałem w dziesiątkę. Jednym z niewątpliwych atutów tego wyboru jest regularny wymiar odbywania się zajęć oraz wykładów tak, aby każdy student miał szansę na naukę i uporządkowanie nowo zdobytej wiedzy systematycznie.

Studia niestacjonarne będą doskonałe dla pracujących na pełen etat lub posiadających inne zobowiązania, pochłaniające cały czas w ciągu tygodnia. Dzięki temu trybowi pogodzenie zdobywania doświadczenia zawodowego i wykształcenia wyższego na wymarzonym kierunku jest możliwe. Jednak jeśli wybierzesz tryb zaoczny, musisz być gotów na uiszczanie opłat za czesne.

Tryb studiów pozwala na organizację swojego czasu w sposób jak najbardziej wygodny, nie ma natomiast wpływu na to, jakie możliwości zawodowe otrzymasz jako absolwent.

 

4. Program studiów

Uczelnie w Rzeszowietakie jak między innymi Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wprowadziły różne Filologię do kanonu oferowanych specjalności, aby dać studentom szansę na zgłębienie interesujących ich wiadomości, popartych konkretnymi umiejętnościami praktycznymi. Program studiów na tej specjalności będzie zawierał blok zajęć ściśle związanych z danym językiem, takie jak wymowa, gramatyka i pewne niuanse. Ponadto wszyscy będą zobowiązani do przyswojenia wiedzy na temat historii i kultury danego obszaru językowego, co uczyni z nich ekspertów w swojej dziedzinie.

Ile trwają studia na specjalności Filologia w Rzeszowie

Ile trwają studia na specjalności Filologia w Rzeszowie

Studia na specjalności filologia w Rzeszowie trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia).

Pomimo ogromnej różnorodności w zakresie wszystkich studiów filologicznych, istnieje kilka wspólnych dla nich cech. Jedną z nich jest czas, jaki należy poświęcić na ukończenie danej Filologii. Kandydaci na studia pierwszego stopnia powinni być gotowi na trzyletni lub trzy i półletni cykl kształcenia. Po upływie tego czasu i zdawaniem wszystkich egzaminów na bieżąco, będzie na nich czekał dyplom licencjata.

Jaka praca po studiach na specjalności Filologia w Rzeszowie

Jaka praca po studiach na specjalności Filologia w Rzeszowie

Kierunki studiów w Rzeszowie zazwyczaj generują szerokie możliwości zawodowe, wprost proporcjonalne do wysiłku włożonego w zgłębianie wiadomości kierunkowych. Jednym z twoich predyktorów w wyborze specjalności są perspektywy związane z pracą i zarobkami, dlatego zastanawiasz się, gdzie będziesz mógł pracować po ukończeniu Filologii w Rzeszowie?

Absolwenci znajdą zawód związany z tematem wybranej w trakcie studiów specjalności. Jeżeli interesuje cię praca z najmłodszymi, a satysfakcja związana z postępami uczniów jest warta więcej, niż pieniądze, to z pewnością odnajdziesz się w pracy w przedszkolach, szkołach, świetlicach środowiskowych oraz innych placówkach oświatowych.

Specjalność tłumaczeniowa umożliwi ci podjęcie pracy w międzynarodowych korporacjach, których działanie opiera się na nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów z klientem międzynarodowym. Otworem staną przed tobą również biura tłumaczeniowe, a po wykonaniu odpowiednich kursów po ukończeniu studiów, również praca w kancelariach adwokackich i sądownictwie w roli tłumacza przysięgłego.

Ponadto jako absolwent Filologii znajdziesz zatrudnienie w/jako:

 • wydawnictwach książkowych i prasowych,
 • mass mediach,
 • uczelniach wyższych,
 • własnej działalności gospodarczej,
 • telewizji.

Gdzie studiować na specjalności filologia w Rzeszowie?

 

Uczelnie na których można studiować specjalności filologia w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na specjalność Filologia w Rzeszowie

Proces rekrutacji jest niezwykle istotny w perspektywie możliwości rozpoczęcia studiów, dlatego warto zapoznać się z pewnymi kwestiami w obrębie wspomnianego wcześniej procesu, aby mieć szansę na jak najwcześniejsze wkroczenie na obraną ścieżkę edukacji. Kluczem do rozpoczęcia studiów jest osiągnięcie jak najlepszych wyników maturalnych z wiodących dla Filologii przedmiotów lub zdobycie dobrych ocen na drodze intelektualnych potyczek z egzaminami na pierwszym stopniu nauki.

Jeżeli uda ci się zdobyć tytuł finalisty lub laureata jednej z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, będziesz mógł nie tylko pochwalić się najbliższym, ale również rozpocząć dowolnie wybrany istniejącą specjalność studiów, bowiem tak szczególne osiągnięcie zasługuje na specjalną nagrodę.

 

Proces rekrutacji i dokumenty

Studia w Rzeszowiea właściwie konkretne uczelnie oferujące interesujące nas kierunki, posiadają własne strony internetowe. Pełnią one kilka zasadniczych funkcji, a jedna z nich zostanie szerzej omówiona. Elektroniczna rejestracja kandydatów umożliwia aplikantom zgłoszenie zainteresowania studiami filologicznymi w bardzo wygodny i przystępny sposób bez wychodzenia z domu. Za pomocą zamieszczonego na stronie internetowej formularza, pochwalisz się uzyskanymi na drodze zmagań z egzaminem dojrzałości lub pierwszym stopniem studiów wynikami i dasz sobie szansę na rozpoczęcie Filologii już w październiku.

Kiedy otrzymasz szczęśliwą wiadomość o znalezieniu się wraz z innymi szczęśliwcami na jednej z list przyjętych na wybraną wcześniej Filologię, to aby nie zostać z niej skreślonym, dostarczysz następujące dokumenty:

 • kserokopię świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia pierwszego stopnia studiów,
 • fotografii do legitymacji studenckiej,
 • formularza aplikacyjnego.

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

FILOLOGIA - ważne informacje

filologia studia

studia filologiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na specjalności Filologia w Rzeszowie

Nic tak dobrze nie świadczy o renomie danej specjalności, jak opinie osób studiujących. Jeżeli myślisz o podjęciu Filologii w Rzeszowie, ale nie jesteś do końca przekonany, czy będzie to właściwy wybór, powinieneś zapoznać się z opiniami starszych kolegów.

Krzysztof, student pierwszego roku jednej z Filologii w Rzeszowie, mówi:

„Dlaczego zdecydowałem się na Filologię? A dlaczego nie! Nauka daje mi dużo przyjemności, dzięki niej mogę się rozwijać. Jako urodzony i dumny humanista nie mogłem wybrać lepiej. Rozpocząłem studia w Rzeszowie, bo to najbliższe miejscu mojego zamieszkania większe miasto. Tej decyzji również nie żałuję nawet w najmniejszym stopniu.”

Kierunki filologiczne w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia filologiczne wybrać

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)