Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach to studia licencjackie, magisterskie oraz jednolite, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie), 2 lata (magisterskie) oraz 5 lat, 5,5 roku albo 6 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - studia niestacjonarne 2024

Specjalności - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: znaleziono 15

Grupa kierunku
Poziom studiów
Czas trwania
Specjalności Poziom studiów Forma studiów
Bezpieczeństwo i higiena pracy
specjalność

I stopnia, II stopnia

niestacjonarne

Dietetyka bariatryczna i chorób metabolicznych
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Dietetyka kliniczna
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Dietetyka onkologiczna
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Dietetyka pediatryczna
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Dietetyka w sporcie
specjalność

I stopnia, II stopnia

niestacjonarne

Epidemiologia i biostatystyka
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Higiena dentystyczna
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Koordynator w opiece kardiologicznej
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Koordynator w opiece onkologicznej
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Koordynator w opiece onkologicznej
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Menedżer ochrony zdrowia
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Psychodietetyka
specjalność

I stopnia, II stopnia

niestacjonarne

Zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia niestacjonarne?

Pojęcie studiów niestacjonarnych nie odnosi się do kierunków, poziomów kształcenia czy dyscyplin naukowych. Stanowi formę, w jakiej można realizować program nauczania i uczęszczać na zawarte w planie zajęcia. Jeśli wiemy, że studia stacjonarne polegają na prowadzeniu nauki w dni powszednie, to czy studia niestacjonarne są zupełnym przeciwieństwem tej formuły? Nie do końca.

Studia niestacjonarne to tak naprawdę trzy odrębne formy nauczania. To tryb zaoczny, wieczorowy oraz online. Nietrudno domyślić się, że każdy z nich wygląda inaczej i proponuje kształcenie w odmiennej formule. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tryb wieczorowy oraz online oferowane są stosunkowo rzadko (przede wszystkim w uczelniach publicznych), stąd bardzo często pod pojęciem studiów niestacjonarnych rozumiany jest wyłącznie forma zaoczna.

Różnic między stacjonarną a niestacjonarną- zaoczną formą kształcenia jest bardzo wiele. Różnice dotyczą licznych elementów, za wyjątkiem programu nauczania. Warto to podkreślać, ponieważ często dochodzi do dyskusji na temat wyższości jednej formy nad drugą. Nie ma lepszego i gorszego trybu, ponieważ każdy prowadzi do osiągnięcia tego samego efektu, czyli pozyskania wyższego wykształcenia. Różnice wynikają z kalendarza i harmonogramu zajęć, na podstawie których studenci zaoczni muszą włożyć więcej zaangażowania w proces nauki własnej.

Studia niestacjonarne- zaoczne polegają na tym, że studenci uczęszczają na uczelnię w określone w planie weekendy. Realizują zajęcia w ramach tzw. zjazdów, które organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie. Taki system wyraźnie podpowiada, że w porównaniu z trybem stacjonarnym studenci zaoczni mają nieco mniej czasu na to, aby powiększać bagaż wiadomości w trakcie samych zajęć. Przez pewną część obowiązującego programu muszą przejść samodzielnie, co także ma swoje dobre strony, bowiem kształci konkretne postawy, na czele z samodyscypliną.

Kto zatem podejmuje tę formę kształcenia? Na studia niestacjonarne decydują się najczęściej osoby, które planują pogodzić naukę z pracą albo innymi aktywnościami. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze tej formy nauczania, należy upewnić się, że w wybranej przez nas uczelni jest dostępna. Zdarza się, że kierunków umożliwiających kształcenie w trybie zaocznym jest zdecydowanie mniej od kierunków prowadzonych w trybie dziennym.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Kiedy mówimy o procesie rekrutacji na studia, musimy doprecyzować czy ubiegamy się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia i studia jednolite czy na studia drugiego stopnia. Dlaczego? Ponieważ nabór odbywa się na podstawie innych kryteriów.

Przepustką na studia pierwszego stopnia oraz studia jednolite są jasno określone przedmioty maturalne. Podstawą kwalifikacji na studia drugiego stopnia są wyniki osiągnięte na poprzednim etapie kształcenia. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku kierunków z obszaru studiów medycznych część z nich zezwala na ubieganie się o przyjęcie na drugi stopień tylko tym osobom, które ukończyły ten sam kierunek na stopniu pierwszym. Taka zasada obowiązuje na przykład na kierunku Pielęgniarstwo. Aby ubiegać się o przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo należy poświadczyć, że ukończyło się Pielęgniarstwo na stopniu pierwszym.

Co za tym idzie, w procesie rekrutacji na studia niewielkie znaczenie ma forma kształcenia. Ważne są wymagania określone przez uczelnię, których nie da się obejść. A jak wygląda sam proces kwalifikacyjny? To nic trudnego. W dzisiejszych czasach niemal wszystko można załatwić przez Internet, w tym także aplikować na wymarzone studia. Kandydaci zobligowani są do rejestracji w specjalnym systemie i wypełnieniu kilku rekrutacyjnych zadań. Zadanie te nie są skomplikowane, a wymagają uzupełnienia stosownych formularzy i wprowadzania niezbędnych informacji.

 

Jak wyglądają studia niestacjonarne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach?

Niestacjonarny tryb kształcenia obowiązuje na różnych kierunkach, które reprezentują trzy obszary: studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz studia jednolite. Pomimo tego, że przestrzeń studiów niestacjonarnych jest mniejsza od tej, w której znajdują się kierunki realizowane w formie stacjonarnej to i tak ma sporo do zaoferowania, ponieważ składają się na nią kierunki popularne i bardzo dobrze znane, takie jak między innymi: Dietetyka, Kierunek lekarski, Kosmetologia czy Kierunek lekarsko- dentystyczny oraz kierunki zyskujące na zainteresowaniu, w gronie których wymienić można na przykład Zdrowie publiczne czy Bezpieczeństwo i higienę pracy.

 

Ile trwają studia niestacjonarne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach?

Niestacjonarna forma kształcenia dostępna jest na kierunkach studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz studiów jednolitych. Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata, studia drugiego stopnia trwają 2 lata, natomiast studia jednolite trwają od 5 do 6 lat.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Studia niestacjonarne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym rozumiane są przede wszystkim jako studia zaoczne. Zajęcia realizowane są w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach kształcenia kierunkowego. Ponadto, plany niektórych kierunków przewidują praktyki zawodowe w okresie wakacyjnym.

 

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia