Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna |
jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Prawo |
jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Psychologia |
jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Studia jednolite to proces kształcenia, który nie jest dzielony na stopnie. Jak sama nazwa podpowiada, są to studia realizowane płynnie, które kończą się napisaniem pracy magisterskiej. Z racji tego, że kierunków prowadzonych w tej formie nie jest zbyt wiele, studia jednolite możemy określić mianem szczególnych. Dlaczego większość kierunków realizowana jest w podziale na pierwszy i drugi stopień, a część prowadzona jest jednolicie?
W gronie kierunków realizowanych w toku jednolitych studiów magisterskich można odnaleźć między innymi: Prawo, Psychologię, Kierunek lekarski, Kierunek lekarsko- dentystyczny, Fizjoterapię, Aktorstwo, Farmację, Weterynarię czy Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Są to kierunki, których programy włożone są w jasno określone ramy, jak również kierunki przygotowujące do wykonywania konkretnych zawodów. Wspomniane ramy złożone są nie tylko z aspektów edukacyjnych, ale bardzo często prawnych, a także fakt, że nauka trwa zazwyczaj 5 albo 6 lat podpowiada, że obszar wiadomości jest na tyle szeroki i mocno powiązany, że trudno jest podzielić proces kształcenia na etapy.
Mówiąc o jednolitych studiach magisterskich w Uniwersytecie Łódzkim należy zaznaczyć, że nie wszystkie wyżej wymienione kierunki funkcjonują w katalogu dydaktycznym łódzkiej uczelni. Ten poziom kształcenia reprezentowany jest przez: Psychologię, Prawo oraz Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Pomimo tego, że kierunki te różnią się od siebie pod wieloma względami, to posiadają cechę wspólną. Wszystkie zakładają pięć lat nauki.
Pomiędzy studiami jednolitymi a studiami pierwszego i drugiego stopnia występuje co najmniej kilka różnic, jednak nie dotyczą one sfery rekrutacji. Kandydaci na jednolite studia magisterskie wykonują te same działania prowadzące do osiągnięcia statusu studenta. Wszyscy zainteresowani zdobywaniem wykształcenia w Uniwersytecie Łódzkim wykonują czynności rekrutacyjne za pośrednictwem internetowego systemu, w którym aplikują na wybrany kierunek, wprowadzają uzyskane na maturze wyniki oraz otrzymują informacje o wynikach postępowania. Co oczywiste, kierunki mogą różnić się wymaganiami rekrutacyjnymi, czyli przedmiotami branymi pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym. Aby zapoznać się z nimi wystarczy wejść na stronę internetową uczelni. Co jeszcze jest istotne w ubieganiu się o przyjęcie na studia? Wykonywanie wszystkich działań w określonych terminach.
Studia jednolite w Uniwersytecie Łódzkim to przestrzeń kształcenia reprezentowana przez trzy kierunki: Prawo, Psychologię oraz Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Co oczywiste, każdy z tych kierunków jest wyjątkowy i bardzo ciekawy, jednak Prawo wydaje się specyficzną propozycją. Dlaczego? Ponieważ absolwenci tego kierunku mogą wybrać dwie drogi: po obronie pracy magisterskiej od razu znaleźć zatrudnienie albo ubiegać się o przyjęcie na aplikacje, bez których nie można wykonywać zawodów prawniczych, takich jak między innymi: notariusz, prokurator czy adwokat.
Kierunki należące do obszaru studiów jednolitych w Uniwersytecie Łódzkim trwają pięć lat.
Kierunki należące do obszaru studiów jednolitych można realizować w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Pierwsza z nich jest formą bezpłatną i polega na uczęszczaniu na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, i odbywaniu zajęć, które rozpoczynają się zwykle w godzinach porannych. Niestacjonarna forma dzieli się na studia zaoczne i wieczorowe i warto zwrócić uwagę na to, że jeden kierunek oferowany jest także w tym drugim trybie. Studia zaoczne to forma kształcenia, którą możemy nazwać studiami weekendowymi, ponieważ zajęcia odbywają się w toku weekendowych zjazdów, organizowanych zazwyczaj co dwa tygodnie. Studia wieczorowe przypominają nieco studia stacjonarne, z tą różnicą że zajęcia zaczynają się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Cechą wspólną studiów zaocznych i wieczorowych jest to, że są to odpłatne formy kształcenia.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Łódzki