Według definicji gospodarka przestrzenna zajmuje się organizacją przestrzenną systemu społeczno-gospodarczego danej jednostki o charakterze regionalnym, lokalnym czy krajowym. Aktualnie bardzo modne stało się kształtowanie środowiska przyrodniczego tak, aby w jak najwyższym stopniu było ono przyjazne człowiekowi i zgadzało się z wymogami cywilizacyjnymi.
Studenci zapoznają się z zasadami ładu przestrzennego oraz możliwościami technicznymi, które z korzyścią wpłyną na planowanie przestrzeni oraz analizę przestrzenną, wykonywaną do celów gospodarczych i społecznych. Od kandydatów na studia oczekuje się umiejętności technicznych i manualnych, a także analitycznego, a jednocześnie twórczego myślenia. Jeśli masz zapędy kreatorskie i potrafisz sobie radzić organizacyjnie, kierunek gospodarka przestrzenna jest właśnie dla Ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 lat do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Gospodarka przestrzenna pozwala zarządzać przestrzenią na poziomie gminy, województwa i kraju. Uczelnie we Wrocławiu, które mają w swojej ofercie tego typu studia geograficzne, znajdziesz w dziale poniżej. Najlepsi w kraju specjaliści kształcą młode pokolenia analityków i planistów, którzy będą zajmować się projektowaniem przestrzennym i urbanistycznym, a także szeroko pojętym rozwojem lokalnym i regionalnym.
W zależności od wybranej uczelni w programie kształcenia znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
strategia rozwoju gminy
-
projektowanie urbanistyczne
-
podstawy zarządzania jakością powietrza
-
system przyrodniczy miasta
-
wpływ zjawisk ekstremalnych na gospodarowanie przestrzenią
Realizacja niektórych zajęć uzależniona jest od wybranej specjalności (na przykład zarządzanie przestrzenią czy rynek nieruchomości).