Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że proces rozwoju nie dotyczy jedynie najmłodszych, ale również dorosłych niezależnie od ich wieku. Kształtowanie charakteru i osobowości człowieka co prawda rozpoczyna się w dzieciństwie i wywiera ogromny wpływ na przystosowanie społeczne i kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. Pedagogika jest nauką, która zajmuje się szeroko rozumianym rozwojem, wychowaniem i kształtowaniem jednostki zgodnie z obowiązującymi normami kulturowymi, społecznymi i obyczajowymi.
Wychodząc naprzeciw maturzystom, marzącym o weekendowym kształceniu, niektóre uczelnie postanowiły zaoferować możliwość podjęcia pedagogiki w trybie niestacjonarnym. Rzeszów jest jednym z miast, które gwarantują uzyskanie kompetencji kierunkowych podczas nauki w weekendy.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Dla kogo są studia na kierunku pedagogika
Łaciński przekład słowa „pedagogika” oznacza „sztukę wychowania”, co w skoncentrowany sposób pokazuje istotę tego kierunku. Codzienne obcowanie z dziećmi, których sposób bycia jest znacznie odmienny od dorosłych, wymaga cierpliwości i empatii. Pedagodzy aspirujący do miana pracowników resocjalizacyjnych powinni być odporni na stres i wykazywać umiejętność podejmowania logicznych decyzji nawet pod wpływem czasu.
Studia na kierunku pedagogika zawierają w sobie kilka różnorodnych dziedzin nauki. Z tego względu przyszli kandydaci powinni wykazywać wszechstronne zainteresowania. Posiadając komplet wspomnianych cech i predyspozycji zwiększasz prawdopodobieństwo na odniesienie sukcesu podczas edukacji i wywiązywania się z ról zawodowych, związanych bezpośrednio z pedagogiką.
Studia niestacjonarne na kierunku pedagogika w Rzeszowie mają charakter weekendowych zjazdów, na których stawia się każdy ze studentów najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Nauka jest wielogodzinna, często całodzienna i ma na celu uposażenie wszystkich przyszłych absolwentów w obszerne kompetencje kierunkowe, dzięki którym będą przygotowani do pełnienia pracy w zawodzie.
Popularność zaocznego trybu kształcenia wynika między innymi z takich czynników, jak chęć równoległego pogodzenia nauki na uczelni wyższej oraz pełnoetatowej pracy, dążenie do szybkiego usamodzielnienia się lub preferencja dotycząca edukacji w weekendy. Warto wspomnieć, że absolwenci studiów w trybie niestacjonarnym będą mieli takie same szanse, jak osoby, które ukończyły naukę stacjonarną.
Program studiów
Różnorodność programu kształcenia na pedagogice, która wynika z odmienności siatki studiów, jaką ustanawiają poszczególne uczelnie sprawia, że nauka na konkretnej uczelni może przebiegać inaczej, niż na innej. Jednak pewne podstawy teoretyczne i schemat wdrażania umiejętności praktycznych powinny pozostać niezmienne. Studenci pedagogiki poszerzają swoją empatię, poznają historię takich dziedzin, jak psychologia, filozofia, logika, czy socjologia.
Pod okiem profesjonalistów studenci zgłębiają konkretne techniki interwencyjne, niezbędne podczas przeprowadzania procesu resocjalizacji, czy zawodowego obcowania z młodzieżą tak zwaną „trudną”. Dogłębne poznanie psychologii rozwojowej człowieka pozwoli na zrozumienie pewnych prawidłowości, występujących podczas danych faz życia dziecka, a tym samym spostrzeżenie ewentualnych odchyleń od normy. Całokształt prezentowanych treści zapewni wszystkim studentom możliwość zdobycia międzynarodowego zatrudnienia.
Czego się nauczysz na studiach
Pedagodzy, zaraz po rodzicach, mają główny wpływ na wychowywanie dzieci poprzez stwarzanie im odpowiedniego środowiska edukacyjnego i rozwojowego. Odpowiedzialność wynikająca z obowiązku opieki nad emocjami, psychiką i fizycznym aspektem zdrowia młodej, dynamicznie kształtującej się jednostki, wymaga interdyscyplinarnego, gruntownego przygotowania merytorycznego. Dlatego studia pedagogiczne zawierają w swojej siatce najczęściej następujące przedmioty:
-
filozofia wychowania,
-
etyka,
-
podstawy psychologii,
-
socjologia rodziny i wychowania,
-
historia myśli pedagogicznej,
-
elementy statystyki,
-
biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania.
Jakie są ceny studiów na kierunku pedagogika w Rzeszowie
Wszystkie studia niestacjonarne są propozycjami płatnymi. W praktyce oznacza to, że każdy kandydat w momencie zgłaszania swojej aplikacji, zobowiązuje się do uczęszczania opłat za czesne w kwocie odgórnie określonej przez regulamin danej uczelni i zależącej najczęściej od liczby rat i terminu ich spłaty. Dokładny koszt studiowania pedagogiki w Rzeszowie poznasz poprzez zapoznanie się ze stroną internetową uczelni wyższej, której oferta najbardziej cię zainteresowała.
Gdzie studiować na kierunku pedagogika w Rzeszowie
Uczelnie na których można studiować kierunek pedagogika (zaoczne) w Rzeszowie:
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie