Studia chemiczne Katowice

Studia chemiczne Katowice

Studia chemiczne Katowice

Największy wybór studiów

chemicznych w Katowicach

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia chemiczne Katowice | woj. śląskie

Studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA CHEMICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Chemia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są studia chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI CHEMICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne w Katowicach i Gliwicach

Marzysz o karierze chemika? Chcesz zostać szalonym naukowcem? Dołóż wszelkich starań, by osiągnąć jak najlepsze wyniki na maturze z chemii i matematyki. To one są kartą wstępu na studia chemiczne w Gliwicach i Katowicach.

W ramach rekrutacji na studia chemiczne obowiązuje konkurs świadectw, podczas którego komisja kwalifikacyjna ma za zadanie wyłonić najlepszych kandydatów na studia, czyli takich, którzy już w czasie licealnym zasłużyli sobie na wysokie wyniki w nauce. Nie zapominajcie o języku obcym, najlepiej wybierzcie angielski, który z pewnością przyda Wam się podczas nauki.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI CHEMICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

STUDIA CHEMICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim?

Dlaczego warto wybrać studia chemiczne w Katowicach? Głównym ośrodkiem studiów chemicznych w tym regionie jest Politechnika Śląska, w ramach której działa 70-letni Wydział Chemiczny, kształcący na wielu akredytowanych kierunkach kategorii naukowej A, czyli najlepszej. Wydział Chemiczny w Katowicach to wg rankingu Perspektywy bardzo prestiżowe miejsce studiowania, zajmuje pierwsze miejsce w województwie śląskim.

Profesjonalna kadra, nowoczesne laboratoria zachęcają do poznawania tajników wiedzy chemiczne i tworzenia innowacyjnych produktów. Chemia obecna jest w każdej dziedzinie życia, dziś żadna dziedzina nie może obejść się bez ingerencji chemików - nawet przemysł żywieniowy. To ważne, by chemicy, którzy pracują w branżach takich jak farmakologia, medycyna, czy procesy produkcji żywności, byli odpowiednio wykształceni i ukształtowani moralnie do pracy - działali na rzecz dobra, a nie szkodzili.

Chemia bowiem ma w sobie dwie strony mocy, można ją niecnie wykorzystać dla korzyści majątkowych, czego oczywiście nie polecamy. Studenci studiów chemicznych podczas nauki eksperymentują, uczą się poprzez doświadczenia, poszukują nowego. To bardzo twórcze i ciekawe studia, dające przy tym konkretne wykształcenie do wykorzystania. Podczas studiów poznacie najróżniejsze metody, techniki, narzędzia wykorzystywane w laboratoriach, pojmiecie najtrudniejsze zjawiska i procesy, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, a nad którymi zazwyczaj się nie zastanawiamy.

Studia chemiczne to prawdziwa przygoda dla odważnych. Wymagają samodzielności, odpowiedzialności i odwagi do przekraczania granic - w wyniku takiej mieszanki osobowości z wiedzą i umiejętnościami prowadzi do odkrywania nowego, nieznanego i przydatnego - materia chemiczna wciąż ma przed nami sporo tajemnic! Jesteście gotowi na przygodę z chemią? Sprawdźcie, gdzie w Katowicach możecie podjąć studia chemiczne.

 

Studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Dwustopniowy podział kształcenia dotyczy większości istniejących kierunków chemicznych. W praktyce oznacza to, że nim rozpoczniesz swoją przygodę z opisywaniem zjawisk przyrodniczych za pomocą chemicznych wzorów, aplikujesz na wybrane studia pierwszego stopnia. Jeśli wybrany przez ciebie kierunek zostanie zwieńczony uzyskaniem tytułu licencjata, twoja nauka potrwa trzy lata.

Jeżeli natomiast będziesz starał się o miano inżyniera, nauce poświęcisz o pół roku więcej czasu. Jako absolwent możesz pomyśleć o kontynuowaniu edukacji na chemicznych magisterskich studiach drugiego stopnia, które będą trwały półtora roku lub dwa lata, w zależności od tytułu, który posiadasz. Śląskie uczelnie posiadają bogatą ofertę kierunków podyplomowych, adresowanych do absolwentów studiów dowolnego stopnia.

Studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim możesz realizować w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Kształcenie dzienne zwykle cieszy się nieco większą popularnością ze względu na regularność przyswajanej wiedzy. Kształcenie niestacjonarne jest wybierane częściej przez osoby wolące edukować się w weekendy co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów chemicznych w Katowicach i woj. śląskim

Kierunki chemiczne to w większości propozycje interdyscyplinarne, a więc w programie ich kształcenia odnajdziesz takie dziedziny, jak biologia, fizyka oraz matematyka. Znalezienie złotego środka pomiędzy tymi dziedzinami jest kluczowe dla zrozumienia esencji chemii, a bez tego nie może być mowy o kształceniu prawdziwych specjalistów, którzy doskonale odnajdą się na współczesnym rynku pracy.

Jeżeli chcesz realizować kierunki chemiczne w Katowicach i woj. śląskim, do wyboru będziesz miał pięć atrakcyjnych propozycji. Chociaż wybór nie jest duży, zawiera w sobie najbardziej istotne treści. Właśnie tutaj znajdziesz najbardziej popularną chemię, zgłębisz tajniki technologii chemicznej, zdecydujesz się na poznawanie inżynierii procesowej i aparatury przemysłowej, sukcesywnie pogłębisz kompetencje nanotechnologiczne oraz zapoznasz się z technologią i inżynierią chemiczną.

Śląskie kierunki chemiczne pozwolą ci na zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, które wykorzystasz w wielu pragmatycznych obszarach zawodowych, związanych między innymi z medycyną, farmacją czy branżą budowlaną. Wybierz ten, w którym poczujesz się najlepiej.

 

Kierunki studiów chemicznych w Katowicach i woj. śląskim

 • Chemia
 • Technologia chemiczna
 • Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa
 • Nanotechnologia

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Katowicach i woj. śląskim

Kierunki chemiczne w Katowicach i województwie śląskim możesz realizować na dwóch publicznych uczelniach z długoletnią tradycją akademicką i renomą. Każda z placówek wyróżnia się innym charakterem, przez co realizowane na nich kierunki będą miały zróżnicowany charakter. Jeżeli zależy ci na bardziej technicznym podejściu do wybranego kierunku chemicznego, a ty sam wyjątkowo dobrze czujesz się w dziedzinach ścisłych, prawdopodobnie powinieneś rozważyć aplikację na Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Uniwersytet Śląski w Katowicach to uczelnia oferująca kilka atrakcyjnych kierunków, w programie których znajdziesz chemię i inne nauki przyrodnicze. Placówka ta odpowie na potrzeby osób dążących do uzyskania bardziej teoretycznej wiedzy. Oczywiście nauka na Uniwersytecie nie będzie pozbawiona warsztatowych zajęć praktycznych, jednak ich charakter nie będzie identyczny z tym prezentowanym przez śląską Politechnikę.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki artystyczne:

 

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Politechnika Śląska w Gliwicach
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Jakie studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Dziś synonimów dobrej pracy może być wiele – począwszy od wysokiego wynagrodzenia, przez stabilizację i normowany czas pracy, skończywszy na możliwości realizowania własnych celów i sukcesywnego rozwijania posiadanych zainteresowań. Aspiracje absolwentów studiów wyższych bardzo się różnią, dlatego nie istnieje kierunek, który zagwarantowałby każdemu zadowalającą przyszłość zawodową, a tym samym zapewnił radość z codziennego życia. Czym zatem dobra praca jest dla ciebie? Powinieneś szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie nim rozpoczniesz snucie refleksji na temat przyszłej drogi swojego kształcenia wyższego.

Absolwenci kierunków chemicznych mogą liczyć na zatrudnienie w laboratoriach chemicznych, nawet tych związanych z sądownictwem, podejmują satysfakcjonującą pracę w ośrodkach badawczo-rozwojowych i naukowo-badawczych, rozpoczynają karierę nauczyciela lub wykładowcy akademickiego, a ponadto mogą współpracować ze specjalistami innych branży pokrewnych, jak na przykład medycyny czy farmacji przy realizowaniu nowoczesnych receptur leczniczych. Jak sam widzisz, możliwości jest wiele. Tylko od ciebie zależy, w jaki sposób je wykorzystasz.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Chemik
 • Laborant
 • Nauczyciel chemii
 • Nanotechnolog
 • Specjalista do spraw badania, projektowania i wytwarzania materiałów
 • Kontroler jakości
 • Specjalista budowlany
 • Specjalista do spraw ochrony środowiska
 • Analityk chemiczny

 

Jeśli jesteś ambitny i zależy ci na zdobywaniu większej ilości kompetencji niż wyłącznie tych gwarantowanych przez naukę na studiach, zapoznaj się z ofertą zajęć pozauczelnianych, nie rezygnuj z możliwości wypożyczenia książek i artykułów naukowych, a jeżeli cenisz sobie samodzielne poszerzanie umiejętności praktycznych, zaopatrz się w sprzęt i odczynniki chemiczne, aby lepiej poznawać tajniki tej niezwykłej nauki.

Pamiętaj, że studia chemiczne są obecnie bardzo popularne, dlatego warto zadbać o zdobywanie bardziej unikalnych kompetencji. Być może dzięki nim wyróżnisz się w interesującym cię obszarze zawodowym i zostaniesz zauważony przez pracodawców.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Wybór uczelni wyższej, na której będziesz realizował wybrany kierunek chemiczny może okazać się niełatwy. Tym bardziej, że od ostatecznie podjętej decyzji będzie zależała jakość twojego przyszłego kształcenia, jego efekty, a co za tym idzie, perspektywy ukształtowania swojego życia zawodowego.

Nim rozpoczniesz poszukiwania idealnej uczelni, powinieneś upewnić się, jaki kierunek chcesz realizować. Nie bez znaczenia pozostaje również preferowany tryb nauki, bowiem nie wszędzie będziesz mógł kształcić się niestacjonarnie.Wiele osób docenia możliwość zgłębienia opinii aktualnych i byłych studentów wybranych uczelni.

Pozwala im to na wyrobienie własnego zdania na temat poziomu kształcenia. Nie rezygnuj zatem z możliwości odwiedzenia popularnych serwisów internetowych, które ci w tym pomogą. Równie pomocne może okazać się wzięcie udziału w dniach otwartych wybranych uczelni wyższych. Najczęściej organizowane są one corocznie, dlatego zadbaj o to, aby nie przegapić najbliższego terminu.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia wyższe to czas, który dobrze wspomina znaczna większość absolwentów o ugruntowanych pozycjach zawodowych na międzynarodowym rynku pracy. Dzięki kształceniu na wybranej uczelni wyższej możesz nie tylko zgłębiać interesujące cię kwestie pod okiem wybitnych wykładowców, ale również poznawać siebie.

W praktyce oznacza to, że jest to czas wspaniały na ukształtowanie swojego charakteru, odkrycie prawdziwego powołania oraz zdobycie znajomych i przyjaciół, cennych zarówno dla życia prywatnego jak i zawodowego. Zatem czy warto realizować studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim? Z pewnością tak, jednak pod kilkoma istotnymi warunkami.

Studia chemiczne cieszą się popularnością wśród ciekawych świata maturzystów i absolwentów szkół średnich, którzy dopiero czekają na egzamin dojrzałości. Wynika to między innymi z faktu, że pogłębianie wiedzy o otaczającym świecie oraz nauka przeprowadzania interesujących eksperymentów jest nie tylko rozwijające, ale również stwarza doskonałe podstawy do zdobycia kompetencji nieocenionych w wielu obszarach zawodowych.

