Mechanika i budowa maszyn - Wrocław

Mechanika i budowa maszyn - Wrocław

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w mieście Wrocławiu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I) (II) , czas trwania: 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

23.08.2024

Mechanika i budowa maszyn studia Wrocław 2024 | woj. dolnośląskie

Mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 7 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi diagnosty czy mechanika. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu podstaw konstrukcji maszyn czy organizacji procesów produkcyjnych.

Mechanika i budowa maszyn - Wrocław
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w mieście Wrocławiu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wykonywania konstrukcji mechanicznych. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące wytrzymałości materiałów, teorii mechanizmów i maszyn czy podstaw konstrukcji. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką maszyn hydraulicznych, silników samochodowych, a także zdobyć wiedzę marketingową i handlową wykorzystywaną w branży mechanicznej.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku mechanika, technologa czy kierownika działu produkcji. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w branżach takich jak: mechatronika, informatyka stosowana, eksploatacja maszyn.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

 

Gdzie studiować kierunek mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

We Wrocławiu mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Wrocławskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2024/2025, Politechnika Wrocławska oferuje 240 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PWr.

Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie we Wrocławiu:

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

W procesie rekrutacji na studia we Wrocławiu na kierunku mechanika i budowa maszyn w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, matematyka, język obcy, język polski. | mechanika i budowa maszyn Wrocław - przedmioty maturalne

Aby stać się studentem prestiżowego kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu, musisz jak najlepiej przygotować się do rekrutacji, która jest wyjątkowo bezwzględna. Zainteresowanych jest wielu, jednak miejsca na listach osób przyjętych czekają jedynie na najlepszych. Aby zatem stać się jednym z nich, swoje przygotowania do egzaminu maturalnego rozpocznij już dziś.

Nie powinno być dla ciebie zdziwieniem, że większość przedmiotów, które wybierzesz, powinieneś zdawać na poziomie rozszerzonym. W kręgu twoich podstawowych zainteresowań powinny się znaleźć przedmioty takie jak: matematyka, fizyka, a także język obcy nowożytny. Ważne, abyś nie zwlekał z przygotowaniami – wtedy będziesz mieć znacznie większe szanse na rozpoczęcie kształcenia na wymarzonym kierunku.

 

Mechanika i budowa maszyn Politechnika Wrocławska - przedmioty maturalne

Politechnika Wrocławska w rekrutacji 2024/2025 na kierunek mechanika i budowa maszyn bierze pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów: matematyka, język polski, język obcy oraz fizyka, będąca przedmiotem dodatkowym. Ponadto Politechnika Wrocławska rozpatruje także wyniki z egzaminu zawodowego, jeśli takowy został ukończony przez kandydata. dowiedz się więcej

 

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia. Studia pierwszego stopnia to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od półtora roku do dwóch lat.

Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Wrocławska (Wydział Mechaniczny) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Wszystkie osoby, które myślą poważnie o rozpoczęciu studiów na tym kierunku, powinny, chociaż nieznacznie zapoznać się z propozycjami przedmiotów, jakie czekają na studentów. Jeżeli matematyka i fizyka nigdy nie były twoją mocną stroną, to lepiej zastanów się nad innymi możliwościami kształcenia wyższego. Na tym kierunku bowiem to te dwie rozległe dyscypliny ścisłe stanowić będą podstawę dla dalszego kształcenia i mogą spędzać sen z powiek niejednego studenta. Oprócz tego, wybierając studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, musisz być przygotowany, że będziesz uczęszczać na przedmioty takie jak:

  • teoria mechanizmów i maszyn;
  • podstawy konstrukcji maszyn;
  • techniki wspomagania prac inżynierskich;
  • wytrzymałość materiałów;
  • czy materiały wykorzystywane w budowie maszyn i mechanizmów.

Te przykładowe przedmioty stanowią oczywiście moduł kształcenia ogólnego, z którymi zapoznawać się będą wszyscy studenci Politechniki Wrocławskiej. To zagadnienia niezbędne i bez ich dokładnej znajomości nie byłoby możliwe pozyskiwanie wiedzy specjalizacyjnej, równie ważnej w przypadku tego kierunku. Studenci swoje zdolności kierunkowe mogą rozwijać w zależności od własnych zainteresowań i predyspozycji. Czekają na nich specjalizacje, które odnoszą się do:

  • maszyn hydraulicznych;
  • diagnostyki maszyn i urządzeń;
  • eksploatacji mechanizmów;
  • organizacji procesów produkcyjnych.

Zatem sam widzisz, jak bardzo rozległa jest wiedza absolwentów studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn. To ona powinna stanowić podstawowy wyznacznik każdej podejmowanej decyzji w ramach aktywności zawodowej przyszłych inżynierów. Jednak to przede wszystkim umiejętności świadczyć będą o ich wysokim profesjonalizmie. Każdy inżynier powinien mieć dodatkowo świadomość, jak bardzo odpowiedzialny zawód pełni, ponieważ jego projekty i konstrukcje nie stanowią teorii, lecz wypełniają codzienność każdego człowieka, żyjącego w XX wieku.

 

Nabywane umiejętności

Studenci mechaniki i budowy maszyn rozwijają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń technicznych; wykorzystywania nowoczesnych metod, technologii i narzędzi projektowych lub technologicznych; koordynowania procesu tworzenia i wdrażania maszyn, pojazdów lub instalacji o różnym zastosowaniu. W programie tego kierunku studiów znaleźć można przedmioty poświęcone np.: metodom projektowania urządzeń; właściwościom i zasadom doboru materiałów konstrukcyjnych; procesom technologicznym w procesach wytwarzania; zasadom diagnozy stanu technicznego urządzeń.

Absolwenci mechaniki i budowy maszyn mogą podjąć zatrudnienie np. w biurach projektowych, firmach technologicznych, firmach produkcyjnych, ośrodkach i działach badawczo-rozwojowych czy w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Kompetencje osób, które ukończyły studia na tym kierunku, są cenione m.in. na stanowisku konstruktora, inżyniera procesów technologicznych, inżyniera ds. rozwoju, inżyniera ds. eksploatacji czy właściciela działalności gospodarczej (użytkującej, wytwarzającej lub naprawiającej pojazdy, maszyny oraz inne urządzenia techniczne).

Polecane:

 

Jakie są specjalności na mechanice i budowie maszyn we Wrocławiu

Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu: automotive engineeringinżynieria materiałów konstrukcyjnychkonstrukcja i eksploatacja maszynprocesy, maszyny i systemy produkcyjne.

Sprawdź specjalności na mechanice i budowie maszyn we Wrocławiu

 

Po jakim profilu na kierunek mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

Na kierunku mechanika i budowa maszyn najlepiej odnajdą się absolwenci szkół średnich o profilu matematyczno-fizycznym. Wiedza z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka i fizyka, dostarczy im podstawowych umiejętności i wiedzy potrzebnych do zrozumienia zagadnień związanych z mechaniką i budową maszyn. Profil matematyczno-fizyczny pozwala na rozwinięcie zdolności analitycznych i logicznego myślenia, które są niezbędne w inżynierii mechanicznej.

Najczęściej wymaganymi przedmiotami na kierunek mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu są: matematyka, język obcy nowożytny, język polski oraz fizyka. Dlatego na ten kierunek mogą aplikować również absolwenci klas związanych z naukami ścisłymi i technicznymi. Należy jednak pamiętać o dokonaniu właściwego wyboru przedmiotów maturalnych, które różnią się w zależności od uczelni. Informacje te można zweryfikować na stronach internetowych poszczególnych szkół wyższych. 

Sprawdź 

 

Czy studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu są trudne

Trudność studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu może być zróżnicowana, wszystko zależne jest od indywidualnych predyspozycji studenta oraz jego poziomu zaangażowania. Program kształcenia na tym kierunku jest z pewnością dość złożony i obszerny. Opiera się na interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, materiałoznawstwa, mechaniki oraz przedmiotów specjalistycznych związanych z projektowaniem i eksploatacją maszyn.

Kluczem do akademickiego sukcesu będzie systematyczna i dokładna nauka oraz zaangażowanie w studia. Studenci powinni regularnie uczestniczyć w zajęciach, wykonywać zadania domowe oraz korzystać z dostępnych materiałów dydaktycznych, takich jak podręczniki, skrypty oraz zasoby online. Ważne jest również aktywne uczestnictwo w projektach i laboratoriach, które umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.

 

Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na mechanice i budowie maszyn we Wrocławiu

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu mają charakter interdyscyplinarny, łącząc zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, materiałoznawstwa, mechaniki oraz projektowania. Trudność poszczególnych przedmiotów zależy od umiejętności, zainteresowań i predyspozycji poszczególnych studentów. Studenci muszą być przygotowani na intensywną naukę, wykonywanie licznych projektów i zadań oraz regularne uczestnictwo w laboratoriach i ćwiczeniach.

Do najbardziej wymagających przedmiotów należą zazwyczaj: mechanika techniczna, wytrzymałość materiałów, termodynamika oraz teoria maszyn i mechanizmów. Są to przedmioty, które wymagają nie tylko teoretycznej wiedzy, ale również umiejętności jej praktycznego zastosowania. Kluczem do akademickiego sukcesu będzie systematyczna i dokładna nauka oraz zaangażowanie w studia.

 

Czy studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu to studia z przyszłością

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu oferują szerokie perspektywy zawodowe i można je uznać za studia z przyszłością. Absolwenci tego kierunku są poszukiwani na rynku pracy ze względu na swoją specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności techniczne, które znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, maszynowym, energetycznym, a także w sektorze produkcji i usług. Mogą pracować jako projektanci maszyn, inżynierowie produkcji, specjaliści ds. utrzymania ruchu, analitycy ds. jakości, a także jako menedżerowie projektów inżynieryjnych. Absolwenci mechaniki i budowy maszyn mogą liczyć na atrakcyjne oferty pracy oraz możliwości rozwoju kariery w innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się branżach.

Sprawdź 

 

Jak trudno się dostać na studia na mechanikę i budowę maszyn we Wrocławiu

Trudność w dostaniu się na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu może być zróżnicowana w zależności od wielu czynników, w tym od liczby miejsc na danym kierunku, poziomu konkurencji oraz wymagań rekrutacyjnych poszczególnych uczelni. Najczęściej o przyjęciu decyduje wynik egzaminu maturalnego z przedmiotów kluczowych dla tego kierunku, takich jak matematyka, fizyka, język obcy oraz język polski.

Kandydaci na studia powinni już na etapie szkoły średniej podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru przedmiotów maturalnych. Dobre wyniki z egzaminu mogą znacząco zwiększyć szanse na przyjęcie na studia. Warto również zwrócić uwagę na wymagania językowe, gdyż znajomość języka angielskiego jest często niezbędna zarówno w procesie nauki, jak i w późniejszej karierze zawodowej.

Sprawdź 

 

Czy na studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu jest matematyka

Matematyka jest jednym z kluczowych przedmiotów na kierunku mechanika i budowa maszyn. Program kształcenia na tym kierunku przewiduje realizację wielu zaawansowanych kursów matematycznych, które są niezbędne do zrozumienia i rozwiązania problemów inżynierskich. Przedmioty te obejmują między innymi analizę matematyczną, algebrę liniową, geometrię analityczną, rachunek różniczkowy i całkowy, równania różniczkowe oraz statystykę.

Umiejętność posługiwania się założeniami i wiedzą z matematyki jest przydatna w analizie zjawisk fizycznych, modelowaniu procesów mechanicznych, projektowaniu maszyn oraz ocenie wytrzymałości materiałów. Matematyka stanowi podstawę dla wielu innych przedmiotów specjalistycznych, takich jak mechanika techniczna, wytrzymałość materiałów, dynamika maszyn, termodynamika czy teoria maszyn i mechanizmów.

