Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

Studia I stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie to studia licencjackie lub inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 3, 5 roku albo 4 lata (studia inżynierskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - studia I stopnia 2024

Specjalności - Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: znaleziono 13

Grupa kierunku
Forma studiów
Czas trwania
Specjalności Poziom studiów Forma studiów
Biologia stosowana
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Geodezja rolna i gospodarka nieruchomościami
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Geodezyjno-kartograficzne bazy danych
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Gospodarka leśna
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Gospodarka łowiecka
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Handel
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Horse usage
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Inżynieria transportu i spedycja
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Inżynieria zarządzania produkcją i usługami
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Management and food engineering
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Ochrona zasobów leśnych i środowiska
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Transport specjalistyczny
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie i inżynieria przetwórstwa spożywczego
specjalność

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia I stopnia?

Jeśli zastanawiamy się nad rozpoczęciem studiów, możemy skorzystać z dwóch edukacyjnych możliwości. Pierwszą z nich są studia jednolite, a drugą właśnie studia pierwszego stopnia. Studia pierwszego stopnia to zdecydowanie większa i bogatsza przestrzeń dydaktyczna, w której odnajdą się osoby o różnych zainteresowaniach. Obszar tego poziomu kształcenia wydaje się tym bardziej urozmaicony, gdyż zawiera w sobie kierunki studiów licencjackich oraz studiów inżynierskich.

Gdybyśmy chcieli w prostych słowach powiedzieć o tym, na czym polegają różnice między studiami licencjackimi a inżynierskimi to powinniśmy wskazać na to, że różnią się specyfiką kształcenia. Studia inżynierskie są bardziej praktyczne, a przede wszystkim kładą nacisk na kształcenie ścisłe i techniczne. Podsumowaniem poszukiwań różnic jest to, że studia licencjackie są zazwyczaj o semestr krótsze.

Studia pierwszego stopnia oferują bardzo wiele. Umożliwiają pozyskanie wiedzy, umiejętności oraz coraz częściej poszukiwanych na rynku kompetencji społecznych. Ale oprócz tego otwierają kilka dróg, którymi można podążać po zakończeniu kształcenia. Otóż, absolwenci studiów licencjackich bądź inżynierskich mogą kształcić się dalej i rozpocząć studia drugiego stopnia, mogą podjąć studia podyplomowe, jak również mogą zakończyć swoją naukę.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji na studia nie jest niczym skomplikowanym, wymaga jednak świadomie podjętych decyzji. Zacznijmy od tego, że o studiach należy myśleć znacznie wcześniej. Nad wyborem ścieżki wyższego kształcenia warto zastanowić się jeszcze przed określeniem zestawu przedmiotów, do których będzie podchodzić się na egzaminach maturalnych. Dlaczego? Ponieważ decyzja o wyborze kierunki podpowie, jakie przedmioty zdawać.

Każdy kierunek studiów stawia przed kandydatami określone wymagania, a są nimi przede wszystkim przedmioty maturalnie. Dla przykładu: w postępowaniu kwalifikacyjnym na Biotechnologię brane są pod uwagę takie przedmioty jak: język obcy nowożytny (obowiązkowy) oraz do wyboru: biologia, chemia, fizyka albo informatyka.

Jeśli znamy już zasady naboru, należy przejść do konkretnego działania. Kandydaci na studia zobligowani są do internetowej rejestracji w specjalnym systemie IRK. Należy wypełnić stosowane formularze, uwzględnić ewentualne sukcesy w konkursach i olimpiadach, uzupełnić wyniki maturalne, wnieść opłatę rekrutacyjną.

 

Jak wyglądają studia I stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie?

Studia pierwszego stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie to zestaw rozmaitych propozycji kształcenia, które prowadzone są w ramach studiów licencjackich oraz studiów inżynierskich. Z racji profilu uczelni większość oferowanych kierunków odnosi się do rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska, ekologii, ogrodnictwa czy przemysłu spożywczego.

Każdy kierunek oferuje pozyskanie wiedzy i umiejętności, a zatem ukończenie studiów otwiera przed absolwentami różne możliwości, zarówno dalszego kształcenia jak i rozpoczęcia kariery zawodowej. Posiadając dyplom licencjata bądź inżyniera można znaleźć zatrudnienie między innymi w: placówkach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego, ośrodkach badawczo- rozwojowych, zarządach parków narodowych i krajobrazowych, firmach doradczych, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach diagnostycznych, firmach kosmetycznych, ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt, zakładach zajmujących się produkcją i przetwórstwem żywności, jednostkach administracji Lasów Państwowych, gospodarstwach sadowniczych i szkółkarskich, centrach ogrodniczych.

 

Ile trwają studia I stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie?

Studia pierwszego stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie dzielą się na studia licencjackie oraz studia inżynierskie. Jak już wspomnieliśmy, różnią się one specyfiką kształcenia, a także jego długością. Studia licencjackie trwają 3 lata, natomiast długość studiów inżynierskich może być uzależniona od formy kształcenia. Nauka w trybie stacjonarnym może trwać 3, 5 roku, natomiast nauk w trybie niestacjonarnym może trwać 4 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Studia pierwszego stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie mogą być realizowane w trybie stacjonarnym bądź niestacjonarnym. Pierwszy tryb, nazywany zamiennie studiami dziennymi, charakteryzuje się tym, że studenci uczęszczają na uczelnię w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku, i odbywają zajęcia, które rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych. Drugi tryb przyjmuje formę studiów zaocznych, nazywanych często studiami weekendowymi. Zajęcia odbywają się właśnie w weekendy i organizowane są w ramach tzw. zjazdów, w ramach których studenci spotykają się w siedzibie uczelni zazwyczaj co dwa tygodnie.

 

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Komentarze (0)