Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Terapia pedagogiczna to propozycja kształcenia, dzięki której można pozyskać specjalistyczną wiedzę oraz jasno określone umiejętności, które razem stanowią przygotowanie do konsultacji, współorganizowania i koordynowania edukacji włączającej w placówkach, w których przebywają dzieci i uczniowie ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, przeprowadzania i opracowywania diagnozy zaburzeń w rozwoju psychomotorycznym oraz trudności w uczeniu się, a także projektowania terapii dzieci i uczniów z zaburzeniami bądź trudnościami w uczeniu się.
Studenci zdobywają wiedzę na temat rozwoju człowieka w cyklu życia, zarówno w aspekcie biologicznym, jak i psychologicznym oraz społecznym, kulturowych uwarunkowań procesów edukacyjnych, organizacji i funkcjonowania instytucji edukacyjnych oraz wychowawczych i opiekuńczych, specyfiki różnych środowisk wychowawczych oraz biologicznych, psychologicznych i społecznych podstaw kształcenia i wychowania. Ponadto, uzyskują wiedzę na temat kształcenia osób ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych w pracy z osobami ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, jak również nabywają umiejętności analizowania i interpretowania problemów edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, terapeutycznych dotyczących edukacji i rehabilitacji osób ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci Terapii pedagogicznej przygotowani są do podjęcia pracy między innymi w: poradniach psychologiczno- pedagogicznych, poradniach specjalistycznych, świetlicach terapeutycznych, a także innych placówkach, w których ma miejsce proces terapeutyczno- edukacyjno- wychowawczy dzieci lub uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.