Additive manufacturing - Kraków

Additive manufacturing - Kraków

Studia na kierunku additive manufacturing w Krakowie możesz podjąć na.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Więcej filtrów
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Additive manufacturing stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: stacjonarne

16.09.2024

Additive manufacturing studia Kraków 2024| woj. małopolskie

Studia na kierunku additive manufacturing to studia magisterskie, których program kształcenia 1,5 roku (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra inżyniera. Studia możesz podjąć stacjonarnie.

Additive manufacturing - Kraków
Studia na kierunku additive manufacturing w Krakowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia w Krakowie na tym kierunku koncentrują się na zaawansowanych technologiach produkcji wykorzystujących procesy przyrostowe, znane także jako druk 3D. Jest to interdyscyplinarne kształcenie, które łączy inżynierię materiałową, informatykę, mechanikę i automatykę, a także zarządzanie procesem produkcji. Studia na tym kierunku są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie przemysłu na specjalistów zdolnych do projektowania i wytwarzania komponentów przy wykorzystaniu technik druku 3D. Program kładzie nacisk na praktyczne aspekty technologii przyrostowych, umożliwiając studentom nabycie umiejętności projektowania modeli 3D, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zarządzania złożonymi systemami wytwarzania.

Praca po studiach

Kierunki studiów w Krakowie związane z tą dyscypliną przygotowują absolwentów do pracy w różnych dziedzinach przemysłu. Odnajdą się w motoryzacji i lotnictwie przy projektowaniu i produkcji lekkich, wytrzymałych części. Mogą też pracować w medycynie przy produkcji protez, implantów oraz narzędzi chirurgicznych.

Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia w Krakowie na tym kierunku uwzględnia ocenę na dyplomie studiów I stopnia. Kandydatem mogą być absolwenci pokrewnych kierunków.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Jak wyglądają studia na kierunku additive manufacturing?

Kształcenie to stanowi połączenie wykładów teoretycznych, zajęć laboratoryjnych oraz praktyk, co umożliwia zdobycie zarówno solidnej wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych. Program jest skonstruowany tak, aby studenci zdobywali wiedzę z zakresu druku 3D oraz technologii przyrostowych, a także umiejętności projektowania i optymalizowania procesów produkcyjnych.

Podczas wykładów studenci zdobywają wiedzę z zakresu podstaw technologii przyrostowych, materiałoznawstwa, mechaniki i projektowania. Omawiane są różne technologie druku 3D, procesy produkcji i ich zastosowanie w różnych branżach. Część teoretyczna obejmuje również zarządzanie projektami, inżynierię materiałową oraz optymalizację procesów.

Duża część studiów odbywa się w laboratoriach, gdzie studenci mają dostęp do nowoczesnych drukarek 3D i oprogramowania CAD. Na tym zajęciach studenci uczą się projektowania modeli 3D, obsługi urządzeń drukujących i programowania maszyn.

Mają także okazję pracować nad rzeczywistymi projektami w laboratoriach wyposażonych w zaawansowane maszyny do druku 3D. prace obejmują przygotowanie modelu, jego optymalizację pod kątem produkcji, proces druku oraz analizę wykonanych prototypów.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku additive manufacturing możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Dzięki licznym zajęciom praktycznym, jakie uwzględniły w programie tych studiów uczelnie w Krakowie, absolwenci potrafią projektować komponenty i modele 3D przy użyciu oprogramowania CAD, takiego jak AutoCAD czy Fusion 360.

Modelują złożone, funkcjonalne elementy gotowe do produkcji z uwzględnieniem specyfiki technologii przyrostowych. Optymalizują projekty pod kątem druku 3D, w tym minimalizują materiał i poprawiają wytrzymałość wydruków.

Znają różne metody druku 3D, takie jak FDM, SLS czy SLA, co pozwala na dobór odpowiedniej technologii do konkretnego projektu. Poza tym znają i stosują parametry druku, takie jak temperatura, prędkość, wysokość warstw.

Uczelnie w Krakowie - kierunek additive manufacturing:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki) stacjonarne II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku additive manufacturing?

Studia na kierunku additive manufacturing trwają 1,5 roku (studia magisterskie).

Additive manufacturing w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku additive manufacturing

Absolwenci mogą pracować jako inżynierowie druku 3D, którzy projektują, testują i optymalizują komponenty przy użyciu technologii przyrostowych. Będą też ustawiać i obsługiwać drukarki 3D, a także rozwiązywać problemy techniczne związane z procesem produkcji.

Jako specjaliści do spraw prototypowania zajmą się tworzeniem produktów w fazie testowej i rozwojowej. Ich zadania polegać będą także na zarządzanie procesami produkcyjnymi z zastosowaniem technologii druku 3D.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku additive manufacturing

  • inżynier druku 3D,
  • specjalista do spraw prototypowania,
  • inżynier procesów produkcji,
  • projektant CAD/ CAM,
  • konsultant do spraw Additive Manufacturing.

Z uwagi na interdyscyplinarny charakter tej dziedziny, absolwenci mogą również znaleźć zatrudnienie na stanowiskach związanych z inżynierią materiałową, projektowaniem przemysłowym oraz zarządzaniem procesami produkcyjnymi.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Additive manufacturing Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Additive manufacturing Kraków studia stacjonarne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Krakowie

Pokaż wszystkie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia