Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia - Lublin

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia - Lublin

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Politechnika Lubelska

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I), czas trwania: • 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

04.04.2024

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Lublin 2024 | woj. lubelskie

Mechanika i budowa maszyn w Lublinie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia - Lublin
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wytwarzania i eksploatacji maszyn. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące grafiki, automatyki i nauki o materiałach. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką maszyn przemysłowych czy silników samochodowych, a także zdobyć wiedzę marketingową i handlową wykorzystywaną w branży mechanicznej.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku konstruktora układów mechanicznych, specjalisty utrzymania ruchu czy po prostu mechanika. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w branżach takich jak: biomechanika, sprzęt medyczny, mechatronika.
 

Uczelnie
W Lublinie mechanikę i budowę maszyn (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Lubelskiej.

 

Jakie są wymagania na studia I stopnia (licencjackie) na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • matematyka
  • fizyka
  • język obcy
  • język polski 
  • chemia
  • informatyka

Wymagania rekrutacyjne, jakie są ustalane przez wybrane uczelnie w Lublinie, bardzo często są ściśle powiązane ze specyfiką danego kierunku.

Mechanika i budowa maszyn jest oparta o dorobek naukowy dziedzin technicznych, dlatego jako przyszły kandydat postaraj się o uzyskanie wysokich wyników maturalnych z następujących przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki oraz języka obcego. Pamiętaj, że zdawanie przynajmniej kilku z nich na poziomie rozszerzonym prawdopodobnie istotnie zwiększy twoje szanse na ujrzenie swojego nazwiska na liście przyjętych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN?

Zastanawiając się nad przyczynami dynamicznego postępu cywilizacyjnego w niemal każdym zakątku świata, łatwo można dojść do wniosku, że u podłoża rozwojowych zmian gospodarczych leży między innymi wszechobecne zmechanizowanie. Maszyny obecne są w życiu niemal każdego przeciętnego człowieka – wystarczy przyjrzeć się wyposażeniu jego mieszkania, czy domu. Aby te nowoczesne cuda techniki mogły dalej ułatwiać życie przedsiębiorców, właścicieli fabryk i jednostek zmęczonych ręcznym praniem i zmywaniem, potrzeba sztabu wykwalifikowanych fachowców.

Studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn powstały w celu uposażenia przyszłych absolwentów we wszechstronną wiedzę i umiejętności, odnoszące się do projektowania, optymalizowania i budowania maszyn. Bez wątpienia nie jest to kierunek dla każdego – czy potrafisz wyobrazić sobie konstruktora skomplikowanych podzespołów elektronicznych, który nie zna się na przedmiotach technicznych, takich jak matematyka i fizyka? Właśnie dlatego idealny kandydat na ten prestiżowy kierunek będzie posiadał wszechstronne uzdolnienia ścisłe, a także wykazywał zainteresowanie nowinkami technicznymi. Pamiętaj, że do czerpania pełni satysfakcji ze zgłębianej treści programowej nie wystarczy zwyczajnie lubić komputery i inne urządzenia.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)

  • Studia II stopnia

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia.

Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Można śmiało stwierdzić, że studia w Lublinie na kierunku mechanika i budowa maszyn wyróżniają się interdyscyplinarnym charakterem. Dlatego studenci w programie kształcenia znajdą przedmioty z takich dziedzin, jak między innymi:

  • automatyka
  • robotyka
  • fizyka
  • matematyka
  • informatyka
  • materiałoznawstwo

Teoretyczne podstawy, jakie zgłębisz podczas licznych wykładów, pozwolą ci na zrozumienie skomplikowanych zagadnień elektrotechnicznych oraz mechanicznych, wprowadzą cię w świat wytrzymałości materiałów i możliwości ich zastosowania w zależności od celu, a także pozwolą na rozwój kompetencji interpersonalnych ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności współpracy grupowej. Podczas zajęć praktycznych poznasz techniki budowy maszyn, odwiedzisz środowisko pracy inżynierów oraz posiądziesz umiejętności optymalizacji i naprawy urządzeń mechanicznych.

 

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie

Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) - uczelnie w Lublinie

 

Uczelnie w Lublinie - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Lubelska Akademia WSEI (Wydział Transportu i Informatyki) więcej
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny POLLUB) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie?

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Lublinie, trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Takie kierunki studiów w Lublinie, jak na przykład mechanika i budowa maszyn, zaliczają się do prestiżowego kanonu dziedzin technicznych. Oznacza to, że absolwenci mogą pochwalić się tytułem inżyniera oraz kompetencjami pozwalającymi na rozpoczęcie pracy w zawodzie. Na ukończenie mechaniki i budowy maszyn będziesz potrzebował trzech i pół roku czasu.

Mechanika i budowa maszyn w Lublinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN?

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie? Wachlarz wyboru możliwości okaże się niezwykle szeroki. Absolwenci mogą pracować w:

  • międzynarodowych przedsiębiorstwach i korporacjach, posiadających maszyny i inne urządzenia elektroniczne, wymagające napraw, kontroli lub optymalizacji
  • biurach projektowych
  • ośrodkach testowych branży motoryzacyjnej
  • własnej działalności gospodarczej, którą oprzesz o dowolny aspekt ukończonego kierunku

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)