Politechnika Morska w Szczecinie studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne w Politechnice Morskiej w Szczecinie to studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia licencjackie), 3,5 roku lub 4 lata (studia inżynierskie) oraz 1, 5 roku lub 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra inżyniera).

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Politechnika Morska w Szczecinie - studia niestacjonarne 2024

Kierunki studiów - Politechnika Morska w Szczecinie: znaleziono 12

Grupa kierunku
Poziom studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Geodezja i kartografia

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Geoinformatyka

II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Informatyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Logistyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Mechanical engineering

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Mechanika i budowa maszyn

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Mechatronika

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Navigation

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Nawigacja

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Transport

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie i inżynieria produkcji

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia niestacjonarne?

Studia niestacjonarne to jedna z dostępnych form kształcenia. Co ciekawe, pod pojęciem studiów niestacjonarnych kryje się nie jeden, ale kilka trybów nauczania. Najczęściej studia niestacjonarne rozumiane są jako studia zaoczne. Nie jest to poważny błąd, ponieważ ofert kształcenia w tej formule jest bardzo wiele. Ale zapominamy o tym, że na przestrzeń studiów niestacjonarnych składają się także studia wieczorowe oraz studia online.

To, że zapominamy o wieczorowym oraz zdalnym trybie kształcenia to wynik tego, że oferowane są po prostu bardzo rzadko. Na tej podstawie, jeśli zaznajamiamy się z ofertą dydaktyczną uczelni i w opisie propozycji kształcenia widnieje adnotacja o niestacjonarnym trybie nauczania, można być pewnym, że chodzi o formę zaoczną. Czym ona się charakteryzuje?

Studia zaoczne bywają określane mianem studiów weekendowych. Studenci realizujący proces nauczania w tej formule uczęszczają na uczelnię w wybrane weekendy, które noszą nazwę zjazdów. Jak często się one odbywają? Zazwyczaj co dwa tygodnie. Ale Politechnika Morska posiada jeszcze inny system studiów niestacjonarnych, choć posiadający charakter zjazdów. Otóż, na niektórych kierunkach funkcjonuje forma, w ramach której co roku organizowana jest 10- tygodniowa sesja zjazdowa, w toku której zajęcia odbywają się w trybie ciągłym, od poniedziałku do piątku.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji na studia niestacjonarne to oczywiście nabór na konkretne studia, konkretne kierunki, które niezależnie od formy kształcenia stawiają przed kandydatami różnego rodzaju wymagania. Kryteria naboru zmieniają się w zależności od tego, na który poziom studiów aplikujemy, jak również od tego, czy ubiegamy się o przyjęcie na tzw. kierunki pływające, wymagające określonych badań lekarskich oraz książeczki sanitarno- epidemiologicznej.

Sam proces aplikacji nie jest niczym trudnym, a wymaga od kandydatów jedynie skrupulatności i dostępu do Internetu, bowiem aplikacja prowadzona jest za pośrednictwem specjalnego systemu rekrutacyjnego. Kandydaci zobligowani są do rejestracji w tym systemie oraz wykonania kilku kroków prowadzących do otrzymania statusu studenta. W systemie należy wypełnić stosowane formularze, dołączyć fotografie, informacje o uzyskanych wynikach oraz wnieść opłatę rekrutacyjną. System przejrzyście prowadzi przez każdy etap kwalifikacji, zatem nikt nie powinien się pogubić. Istotne jest to, aby każde rekrutacyjne zadanie wykonywać dokładnie i w określonym czasie.

 

Jak wyglądają studia niestacjonarne w Politechnice Morskiej w Szczecinie?

W formie niestacjonarnej oferowane są kierunki należące do obszarów studiów pierwszego stopnia oraz studiów drugiego stopnia. Na liście propozycji kształcenia odnaleźć można te, które stanowią podstawę standardowego kształcenia politechnicznego, a zatem Mechatronikę czy Mechanikę i budowę maszyn, jak również kierunek związany z profilem i nazwą uczelni, a mianowicie Nawigację.

Co warto podkreślić, na osoby decydujące się na niestacjonarną formułę kształcenia czekają ciekawe specjalności. W ich gronie znajdują się między innymi: Hydrografia, Transport morski, Eksploatacja siłowni okrętowych, Eksploatacja portów floty morskiej, Informatyka morska czy Organizacja i zarządzanie w gospodarce morskiej.

Ukończenie kierunków oferowanych w niestacjonarnej formule otwiera szerokie perspektywy zawodowe. Absolwenci mogą pracować między innymi w: stacjach badawczych, biurach projektowych i konstrukcyjnych, sektorze TSL, firmach geodezyjnych, firmach hydrograficznych, sektorze offshore, instytucjach klasyfikacyjnych, jednostkach administracji samorządowej i państwowej.

 

Ile trwają studia niestacjonarne w Politechnice Morskiej w Szczecinie?

Niestacjonarna forma kształcenia w Politechnice Morskiej w Szczecinie oferowana jest na kierunkach prowadzonych w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia. Studia pierwszego stopnia trwają 3,5 roku lub 4 lata, natomiast studia drugiego stopnia trwają zazwyczaj 1, 5 roku albo 2 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Warto przypomnieć, że niektóre kierunki oferowane przez Politechnikę Morską w Szczecinie prowadzone są według specyficznego systemu, który dotyczy przede wszystkim kierunków studiów inżynierskich. System ten polega na tym, że nauka trwa 4 lata, a co roku organizowana jest 10- tygodniowa sesja zjazdowa, w ramach której zajęcia odbywają się w trybie ciągłym, od poniedziałku do piątku.

 

Politechnika Morska w Szczecinie - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Morska w Szczecinie

Komentarze (0)