Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia dziennikarskie w Toruniu możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: gatunków dziennikarskich oraz tworzenia różnorodnych przekazów medialnych. Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach, agencjach reklamowych, agencjach PR-owych, social mediach, marketingu.
Studia dziennikarskie Toruń | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Medioznawstwo | stacjonarne | I stopnia |
Aby otrzymać wymarzony indeks i rozpocząć studia na ulubionym kierunku, należy przystąpić do procesu rekrutacji pod postacią konkursu świadectw. Należy postarać się o jak najlepsze oceny z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie. Warto postarać się o dobry wynik z języka obcego; w świecie mediów jest rzeczą obowiązkową.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 44,5 punktu na medioznawstwo oraz 61,5 na dziennikarstwo i komunikację społeczną.
czytaj dalej progi punktowe na studia
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia dziennikarskie w Toruniu to studia dla tych, którzy ciekawie piszą, lubią opowiadać, są skrupulatni, nie wierzą we wszystko w co usłyszą i chcą pełnić profesję zaufania publicznego. Prasa, radio, telewizja i Internet czekają na tych, którzy choć lekko zatrząsną zastanym stanem rzeczy, bo zawód dziennikarza przeznaczony jest dla ludzi odważnych, pełnych energii, zadających nierzadko bardzo niewygodne pytania i idących pod prąd. Jeśli kandydat nie posiada wymienionych cech, to raczej nie ma czego szukać w tym zawodzie.
Studia dziennikarskie w Toruniu mają za zadanie rozwinąć posiadane zdolności, rozszerzyć warsztat, ukierunkować na konkretną specjalność. W toku studiów pojawiają się przedmioty dotyczące prawa, szczególnie prawa autorskiego, polityki, nauk społecznych, czy ekonomii. Co zrozumiałe, dużo czasu poświęca się na zagadnienia dotyczące mediów.
Przyszli dziennikarze poznają historię, teorię mediów, systemy medialne. Duży nacisk kładzie się na kulturę języka. Sprawny dziennikarz powinien płynnie tworzyć teksty. Ważna jest umiejętność precyzyjnego przekazywania informacji, najlepiej przy użyciu jak najmniejszej ilości słów.
Umiejętności nabyte na studiach dziennikarskich w Toruniu otwierają wiele drzwi i dają możliwość podjęcia pracy w różnych zawodach; od dziennikarza i rzecznika prasowego, po copywritera i pracownika agencji produkcji radiowo- telewizyjnej. Chcesz rozpocząć karierę zawodową w mediach i chcesz, aby jak najwięcej osób usłyszało o tym, co masz do powiedzenia? Sprawdź jak to zrobić. Wybierz studia dziennikarskie w Toruniu!
Współczesne studia dziennikarskie charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Studia dziennikarskie to przestrzeń kształcenia, w której odnajdą się osoby o różnych zainteresowaniach. Oczywiście podstawą jest chęć do rozwijania warsztatu, umiejętności stanowiących fundament do podjęcia pracy w mediach, ale przyszły dziennikarz może posiadać pewną specjalizację, tematykę, w której czuje się najlepiej i najwygodniej, a może to być polityka, sport, kultura czy ekonomia. Studia dziennikarskie w Toruniu nie są trudne, choć nie oznacza to, że nie wymagają poważnego podejścia, wysiłku i zaangażowania. Studia nastawione są zarówno na rozwijanie praktycznych umiejętności, jak i zdobywanie wiedzy teoretycznej, między innymi z zakresu historii, znaczenia, form przekazu oraz kształtowania mediów.
Świat mediów przyciąga wiele osób. Ponadto wydaje się dzisiaj bardzo duży, bowiem przez działalność medialną można rozumieć nie tylko pracę w redakcjach prasowych, radiowych czy telewizyjnych, ale również internetowych czy też coraz popularniejszych mediach społecznościowych. Studia dziennikarskie w Toruniu to studia z przyszłością, choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób znanych nam z działalności dziennikarskiej wcale nie posiada dziennikarskiego wykształcenia. Ale interdyscyplinarność studiów pozwala na odnalezienie swojego miejsca i prowadzenie rozmaitych działań, w różnych profesjach. Studia dziennikarskie w Toruniu prowadzą nie tylko do wykonywania pracy dziennikarza. Z pozyskanym wykształceniem można zostać specjalistą do spraw public relations, analitykiem mediów, twórcą internetowym, specjalistą do spraw projektowania i wdrażania systemów zarządzania informacją czy też doradcą do spraw mediów. Opcji jest całkiem sporo.
Będąc absolwentem studiów dziennikarskich w Toruniu możemy znaleźć zatrudnienie w różnych dziedzinach, które łączą się z naszym wykształceniem. Przede wszystkim, możemy znaleźć pracę w roli dziennikarza. Warto posiadać obszar zainteresowań, o którym będziemy informować swoich odbiorców. Może to być polityka, sport, kultura. W każdym rodzaju mediów czekają na nas różne funkcje, począwszy od wydawcy serwisów informacyjnych, dziennikarza działu (np. kulturalnego, czy sportowego), prezentera, czy fotoreportera.
Absolwenci studiów dziennikarskich mogą także znaleźć zatrudnienie w roli rzecznika prasowego, pracownika agencji reklamowej, specjalisty do spraw Public Relations, specjalisty do spraw projektowania i wdrażania systemów zarządzania informacją, czy też coraz bardziej popularny zawód copywritera, czyli autora tekstów i sloganów reklamowych.
Dodajmy do tego jeszcze pracownika agencji produkcji radiowo- telewizyjnej, doradę do spraw mediów, pracownika sztabów wyborczych, eksperta w instytucjach politycznych, pracownika jednostek samorządu terytorialnego, pracownika służb prasowych instytucji europejskich, korespondenta, organizatora mediów lokalnych. Umiejętności wyniesione ze studiów dziennikarskich dają możliwość łączenia kilku profesji i mediów. Bardzo często spotykamy dziennikarzy, którzy pracują we wszystkich gałęziach; w radiu, telewizji, prasie i Internecie.
Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych:
TEMATY POWIĄZANE |