Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć wypełniona jest przedmiotami, które mają ukształtować Twoją wyobraźnię przestrzenną i przygotowują studentów do tworzenia różnorodnych form obiektów w architektonicznych. Studenci uczęszczają na zajęcia z projektowania architektonicznego w kontekście śródmiejskim, na projektowanie architektoniczne obiektów użyteczności publicznej, projektowanie urbanistyczne, integracja procesów projektowania – BIM.
Czekają na Ciebie także przedmioty związane z konserwacją zabytków oraz z rewitalizacją i rehabilitacją środowiska zurbanizowanego. Realizacja zajęć plastycznych pozwoli Ci rozwinąć wyobraźnię przestrzenną i wrażliwość na kolor, proporcję czy grę światła.
Nabędziesz także wiedzę z technicznych, humanistycznych i artystycznych. Będziesz w stanie kierować procesem wykonawczym w odniesieniu do architektury wnętrz w obiektach nowo projektowanych i adaptowanych.
W programie studiów na kierunku Architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Architektura to kierunek studiów, który skierowany jest w szczególności do osób wyróżniających się m.in. zdolnościami analitycznymi, kreatywnością, poczuciem estetyki oraz wyobraźnią przestrzenną.
Kandydaci na architekturę powinni również wykazywać się zdolnościami plastycznymi i zmysłem technicznym. W trakcie nauki studenci tego kierunku zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie np. budownictwa, estetyki, sztuk pięknych, a także ekologii, ekonomii czy prawa i administracji.
Celem architektury jest kompleksowe przygotowanie absolwentów m.in. do projektowania budynków mieszkalnych i użytkowych z różnych materiałów budowlanych, a także do wykorzystywania nowoczesnych technik komputerowych oraz zaawansowanego projektowania 3D. Studenci tego kierunku studiów przygotowują się również do prowadzenia działań w zakresie np. konserwacji zabytków lub rewitalizacji środowiska zurbanizowanego. Ponadto uczestnicy zajęć poznają także m.in. podstawy wzornictwa, wystawiennictwa i scenografii.
Absolwenci architektury wyróżniają się kompetencjami, które niezbędne są np. do koordynowania międzybranżowego projektów budowlano-instalacyjno-architektonicznych. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w Polsce i poza granicą kraju.
Architekci mogą podjąć zatrudnienie m.in. w: biurach projektowych, firmach wykonawczych, pracowniach projektowania wnętrz, instytucjach administracji państwowej i samorządowej czy w pracowniach konserwatorskich. Ponadto mogą oni rozpocząć własną działalność projektową.
Polecane architektura studia w Polsce
Po jakim profilu na kierunek architektura w Łodzi
Architektura to wymagający kierunek, na który trudno dostać się z biegu. Dlatego karierę architekta warto planować wcześniej, nawet przy wyborze szkoły śrendiej. Najbardziej uniwersalna może okazać się nauka w liceum na profilu matematyczno-fizycznym, która zapewni przyszłym studentom bazę niezbędną do dobrego zdania matury.
Dobrym rozwiązaniem jest także wybór szkół, które oferują naukę na profilach architektonicznych lub plastycznych. Ta decyzja wpłynie na zwiększenie wrażliwości na sztukę, rozwinie zdolności manulane oraz pobudzi kreatywność.
Odnalezienie się na studiach z architektury, może pomóc także wcześniejsza nauka w technikum budowlanym. Fundament wylany w "budowlance" na pewno ułatwi pracę przy pierwszych projektach na studiach.
Sprawdź licea i profile klas
Czy studia na kierunku architektura w Łodzi są trudne
Studia w Łodzi na kierunku architektura w Łodzi uznawane są za trudne ze względu na szeroki zakres wiedzy i umiejętności, które muszą zdobyć studenci. Jest to kierunek, który wykorzystuje elementy matematyki, fizyki, inżynierii, a także sztuki.
Podstawą tych studiów jest praktyka. Przyszli architekci spędzają więc wiele godzin na zajęciach praktycznych, gdzie przygotowują kompleksowe projekty architektoniczne.
Architektura wymaga od swoich studentów kreatywności, umiejętności rysunku i planowania przestrzennego. Aby jednak zrozumieć tę dziedzinę w pełni, zagłębiają się techniczne aspekty budownictwa. Pomimo trudności, studenci, którzy są miłośnikami architektury, poczują się na tym kierunku spełnieni.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na architekturze w Łodzi
Studia architektoniczne w Łodzi wymagają różnorodnej wiedzy z obszarów matematyki, fizyki, inżynierii oraz umiejetności plastycznych. Dlatego trudność przedmiotów zależy od indywidualnych predyspozycji studenta.
Zdarzają się jednak przedmioty, które zgodnie postrzegane są przez studentów jako te trudniejsze. Wśród nich wymienić można np. historię architektury i budowę miast, geometrię wykreślaną, mechanikę czy fizykę budowli. Niezależnie od stopnia trudności przedmiotów, najważniejsza jest systematyczna nauka i nieodkładanie projektów na później.
Czy studia na kierunku architektura w Łodzi to studia z przyszłością
Architektura to zdecydowanie studia z przyszłością! Jest to dziedzina, która stale się rozwija i kładzie nacisk na innowacje. Architekci są szczególnie potrzebni w dynamicznie rozwijających się i dużych aglomeracjach. Jako architekt będziesz mógł pracować w nie tylko w biurach architektonicznych, ale także firmach deweloperksich czy instytucjach rządowych.
Interdyscyplinarna wiedza i umiejętności, które zdobędziesz na studiach mogą okazać się kluczowe na rynku pracy. W przypadku konieczności przebranżowienia, nadal będziesz mieał przed sobą szerokie perspektywy.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na architekturę w Łodzi
Przez niewielki limit miejsc i duże zainteresowanie tym kierunkiem dostanie się na architekture może być dużym wyzwaniem. Dlatego proces ten wymaga od kandydatów wielowymiarowego podejścia. Podstawą są wyników egzaminu dojrzałości. Tak więc kandydaci powinni skupić się na tym by dobrze zdać rozszerzoną maturę z matematyki oraz języka obcego.
W przypadku architektury, decydujące mogą okazać się decyzje podjęte na wcześniejszych etapach edukacji. Kluczowy może okazać się wybór szkoły średniej, która pozwoli na zdobycie stosownego dla kierunku tytułu technika oraz zadba o rozwój umiejętności manualnych, ważnych podczas sprawdzianu uzdolnień plastycznych.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku architektura w Łodzi jest matematyka
Architektura to kierunek, który z matematyką jest nierozłączny. Jako student, będziesz uczestniczył w zajęciach poświęconych samej "królowej nauk", ale też takich, które wykorzystują wiedzę matematyczną. Zawierają ją przedmioty związane z konstrukcjami budowlanymi, analizą przestrzenną czy planowaniem.
Matematyka czai się nawet w takich architektonicznych zakątkach jak rysunek techniczny, gdzie zetkniesz się z elementami geometrii. Nie ma się jednak czego bać, bo poziom matematyki na architekturze nie jest tak zaawansowany, jak na innych kierunkach technicznych.
Czy warto iść na architekturę
Architektura wydaje się kierunkiem szczególnym, ponieważ wymaga od studentów zarówno dyscypliny i twardego stąpania po ziemi, jak również wyobraźni, pomysłowości i zdolności artystycznych.
Jest to kierunek, który kształci tych, dzięki którym powstają nowe budynki mieszkalne i budynki użytkowe, jak również dzięki którym możemy cieszyć się dobrym stanem zabytków, czy rewitalizacją cennych obiektów. Architektura jest kierunkiem umożliwiającym pozyskanie szerokiej wiedzy i licznych umiejętności, które razem tworzą podstawę do ciekawej i ważnej dla ludzi działalności.
Sprawdź czy warto iść na studia
Architektura studia podyplomowe w Łodzi
Absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź Politechnika Łódzka studia podyplomowe - architektoniczne