Wizja świata bez prężnie działającego przemysłu spożywczego najprawdopodobniej byłaby podobna do apokaliptycznego wyobrażenia rzeczywistości, rodem z książek science fiction. Bieżące dostawy żywności, kontrolowanie i planowanie łańcucha dostaw, logistyczne i ekonomiczne wdrażanie nowych szlaków handlowych i nadzór wszystkich tych procesów jest niezwykle istotne z perspektywy widzenia każdego przeciętnego człowieka, zaopatrującego się na bieżąco w szeroko pojęte produkty spożywcze. Studia inżynierskie na kierunku inżynieria przemysłu to swojego rodzaju odpowiedź na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy oraz zainteresowanie samych przyszłych studentów, chcących podjąć przyszłościową edukację, która zagwarantuje im korzystne perspektywy zawodowe. Lublin jest jednym z miast, w których możesz rozpocząć kształcenie na tym kierunku.
Chociaż inżynieria przemysłu spożywczego jest kierunkiem na tyle uniwersalnym i wszechstronnym, że gwarantuje stabilną pozycję zawodową i wysokie zarobki, to bez wątpienia nie każdy powinien zgłaszać swoją kandydaturę do rozpoczęcia kształcenia w tym obszarze. Jeżeli jesteś zainteresowany zdobyciem kierunkowych kompetencji, ale nie masz pewności co do słuszności składania przyszłej aplikacji, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:
-
Czy nigdy nie miałeś problemu z matematyką, fizyką i informatyką, dlatego inżynierskie kierunki studiów w Lublinie znajdują się w zasięgu twoich zainteresowań?
-
Uważasz, że sprawne działanie całego przemysłu spożywczego działa na korzyść każdego człowieka?
-
Chciałbyś zdobyć przyszłościowe zatrudnienie, które będzie przydatne w dalekiej perspektywie czasowej?
Jeżeli tak, to przygotuj się do wzięcia udziału w procesie rekrutacji na inżynierię przemysłu spożywczego, bowiem kierunek ten wydaje się najodpowiedniejszą propozycją dla ciebie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria przemysłu spożywczego możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku inżynieria przemysłu spożywczego w Lublinie realizowane są w ramach drugiego stopnia. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie w trybie niestacjonarnym. Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Lublinie gwarantują, że wybór dowolnego kierunku z oferowanego kanonu będzie skutkowało uzyskaniem wszechstronnej wiedzy i umiejętności, możliwych do wykorzystania zarówno podczas pracy zawodowej, jak i niejednokrotnie w codziennym życiu. Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie inżynierii przemysłu spożywczego, będziesz mógł spodziewać się napotkania w siatce studiów takich przedmiotów, jak między innymi:
-
klimatyzacja w przemyśle spożywczym
-
niekonwencjonalne metody przetwarzania żywności
-
inżynieria opakowań
-
inżynieria suszarnictwa
-
logistyka produkcji żywności
Studia na opisywanym kierunku pozwolą ci zrozumieć metody przetwarzania pożywienia, jego transportu na znaczne odległości zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, a także zgłębienie istoty planowania produkcji żywności w sposób racjonalny.