Dyplomacja to ogół czynności prowadzonych przez reprezentantów konkretnego kraju, w celu zawarcia umów handlowych czy pozyskania wsparcia na różnorodnych płaszczyznach, a także rozwiązywania zaistniałych konfliktów w sposób pokojowy.
Dyscyplina ta wymaga wszechstronnej wiedzy z zakresu wszystkich aspektów funkcjonowania państwa oraz znajomości międzynarodowej sytuacji gospodarczej i politycznej. Dlatego też specjaliści z tego obszaru powinni uzyskać kompleksowe przygotowanie zawodowe, czym zajmuje się kierunek dyplomacja w Gdańsku.
Idealnymi kandydatami na studia humanistyczne będą osoby o wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk społecznych, politycznych, gospodarczych, socjologicznych, prawnych czy ekonomicznych. Dodatkowym atutem będzie doskonała znajomość współczesnej sytuacji międzynarodowej oraz stosunków Polski z innymi krajami. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to koniecznie weź udział w rekrutacji na kierunek dyplomacja w Gdańsku.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dyplomacja możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku dyplomacja w Trójmieście realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Dyscyplina, jaką jest dyplomacja ma niezwykle długą i bogatą tradycję, a opanowanie jej zasad i wykładników jest prawdziwą sztuką. Umożliwiają to studia, na które wciąż decyduje się wiele studentów w całej Polsce. Biorąc pod uwagę tego typu tendencje, uczelnie w Gdańsku coraz częściej decydują się na wprowadzenie studiów humanistycznych do swoich ofert kształcenia. Dokładną listę uczelni, na których możesz realizować kierunek dyplomacja znajdziesz w dziale poniżej.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na ten kierunek będą mogli ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę z obszaru nauk socjologicznych, prawniczych, ekonomicznych, gospodarczych czy politycznych. Jako student, zaznajomisz się z międzynarodową sytuacją gospodarczą i polityczną, a także dowiesz się więcej na temat pozycji naszego kraju na arenie światowej. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
wstęp do nauki o polityce
-
protokół dyplomatyczny
-
międzynarodowe stosunki gospodarcze
-
komunikacja międzykulturowa
-
prawo międzynarodowe
Jako że znajomość języków obcych jest jest koniecznością w zawodzie dyplomaty, w programie kształcenia przewidziano dwa lektoraty, na których nauczysz się języka angielskiego i francuskiego. Oprócz bloku podstawowego, studenci będą musieli zrealizować jedną spośród dwóch dostępnych specjalizacji, których listę znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.