Politechnika Gdańska studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne w Politechnice Gdańskiej to studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie), 3,5 roku (studia inżynierskie) oraz 1, 5 roku lub 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra inżyniera).

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Politechnika Gdańska - studia niestacjonarne 2024

Kierunki studiów - Politechnika Gdańska: znaleziono 11

Grupa kierunku
Poziom studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Analityka gospodarcza

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Automatyka, robotyka i systemy sterowania

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Budowa maszyn i okrętów

I stopnia

niestacjonarne

Budownictwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Elektrotechnika

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Informatyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Inżynieria środowiska

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Mechanika i budowa maszyn

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Okręty i konstrukcje morskie

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie inżynierskie

I stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia niestacjonarne?

Każda osoba zainteresowana pozyskaniem wyższego wykształcenia może wybrać sposób, w jaki dążyć będzie do osiągnięcia celu. Jednym z nich jest forma niestacjonarna. Forma ta wymaga dokładnego omówienia, ponieważ wydaje się, że posiada więcej charakterystycznych cech, porównując ją z formą stacjonarną. Skąd taki pogląd? Przede wszystkim dlatego, że studia niestacjonarne dzielą się na tryb zaoczny, wieczorowy oraz online, jednak formą dominującą jest ta pierwsza, dlatego bardzo często pod pojęciem studiów niestacjonarnych rozumiane są wyłącznie studia zaoczne. I tak jest właśnie w Politechnice Gdańskiej.

Studia niestacjonarne (zaoczne) stanowią wyraźne przeciwieństwo studiów stacjonarnych. Różnicę widać od razu, a aby ją dostrzec wystarczy tylko spojrzeć w harmonogram zajęć. Jak wiemy, w ramach formy stacjonarnej (nazywanej zamiennie studiami dziennymi) zajęcia realizowane są w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. W ramach formy niestacjonarnej- zaocznej zajęcia prowadzone są w weekendy. Warto zwrócić uwagę jednak na to, że nie każdy weekend zarezerwowany jest na naukę. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w jakimś odstępie czasowym. Zwykle co dwa tygodnie.

Różnice wynikające z kalendarza podpowiadają nam, jak wygląda nauka w trybie zaocznym. Wymaga ona od studentów większych nakładów pracy własnej, większego zaangażowania w zdobywanie wiedzy poza zajęciami, opracowywania części obowiązującego materiału we własnym zakresie. Podyktowane jest to tym, że w trakcie zajęć nie ma po prostu czasu na wszystko.

A kto decyduje się na podjęcie nauki w zaocznej formule? Zazwyczaj są to osoby, które pragną połączyć studia z pracą albo innymi aktywnościami.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

W procesie rekrutacji znaczenie ma stopień studiów oraz kierunek, a zatem mniej istotna jest forma kształcenia. Każdy kandydat musi sprostać określonym wymaganiom, i tak kandydaci na studia stopnia pierwszego opierają swoją aplikację na wynikach maturalnych, a kandydaci na studia stopnia drugiego – na wynikach uzyskanych na poprzednim etapie kształcenia.

Sam proces naboru nie jest niczym skomplikowanym. W dzisiejszych czasach niemal wszystko możemy załatwić za pośrednictwem Internetu, w tym także ubiegać się o przyjęcie na studia. Kandydaci zobligowani są do rejestracji w specjalnym systemie oraz wykonania jasno określonych poleceń. Za pośrednictwem internetowego systemu należy wypełnić stosowne formularze, dołączyć fotografie, informacje o uzyskanych wynikach oraz wnieść opłatę rekrutacyjną. System przejrzyście prowadzi przez każdy etap kwalifikacji, zatem nikt nie powinien się pogubić. Istotne jest to, aby każde rekrutacyjne zadanie wykonywać dokładnie i w określonym czasie.

 

Jak wyglądają studia niestacjonarne w Politechnice Gdańskiej?

Bardzo często, między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi występuje jeszcze jedna różnica. Zdarza się, że kierunków oferowanych w tej drugiej formie jest mniej, i z takim stanem rzeczy spotykamy się w Politechnice Gdańskiej. Oznacza to, że będąc kandydatem należy upewnić się czy wybrana przez nas propozycja kształcenia dostępna jest w wybranej przez nas formie.

Pomimo tego, że obszar kierunków realizowanych w trybie zaocznym jest mniejszy od obszaru studiów stacjonarnych, to i tak można w nim odnaleźć propozycje reprezentujące różne dyscypliny, zwłaszcza że są one realizowane w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia.

 

Ile trwają studia niestacjonarne w Politechnice Gdańskiej?

Niestacjonarna forma kształcenia w Politechnice Gdańskiej oferowana jest na kierunkach prowadzonych w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia. Studia pierwszego stopnia trwają 3, 5 roku, natomiast studia drugiego stopnia trwają zazwyczaj 1, 5 roku albo 2 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Jak już zaznaczyliśmy, studia niestacjonarne w Politechnice Gdańskiej przybierają formułę zaoczną, czyli studiów weekendowych, polegających na organizacji zajęć w ramach zjazdów, odbywających się zwykle co dwa tygodnie. Co warto podkreślić, między stacjonarną a niestacjonarną formą kształcenia nie występują różnice programowe. Studenci każdego trybu realizują ten sam program, zdobywają identyczną wiedzę i rozwijają te same umiejętności, jak również osiągają te same efekty.

 

Politechnika Gdańska - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia