Kultura to bardzo wieloznaczny termin , który można interpretować na różnorodne sposoby. Jednak najczęściej jest rozumiana jako całokształt dorobku materialnego i duchowego danego społeczeństwa. Już od najdawniejszych czasów ludzie mieli potrzebę obcowania z różnymi formami sztuki, od malarstwa, poprzez literaturę aż po teatr.
Czynnikiem, który łączył i nadal spaja te niekiedy odległe dziedziny, jest konieczność istnienia określonej przestrzeni artystycznej , w której mogłyby się realizować. Jako że kultura nieustannie się rozwija i dociera do coraz większej liczby odbiorców, rośnie zapotrzebowanie na architektów, specjalizujących się w tworzeniu miejsc bezpośrednio związanych z kulturą i sztuką. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek architektura przestrzeni kulturowych w Gdańsku.
Idealnymi kandydatami na studia humanistyczne będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach kulturowych i społecznych. W przypadku tego typu kierunku istotne jest posiadanie zamiłowania do sztuki oraz rozwiniętego zmysłu estetycznego i artystycznego. Jeżeli spełniasz wszystkie te warunki, to studia na kierunku architektura przestrzeni kulturowych będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura przestrzeni kulturowych możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku architektura przestrzeni kulturowych w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie coraz częściej decydują się na włączenie do swojej oferty kształcenia, studiów humanistycznych, które są chętnie wybierane przez studentów. Obecnie, kierunek architektura przestrzeni kulturowych można realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.
Kierunek architektura przestrzeni kulturowych wyróżnia się niezwykle interdyscyplinarnym i dopasowany do realiów współczesnego świata, programem nauczania. Studenci będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę z obszaru historii sztuki i architektury, kulturoznawstwa, nauk technicznych oraz społecznych. W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
historia architektury wnętrz
-
podstawy ochrony przestrzeni kulturowych
-
historia wzornictwa
-
kompozycja
-
geometria wykreślana i perspektywa
Oprócz wiedzy teoretycznej zdobędziesz cenne umiejętności praktyczne związane między innymi z projektowaniem, rysunkiem architektonicznym i fotografią.