Pamiętaj jednak, że idealny kandydat na takie studia powinien interesować się dziedzinami przyrodniczymi, wykazywać zdolność do bezproblemowej nauki matematyki, a ponadto mieć plan na ukształtowanie swojego zawodowego życia po ukończeniu kształcenia.Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim starają się iść z duchem czasu i proponują studentom program kształcenia adekwatny do wymagań dzisiejszego rynku pracy i samych pracodawców. Doskonale wyposażone sale wykładowe i pracownie, w których możliwe jest przeprowadzanie różnorakich eksperymentów pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny przyszłych absolwentów.

Najlepsi studenci mogą liczyć na wysokie stypendia naukowe, możliwość międzynarodowej wymiany studenckiej oraz atrakcyjne zajęcia pozauczelniane. Istnieje wiele pozytywnych aspektów idących za wyborem Katowic i województwa śląskiego na miejsce zdobywania wyższego wykształcenia w obszarach związanych z chemią. Może i ty powinieneś je docenić?

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach chemicznych

Studia, studiami, ale co potem? Dokąd się udać z dyplomem inżyniera chemii? Najprościej do laboratorium - to tu najwięcej osób zdobywa zatrudnienie. Instytuty badawcze i ośrodki naukowe, prowadzące ważne badania powiązane z chemią, to także odpowiednie miejsca dla katowickich absolwentów chemii. Jak wcześniej wspominaliśmy, chemia jest wszędzie, praktycznie w każdej dziedzinie życia, dlatego nie trudno zdobyć pracę z takim wykształceniem.

Chemików potrzebuje przemysł farmakologiczny - do opracowywania nowych formuł leków i kosmetyków, dermokosmetyków i tym podobnych, przemysł żywieniowy - do opracowywania lepszych metod konserwowania żywności i procesów produkcji żywności przetworzonej. Również branża medyczna i nowe technologie w leczeniu potrzebują dobrze przygotowanych do pracy chemików.

Dzięki wiedzy i umiejętności chemicy zmieniają świat produktów i usług. Ułatwiają, ale i dbają o środowisko, troszczą się o nasze zdrowie - abyśmy jedli mniej “chemii”, a więcej właściwych dla nas i prozdrowotnych substancji naturalnych. Człowiek ingerując w naturę zaburza jej sposób funkcjonowania, dzięki chemikom możliwe zastopowanie konsekwencji naszych działań, a także opracowywanie takich rozwiązań, by człowieka działania jak najmniej ingerowały w naturalny porządek rzeczy. Dlatego jeśli tylko poczujecie smykałkę do chemii, nie kłóćcie się z tym głosem, idźcie w kierunku misji chemicznej, która pozwoli Wam spełnić się zawodowo, a i przyczynić do dobrostanu ogółu.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA ŚLĄSKA STUDIA CHEMICZNE

Wydział Chemiczny

 • biotechnologia - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, spec. biotechnologia przemysłowa
 • chemia - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, spec. bioanalityka, materiały i substancje specjalne, chemia farmaceutyczna i kosmetyczna,
 • inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie,
 • technologia chemiczna - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, spec. technologia nieorganiczna i elektrochemia, technologia chemiczna organiczna, technologia polimerów i tworzyw sztucznych, analityka w kontroli jakości i ochronie środowiska
 • technologia i inżynieria chemiczna - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, studia w języku angielskim
 • technologia materiałów wybuchowych - studia podyplomowe
 • antyterroryzm bombowy - kurs specjalny na Wydziale Chemii

dowiedz się więcej>

 


UNIWERSYTET ŚLĄSKI STUDIA CHEMICZNE

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

 • chemia - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
 • chemia budowlana - studia II stopnia, stacjonarne
 • technologia chemiczna - studia inżynierskie, stacjonarne

dowiedz się więcej>

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)