Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie to studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia licencjackie), 4 lata (studia inżynierskie) oraz 1, 5 roku lub 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera).

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - studia niestacjonarne 2024

Specjalności - Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: znaleziono 15

Grupa kierunku
Poziom studiów
Czas trwania
Specjalności Poziom studiów Forma studiów
Alternatywne źródła energii
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Biologia sądowa
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Biologia stosowana
specjalność

I stopnia, II stopnia

niestacjonarne

Geodezja rolna i gospodarka nieruchomościami
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Geodezyjno-kartograficzne bazy danych
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Gospodarka leśna
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Gospodarka łowiecka
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Gospodarka odpadami
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Gospodarka wodno-ściekowa
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Inżynieria transportu i spedycja
specjalność

I stopnia, II stopnia

niestacjonarne

Inżynieria zarządzania produkcją i usługami
specjalność

I stopnia, II stopnia

niestacjonarne

Marketing i zarządzanie produkcją żywności
specjalność

II stopnia

niestacjonarne

Ochrona zasobów leśnych i środowiska
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Transport specjalistyczny
specjalność

I stopnia, II stopnia

niestacjonarne

Zarządzanie i inżynieria przetwórstwa spożywczego
specjalność

I stopnia

niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia niestacjonarne?

Studia to bardzo pojemne zagadnienie, elementami którego są nie tylko kierunki oraz stopnie kształcenia, ale również formy zdobywania wiedzy. Ten ostatni czynnik prowadzi nas do omówienia pojęcia studiów niestacjonarnych, którym powinny zainteresować się osoby planujące prowadzić wyższą edukację w trybie innym niż dzienny.

Na wstępie warto zastanowić się nad tym, czy studia niestacjonarne to zupełne przeciwieństwo studiów stacjonarnych? Otóż, niekoniecznie. Studia niestacjonarne dzielą się na tryb zaoczny oraz wieczorowy. Ten drugi posiada bardzo wiele wspólnego ze stacjonarną formą kształcenia, ponieważ również polega na uczęszczaniu na uczelnię od poniedziałku do piątku, z tą różnicą, że zajęcia nie rozpoczynają się rano, tylko późnym popołudniem. Nie będziemy jednak poświęcać czasu tej formule, ponieważ oferowana jest coraz rzadziej, a w omawianej przez nas uczelni nie występuje w ogóle.

Omawiając studia niestacjonarne skupimy się na pierwszym rodzaju, czyli formie zaocznej. Forma ta jest popularna, choć nie występuje na wszystkich kierunkach. Czym się charakteryzuje? Zaoczna forma kształcenia często nazywana jest studiami weekendowymi, ponieważ plan zajęć realizowany jest właśnie w weekendy, najczęściej w soboty i niedziele, rzadziej w piątki, soboty i niedziele czy w piątki i soboty. Ponadto, studenci nie spotykają się w siedzibie uczelni w każdy weekend. Zjazdy organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie.

Kształcenie w formie niestacjonarnej (zaocznej), w porównaniu ze studiami dziennymi, wymaga od studentów większych nakładów pracy własnej. Aby dojść do takiego wniosku wystarczy przejrzeć programy nauczania. Są one bogate, złożone, ale realizowane w stosunkowo krótszym czasie. Aby przejść przez wszystkie jego elementy należy opracować część obowiązującego materiału indywidualnie, bowiem w trakcie zajęć najzwyczajniej w świecie zabraknie na to czasu.

Kto podejmuje naukę w tej formie? Na studia niestacjonarne decydują się najczęściej te osoby, które pragną połączyć studia z pracą albo innymi aktywnościami. Tryb zaoczny jest do tego zdecydowanie najlepszy.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Omawiając proces rekrutacji należy odsunąć na bok kwestię formy kształcenia, a bardziej skupić się na poziomie studiów oraz kierunkach. Nieco inaczej przebiega rekrutacja na studia pierwszego stopnia, studia jednolite i studia drugiego stopnia. Te różnice są niewielkie, wręcz kosmetyczne, jednak znaczące, ponieważ podstawą kwalifikacji mogą być przedmioty maturalne bądź wyniki uzyskane na poprzednim etapie studiów.

Sam proces kwalifikacyjny nie jest skomplikowany i każdy kandydat powinien sobie z nim poradzić, zwłaszcza że niemal cała droga do bycia studentem prowadzona jest za pośrednictwem Internetu. Należy zarejestrować się w systemie IRK, wypełnić stosowane formularze, uzupełnić niezbędne dane, wnieść opłatę rekrutacyjną. Każde rekrutacyjne zadanie jest dokładnie opisane, a zatem wystarczy tylko podejść do ich wykonania ze skrupulatnością.

 

Jak wyglądają studia niestacjonarne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie?

Kierunków prowadzonych w formie niestacjonarnej jest nieco mniej niż kierunków oferujących wybór trybu nauczania, ale i tak można pośród nich odnaleźć wiele ciekawych propozycji. Co zrozumiałe, większość z nich odnosi się do dyscyplin powiązanych z profilem uczelni i realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Co zatem znajdziemy w katalogu dydaktycznym? Między innymi: Gospodarkę obiegu zamkniętego, Gospodarkę przestrzenną, Analitykę środowiskową i przemysłową, Bezpieczeństwo i certyfikację żywności, Biologię, Inżynierię przemysłu spożywczego, Leśnictwo, Rolnictwo, Ogrodnictwo. Naturalnie, propozycji kształcenia jest więcej i warto zaznajomić się ze wszystkimi.

Warto zaznaczyć, że między formą stacjonarną a niestacjonarną nie występują różnice programowe. Oznacza to, że forma nauczania ma mniejsze znaczenie, a liczy się przede wszystkim kierunek studiów oraz dyscypliny naukowe, które reprezentuje i w przestrzeniach których poruszają się omawiane zagadnienia.

A co można robić po ukończeniu nauki? Absolwenci kierunków prowadzonych w trybie niestacjonarnym mogą pracować między innymi w: administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, doradztwie rolniczym, przedsiębiorstwach zajmujących się skupem i obrotem produktów roślinnych, ogrodach zoologicznych, ośrodkach hodowli zarodowej, instytutach naukowych i badawczych, zakładach produkcyjnych maszyn rolniczych, biurach projektowych, organach urzędowej kontroli żywności, laboratoriach analizy żywności, biurach podróży, gospodarstwach agroturystycznych, przedsiębiorstwach usługowych, firmach doradczych, firmach geodezyjnych, parkach narodowych i krajobrazowych, służbach inseminacyjnych, centrach ogrodniczych, laboratoriach kontrolno- pomiarowych, przedsiębiorstwach z sektora produkcji i technologii kosmetyków, placówkach ochrony przyrody.

 

Ile trwają studia niestacjonarne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie?

Kierunki prowadzone w formie niestacjonarnej w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie należą do obszaru studiów inżynierskich oraz obszaru studiów magisterskich. Studia inżynierskie w trybie niestacjonarnym trwają 4 lata, natomiast studia magisterskie trwają albo 1, 5 roku albo 2 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Studia niestacjonarne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie przybierają formę kształcenia zaocznego. Jak już wspomnieliśmy, forma ta polega na tym, że studenci uczęszczają na uczelnię w weekendy i realizują zajęcia organizowane w ramach zjazdów – zwykle co dwa tygodnie.

 

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia