Ekonomia studia I stopnia - Łódź

Ekonomia studia I stopnia - Łódź

Studia na kierunku ekonomia w Łodzi możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Ekonomia stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne, online
Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uczelnie, gdzie ekonomia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet WSB Merito Łódź

Uniwersytet WSB Merito Łódź

Zarządzanie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne, online

Specjalności na kierunku zarządzanie

29.02.2024

Ekonomia studia I stopnia (licencjackie) Łódź - 2024 | woj. łódzkie

Ekonomia w Łodzi to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie). Studia można podjąć na 3 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na ekonomii w Łodzi w 2024 r. zaczynają się od 4100 zł za pierwszy rok studiów.

Ekonomia studia I stopnia - Łódź
Studia na kierunku ekonomia w Łodzi
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ekonomia oferują wszechstronny rozwój, bo to dziedzina, która łączy w sobie matematykę, statystykę, nauki społeczne i humanistyczne. Studenci tego kierunku mogą kształcić się m.in. na takich specjalizacjach jak: ekonomia sprzedaży, inwestycje kapitałowe czy biznes internetowy. Wielowymiarowa wiedza, którą zdobywa się podczas studiów na kierunku ekonomia, ułatwia odnalezienie się na rynku pracy.

Będąc absolwentem ekonomii można szukać zatrudnienia w biurach rachunkowych, urzędach skarbowych czy bankach. Ekonomista znajdzie pracę w firmach z każdej branży, ponieważ ich wiedza i analityczny umysł przydatne są także w korporacjach, organizacjach rządowych i pozarządowych. Kompetencje nabyte podczas studiów, otwierają także pole do założenia własnej działalności gospodarczej.

 

Uczelnie

W Łodzi ekonomię (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytet Łódzki (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższychWyższa Szkoła Finansów i Informatyki w Łodzi, Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi oraz Uniwersytet WSB Merito w Łodzi.

Jakie są wymagania na studia I stopnia (licencjackie) na kierunku ekonomia w Łodzi

Aby zostać studentem kierunku ekonomia będziesz musiał zaliczyć egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, takich jak historia, WOS, geografia lub informatyka. Z powyższego obowiązku zwolnieni są laureaci wybranych olimpiad naukowych.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ekonomia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 

  • matematyka
  • geografia
  • historia
  • WOS
  • język obcy
  • informatyka

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU EKONOMIA?

Ekonomia stanowi bardzo ważny element gospodarki, a specjaliści posiadający wszechstronne wykształcenie i gruntowną wiedzę z tego obszaru, mogą liczyć na wiele interesujących oraz rozwijających ofert pracy. Dyscyplina ta jest niezwykle złożona i zróżnicowana, a zapoznanie się z jej poszczególnymi działami wymaga czasu i zaangażowania. Jeżeli jesteś na to przygotowany i zależy Ci na zdobyciu wykształcenia ekonomicznego, to kierunek ekonomia w Łodzi będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.

Idealnymi kandydatami na studia ekonomiczne będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach związanych z naukami matematycznymi, gospodarczymi, finansowymi czy socjologicznymi. Dodatkowym atutem będzie umiejętność analitycznego myślenia i zaangażowanie w wykonywane obowiązki, co niewątpliwie jest pomocne w pracy ekonomisty.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne
  • online

 

Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Łodzi mają w swoich ofertach wiele interesujących kierunków studiów, w tym ekonomię. W dziale poniżej, znajdziesz dokładną i aktualną listę łódzkich ośrodków akademickich, w których możesz zrealizować ten kierunek. Przed przystąpieniem do rekrutacji dokładnie zapoznaj się z programem poszczególnych uczelni, tak aby wybrać opcje najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb i zainteresowań.

Tematyka zajęć na kierunku ekonomia będzie oscylować wokół nauk:

  • ścisłych
  • gospodarczych
  • finansowych
  • socjologicznych

 

Studenci będą mieli szansę zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu mechanizmów ekonomicznych i metod wykorzystywanych w celu rozwiązywania problemów gospodarczych. Co więcej, rozwiniesz także umiejętności praktyczne związane ze sporządzaniem raportów ekonomicznych, przetwarzaniem informacji czy posługiwaniem się wybranym językiem obcym. W programie studiów przewidziano także obieralne moduły specjalizacyjne, dzięki którym pogłębisz swoją wiedzę i zyskasz nowe, cenne kompetencje zawodowe.

 

Gdzie studiować na kierunku ekonomia w Łodzi

Kierunek ekonomia (studia I stopnia) - uczelnie w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

Uczelnie w Łodzi - kierunek ekonomia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia więcej
Uniwersytet Łódzki (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia więcej
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi niestacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Ekonomia w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek ekonomia w Łodzi można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Studia pierwszego stopnia skierowane są do absolwentów szkół średnich, którzy zdali egzamin maturalny i chcieliby kontynuować kształcenie na uczelni wyższej. W tym przypadku, nauka trwa trzy lata i kończy się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu licencjata.

Ekonomia w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU EKONOMIA?

Studia ekonomiczne kształcą specjalistów, którzy dzięki swojej zróżnicowanej wiedzy i wszechstronnym kompetencjom, bez problemu odnajdują się na obecnym rynku pracy. Po ukończeniu kierunku ekonomia w Łodzi, będziesz miał wiele możliwości rozwoju zawodowego.

Jako absolwent doskonale poradzisz sobie w branży finansowej, między innymi w:

  • bankach
  • firmach ubezpieczeniowych
  • agencjach kredytowych

 

Równie ciekawą opcją jest związanie swojej przyszłości z biurami rachunkowymi, szczególnie w charakterze księgowego. Abiturienci często decydują się na wykonywanie zawodu doradcy finansowego, analityka biznesowego lub specjalisty do spraw sprzedaży i marketingu. Co więcej, możesz rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej, co z pewnością przyniesie Ci wymierne korzyści finansowe. Dobrym pomysłem jest także kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub podyplomowych i uzyskanie nowych, ciekawych perspektyw zawodowych.

Co warto sprawdzić, idąc na studia I stopnia na kierunku ekonomia?

Jakie przedmioty są brane po uwagę?

Rekrutacja na pierwszy stopień w ramach kierunku ekonomia przewiduje zdawanie przedmiotów obowiązkowych dla wszystkich maturzystów, ale także przedmiotów rozszerzonych, które z pewnością zwiększą Twoją szansę na dostanie się na wymarzone studia.

Wśród przedmiotów, które uwzględniane są w rankingu punktowym, cenione są zwłaszcza te obejmujące nauki matematyczno-informatyczne oraz języki obce. Na stronach internetowych wybranych uczelni znajdziesz szczegółową listę wraz z przelicznikiem punktowym, który pomoże Ci wybrać właściwe przedmioty maturalne.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Wysoką pozycję na listach zakwalifikowanych możesz zapewnić sobie także poprzez udział w olimpiadach i konkursach. Finaliści i laureaci cieszą się zawsze przywilejami i zdobywają najwyższe wyniki. Informacje na temat olimpiad, w których warto wziąć udział, znajdziesz na naszej stronie bądź na stronach internetowych uczelni.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu niezbędnych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Warto sprawdzić najpierw, co jest wymagane, aby proces przyjęcia przebiegł sprawnie.

 

Czy te studia są dla Ciebie?

Studia ekonomiczne są idealne zwłaszcza dla umysłów analitycznych, które chcą zapoznać się z gospodarowaniem różnego rodzaju zasobami przy zastosowaniu nowoczesnych metod obliczeniowych i dzięki analizie informacji, niezwykle istotnej przy podejmowaniu decyzji operacyjnych.

 

Czy warto iść na studia I stopnia na kierunku ekonomia?

Studia ekonomiczne w Łodzi należą do jednych z najpopularniejszych, ponieważ gwarantują zdobycie uniwersalnej wiedzy i praktycznych umiejętności, poszukiwanych przez pracodawców aktualnie działających na rynku pracy.

Ekonomia to kierunek, który nauczy Cię krytycznej analizy i diagnozy zdarzeń, zjawisk i procesów, występujących w mediach ekonomicznych danej firmy i jej otoczenia. Będziesz miał/a okazję także rozwinąć kompetencje w zakresie nieszablonowego rozwiązywania skomplikowanych problemów gospodarczych i społecznych w firmach i instytucjach.

Programy studiów wypełniane są zajęciami obligatoryjnymi, ale i fakultatywnymi oraz specjalizacyjnymi, które pozwolą Ci wybrać ścieżkę kształcenia i dobrać w stosunku do niej praktyki, umożliwiające zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych.

Absolwenci ekonomii bardzo często pracują w charakterze analityków finansowych, specjalistów do spraw ryzyka i analiz kredytowych, przedstawicieli handlowych, doradców biznesowych, doradców ds. leasingu. Z powodzeniem będziesz mógł/mogła prowadzić własną działalność gospodarczą.

Studia I stopnia niestacjonarne na kierunku ekonomia

Uczelnie w Łodzi zapewniają wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór kierunków realizowanych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Ekonomię możesz studiować zarówno dziennie, jak i zaocznie. Studia zaoczne odbywają się w weekend w trakcie zajęć od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni w Łodzi.

Musisz jednak pamiętać, że niestacjonarna forma kształcenia jest płatna. Ceny semestralne i roczne ustalane są indywidualnie przez uczelnie w Łodzi i różnią się od siebie w zależności od realizowanego kierunku studiów.

Jeśli chodzi o proces rekrutacji na studia zaoczne, najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów w terminie wskazanym przez łódzkie placówki akademickie. Jeśli aplikujesz na studia na uczelni niepublicznej, decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku wielu kandydatów na studia na uczelni publicznej, obowiązują zasady kwalifikacji jak na studia stacjonarne, co oznacza, że uczelnie biorą pod uwagę wyniki egzaminów dojrzałości.

Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie ekonomiczne, gospodarcze, społeczne. Potrafią obserwować i interpretować zjawiska ekonomiczne, przewidywać skutki decyzji ekonomicznych, sporządzać zestawienia, raporty, analizy i ekspertyzy.

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)