Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić najwyższy poziom komfortu studiowania. Właśnie dlatego studia inżynierskie w zakresie inżynierii środowiska możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto rozważyć studia dzienne. Jeśli jednak wolałbyś/wolałabyś kształcić się w weekendy, warto wybrać studia zaoczne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Inżynieria środowiska to niezwykły kierunek techniczny, który stara się zachować środowisko przyrodnicze w stanie równowagi, a także umożliwia mu samoregenerację i samooczyszczenie w przypadku, gdy dochodzi do jego dewastacji, na przykład w przypadku katastrofy czy awarii. Specjaliści w zakresie inżynierii środowiska dążą do unieszkodliwiania ścieków i odpadów, ochrony powietrza, ochrony środowiska pod każdym względem.
Idealni kandydaci na studia inżynierskie nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się kwestie, jakie w zakresie środowiska zajmują przemysł, rolnictwo czy budownictwo. Jeśli interesują Cię kwestie techniczne i nowości technologiczne, kierunek inżynieria środowiska w Olsztynie jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria środowiska możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku inżynieria środowiska w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od półtora roku do dwóch lat.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak inżynieria środowiska możesz realizować na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie zapewniają najwyższy poziom kształcenia również w zakresie kierunków technicznych.
4. Praca po studiach
Studia w Olsztynie na kierunku inżynieria środowiska umożliwiają podjęcie pracy w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, w służbach eksploatacyjnych i technicznych zakładów przemysłowych, w firmach budowalno-instalacyjnych, w organach administracji państwowej i samorządowej, w instytucjach, które zajmują się eksploatacją, zarządzaniem i ochroną zasobów wodnych, w branżowych firmach handlowych, w firmach melioracyjnych, w przedsiębiorstwach, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania biotechnologii środowiskowej.
Absolwenci zajmują się eksploatacją obiektów, sieci i instalacji, które związane są z ujmowaniem, uzdatnianiem i dystrybucją wody, eksploatacją systemów technologicznych, które stosowane są w ochronie środowiska lub do projektowania i eksploatacji rozwiązań stosowanych do produkcji energii odnawialnej. Studenci niejednokrotnie prowadzą także własną działalność gospodarczą w zakresie inżynierii sanitarnej i wodnej.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku inżynieria środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
hydrologia oraz nauki o Ziemi,
-
informatyczne podstawy projektowania,
-
rysunek techniczny z elementami geometrii wykreślnej,
-
systemy oczyszczania miast, utrzymanie zieleni,
-
systemy informacji geograficznej,
-
instalacje wodociągowo-kanalizacyjne,
-
sieci i instalacje gazowe,
-
gospodarka osadami ściekowymi,
-
recykling odpadów,
-
urządzenia do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków,
-
przedsiębiorczość
-
i wiele innych.
Studenci mają okazję rozwijać swoje zainteresowania w ramach wybranych specjalności, takich jak na przykład: inżynieria komunalna, inżynieria środowiskowa, inżynieria sanitarna i wodna, biotechnologia, biotechnologia środowiskowa, inżynieria procesowa i ochrona środowiska, inżynieria ekologiczna. Ofertę specjalizacyjną warto zweryfikować na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają niezbędne umiejętności, które umożliwiają im rozwiązywanie problemów o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym, które odnoszą się do urządzeń, instalacji i obiektów kształtujących i chroniących środowisko. Interdyscyplinarne wykształcenie odnosi się do planowania działań zarządzania gospodarką wodną oraz projektowania, wykonawstwa i eksploatacji konstrukcji hydrotechnicznych, hydrologii inżynierskiej, ochrony zasobów wodnych, utrzymywania lub poprawy stanu ekosystemów wodnych, ochrony przed powodzią oraz suszą.