Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Logopedia |
II stopnia, jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna |
jednolite |
stacjonarne |
Pedagogika specjalna |
jednolite |
stacjonarne |
Prawo |
jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Psychologia |
jednolite |
stacjonarne, niestacjonarne |
Kierunków wyższego kształcenia jest bardzo wiele. Mogą być one realizowane zarówno w systemie stopniowym, czyli według dobrze znanego podziału na etapy, jak również w systemie jednolitym, czyli płynnie i jednym ciągiem. Ktoś mógłby zapytać: dlaczego część istniejących kierunków prowadzona jest w taki właśnie sposób?
Obszar studiów jednolitych jest zdecydowanie mniejszy od tego, który zawiera kierunki prowadzone w podziale na pierwszy i drugi stopień. Są to kierunki specyficzne, które możemy określić mianem zawodowych, ponieważ celem kształcenia jest przygotowanie do wykonywania dość wyraźnie określonych zadań zawodowych. W ramach tych kierunków kształcą się przyszli nauczyciele, lekarze, prawnicy, aktorzy czy farmaceuci. Programy nauczania wyróżniają się tym, iż są bogate, rozbudowane, nierzadko niełatwe i wymagające. Stąd właśnie brak podziału na etapy kształcenia. Prowadzenie procesu nauczania w sposób płynny pozwala osiągnąć założone cele kształcenia oraz przygotowanie do pracy. Podział na stopnie oznaczałby pewne ryzyko, że zdobyta wiedza jest niedostateczna, niepełna, a co za tym idzie niewystarczająca do prowadzenia działalności zawodowej.
Studia jednolite, choć stanowią stosunkowo małą przestrzeń, to obejmują kierunki ciekawe. W przypadku Uniwersytetu Gdańskiego są to propozycje dobrze znane i popularne, w tym między innymi: Prawo, Psychologia czy Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
Proces rekrutacji na studia jednolite nie jest procesem skomplikowanym, jednak wymaga przygotowania. Studia, niezależnie od poziomu i tematyki kształcenia, to poważny etap w życiu oraz istotny krok w dalszej edukacji, a zatem warto poważnie się nad nimi zastanowić. Nad studiami należy pomyśleć znacznie wcześniej, niż tuż przed rozpoczęciem naboru. Dlaczego? Ponieważ każdy kierunek stawia przed kandydatami określone wymagania, a podstawą naboru są najczęściej zdawane na maturze przedmioty.
Zasada jest bardzo prosta. Przed określeniem przedmiotów, do zdawania których podejdzie się na egzaminach maturalnych należy sprawdzić, które brane są pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na wymarzony kierunek.
Sam proces rekrutacji na studia to nic trudnego, zwłaszcza że aby aplikować na wybrany przez nas kierunek nie trzeba nawet wychodzić z domu, bowiem postępowanie kwalifikacyjne prowadzone jest drogą internetową. Kandydaci zobligowani są do założenia konta w specjalnym systemie i wykonania kilku poleceń, począwszy od wypełnienia formularzy dotyczących danych osobowych i teleadresowych. Rekrutacyjne zadania nie są skomplikowane, wymagają jednak skrupulatności. W wypełnianiu zaznaczonych poleceń należy zadać o dokładność i punktualność, bowiem błędy oraz spóźnienia mogą dyskwalifikować w wyścigu po indeks.
Studia jednolite w Uniwersytecie Gdańskim to niewielka przestrzeń kształcenia, złożona z pięciu propozycji. Ofertę dydaktyczną tworzą: Prawo, Psychologia, Pedagogika specjalna, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz Logopedia. Uwagę zwraca przede wszystkim ten ostatni kierunek, który czasem bywa prowadzony w podziale na stopnie, a czasem systemem jednolitym.
Logopedia jest kierunkiem współprowadzonym przez Instytut Logopedii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jak również kadrę naukowo- dydaktyczną innych jednostek UG: Instytutu Filologii Polskiej, Instytutu Pedagogiki i Instytutu Psychologii. Kształcenie na tym kierunku przygotowuje podjęcia szeroko rozumianej pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami mowy, z trudnościami w nabywaniu języka, uczeniu się czytania i pisania czy też z zaburzeniami artykulacyjnymi. Pozostałe propozycje studiów jednolitych nie wymagają głębszego opisu, bowiem należą do grona najchętniej wybieranych kierunków, a specyfika oraz problematyka kształcenia dobrze jest wszystkim znana.
Kształcenie na kierunkach należących do obszaru studiów jednolitych w Uniwersytecie Gdańskim trwa 5 lat.
Część kierunków oferuje studentom wybór formy kształcenia, a część realizowana jest tylko w jednym trybie. Oznacza to, że w zależności od kierunku można prowadzić kształcenie w formie stacjonarnej bądź niestacjonarnej- zaocznej.
Forma stacjonarna, nazywana często studiami dziennymi, charakteryzuje się tym, że wyraźnie przypomina schemat nauki znany ze szkoły. Studenci uczęszczają na uczelnię w dni powszednie, a zatem od poniedziałku do piątku, i uczestniczą w zajęciach, które rozpoczynają się zwykle w godzinach porannych.
Forma niestacjonarna – zaoczna to tryb, który możemy określić mianem studiów weekendowych. Zajęcia odbywają się w określone w harmonogramie weekendy, czyli w ramach tzw. zjazdów.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański