Uczelnie w Olsztynie dbają o komfort studiowania, dlatego kierunek mechatronika możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci systematyczna nauka i regularne spotkania w tygodniu, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na studia stacjonarne, warto rozważyć weekendowy tryb kształcenia. Pamiętaj również o tym, że studia zaoczne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Mechatronika zgłębia tajniki wiedzy odnoszące się do mechaniki, elektroniki, elektrotechniki, informatyki i programowania, a także automatyki i robotyki. Interdyscyplinarna dziedzina nauki oferuje niezbędną wiedzę, która pozwala rozwiązywać problemy działania urządzeń już istniejących i daje narzędzia do projektowania nowych pomysłów. Dzięki temu powstają nowoczesne urządzenia z dziedzin takich jak motoryzacja, lotnictwo, sprzęt domowy, sprzęt medyczny.
Idealni kandydaci na studia inżynierskie nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza matematyką, fizyką i informatyką. Ważne są uzdolnienia techniczne i manualne, ale także twórczy umysł, który pozwoli kreować nowe projekty. Jeśli jesteś nastawiony na nowoczesność i pragniesz zapewnić komfortowe życie wszystkim ludziom, tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechatronika w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak mechatronika możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie oferują najwyższy poziom edukacji w szerokim zakresie, to znaczy zarówno w zakresie nauk medycznych, humanistycznych, jak i technicznych czy artystycznych.
4. Praca po studiach
Studia w Olsztynie na kierunku mechatronika przygotowują studentów do rozwiązywania różnego rodzaju problemów z zakresu projektowania, wytwarzania, bezpieczeństwa, eksploatacji i sterowania mechatronicznego zarówno samochodów, jak i ciągników, pojazdów specjalnych, maszyn budowlanych, rolniczych i leśnych, urządzeń stosowanych w produkcji i w medycynie.
Dzięki tak rozległej wiedzy i potrzebnym umiejętnościom absolwenci bardzo chętnie są zatrudniani w przedsiębiorstwach przemysłu samochodowego, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, w przedsiębiorstwach przemysłu kolejowego, w jednostkach projektowych, w jednostkach technicznej obsługi rolnictwa i leśnictwa, w średnich i małych przedsiębiorstwach, w dużych koncernach, w jednostkach badawczo-naukowych, w szpitalach.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku mechatronika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
grafika inżynierska,
-
elektrotechnika,
-
inżynieria wytwarzania i CAM,
-
systemy komputerowego wspomagania CAD/CAE,
-
mechanika techniczna,
-
wytrzymałości materiałów,
-
podstawy mechatroniki,
-
układy sterowania w pojazdach i maszynach,
-
podstawy telekomunikacji,
-
technika mikroprocesorowa,
-
sztuczna inteligencja i SE,
-
projektowanie mechatronicznych układów produkcyjnych,
-
zaawansowane sterowanie manipulatorów i robotów
-
i wiele innych.
Studenci otrzymują interdyscyplinarne wykształcenie, a wiedza, którą zgłębiają, odnosi się do mechaniki, elektroniki i elektrotechniki, informatyki, robotyki, automatyki, analizy sygnałów, inżynierii sterowania. Umiejętności praktyczne w zakresie projektowania i integracji układów automatyki przemysłowej, programowania manipulatorów i robotów, zarządzania i nadzoru urządzeń i linii technologicznych oraz przekazywania danych do sterowania są niezwykle cenne w branży mechatronicznej i dają przyszłym absolwentom wiele możliwości zatrudnienia. Ważne są także umiejętności kierownicze, analityczne, zdolność do pracy w grupie, a także dbanie o rozwój predyspozycji językowych. Kierunek mechatronika w Olsztynie oferuje wiedzę podstawową, wiedzę specjalistyczną i umiejętności wytwarzania, badania i obsługi systemów mechatronicznych stosowanych w pojazdach i maszynach roboczych, instalacjach przemysłowych, urządzeniach AGD, a także w instalacjach nowoczesnego budownictwa.