Automatyzacja i robotyzacja przemysłu jest obecnie czymś powszechnym i stosowanym na szeroką skalę. Z roku na rok, coraz więcej przedsiębiorstw z zakresu różnorodnych dziedzin, wdraża maszyny i roboty przemysłowe, które wpływają na efektywność i skuteczność wykonywanej pracy.
Jako że dyscyplina ta nieustannie ewoluuje, to wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru budowy, programowania i eksploatacji specjalistycznych urządzeń i maszyn wykorzystywanych w przemyśle. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek automatyka, cybernetyka i robotyka w Gdańsku.
Idealnymi kandydatami na studia inżynierskie będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach z obszaru nauk ścisłych i technicznych, które jednocześnie chciałyby rozwijać swoją wiedzę z tego zakresu. Jeżeli dodatkowo znasz rynek nowoczesnych technologii i możliwości ich praktycznego zastosowania, to studia na kierunku automatyka, cybernetyka i robotyka będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku automatyka, cybernetyka i robotyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku automatyka, cybernetyka i robotyka w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Jako że studia inżynierskie zyskują na popularności, to uczelnie w Gdańsku coraz częściej decydują się na wprowadzenie ich do swoich ofert kształcenia. Obecnie kierunek automatyka, cybernetyka i robotyka można realizować na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Uczelnia ta może poszczycić się długą tradycją oraz dobrą renomą, dzięki czemu jej absolwenci mają wysoką pozycję na polskim i międzynarodowym rynku pracy.
Program nauczania na kierunku automatyka, cybernetyka i robotyka oscyluje głównie wokół nauk technicznych, ścisłych i informatycznych, dzięki czemu studenci mają szansę rozwinąć się na kilku polach jednocześnie. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
podstawy automatyki i robotyki
-
technika cyfrowa
-
roboty mobilne
-
mechatronika
-
języki modelowania i symulacji
Oprócz wiedzy teoretycznej, rozwiniesz także cenne umiejętności programowania, projektowania systemów automatyki i robotyki oraz sterowania specjalistycznymi maszynami przemysłowymi.