Ile trwają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Sprawdź

Mechanika i budowa maszyn w mieście Wrocławiu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

Jaka praca po mechanice i budowie maszyn

Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Absolwenci znajdą zatrudnienie w jednostkach odbioru technicznego, jednostkach naukowo-badawczych, elektrowniach, elektrociepłowniach, firmach konstrukcyjnych oraz w firmach konsultingowych. Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn dają wiele interesujących dróg zawodowego rozwoju. Jako absolwent tego kierunku możesz pracować w praktycznie każdej gałęzi gospodarczej, w której wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny, służące przykładowo do usprawniania przemysłu.

czytaj dalej jaka praca po mechanice i budowie maszyn

 

Czy trudno jest znaleźć pracę po mechanice i budowie maszyn we Wrocławiu

Znalezienie pracy po ukończeniu studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu zazwyczaj nie stanowi dużego problemu. Absolwenci tego kierunku są poszukiwani na rynku pracy ze względu na swoje specjalistyczne umiejętności i wiedzę techniczną. Mechanika i budowa maszyn to dziedzina, która znajduje szerokie zastosowanie w różnych sektorach przemysłu, co stwarza liczne możliwości zatrudnienia.

Przemysł motoryzacyjny, lotniczy, maszynowy, energetyczny oraz sektor produkcji to tylko niektóre z obszarów, w których inżynierowie mechanicy mogą znaleźć zatrudnienie. Mogą oni pracować jako projektanci maszyn, inżynierowie produkcji, specjaliści ds. utrzymania ruchu, analitycy ds. jakości, menedżerowie projektów inżynieryjnych czy specjaliści ds. badań i rozwoju.

 

Ile zarabia się po studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

Zarobki po studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak sektor pracy, stanowisko, doświadczenie zawodowe oraz umiejętności specjalistyczne.

Oto przykładowe zarobki na niektórych stanowiskach:

  • Inżynier projektant maszyn: Średnie wynagrodzenie wynosi około 6 000 - 8 000 zł brutto miesięcznie.
  • Inżynier produkcji: Średnie wynagrodzenie wynosi około 5 000 - 7 000 zł brutto miesięcznie.
  • Specjalista ds. utrzymania ruchu: Wynagrodzenie wynosi średnio 5 000 - 7 500 zł brutto miesięcznie.
  • Menedżer projektów inżynieryjnych: Średnie wynagrodzenie wynosi w przedziale 7 000 - 12 000 zł brutto miesięcznie, w zależności od skali projektu i doświadczenia.
  • Specjalista ds. badań i rozwoju: Średnie wynagrodzenie wynosi około 6 000 - 9 000 zł brutto miesięcznie.

 

Jak wygląda rekrutacja na mechanikę i budowę maszyn we Wrocławiu

Osoby, które aplikują na kierunek mechanika i budowa maszyn nauczą się projektowania oraz eksploatacji urządzeń technicznych, maszyn i pojazdów. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób wykorzystać narzędzia i techniki projektowe w swojej codziennej praktyce zawodowej. Studenci rozwiną także zdolności z zakresu diagnostyki stanu technicznego urządzeń i maszyn.

Mechanika i budowa maszyn - rekrutacja na uczelniach we Wrocławiu:

sprawdź rekrutacja na studia we Wrocławiu

 

Jakie przedmioty liczą się na mechanice i budowie maszyn we Wrocławiu

Przedmioty maturalne liczące się na rekrutację na kierunek mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu obejmują głównie przedmioty z zakresu nauk ścisłych, takie jak matematyka i fizyka. Wyniki z tych przedmiotów są kluczowe, ponieważ dostarczają fundamentalnej wiedzy niezbędnej do zrozumienia zagadnień technicznych i inżynieryjnych.

Warto również zauważyć, że wymagania rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od uczelni. Dlatego kandydaci powinni dokładnie sprawdzać informacje na stronach internetowych poszczególnych uczelni, aby być dobrze przygotowanymi do procesu rekrutacyjnego. W przypadku Politechniki Wrocławskiej pod uwagę brane są następujące przedmioty: matematyka, język obcy nowożytny, język polski oraz fizyka.

 

Limity miejsc

Uczelnie przyjmują kandydatów na podstawie listy rankingowej, utworzonej w wyniku postępowania kwalifikacyjnego – liczba miejsc na poszczególne kierunki studiów jest ograniczona, dlatego na studia dostają się te osoby, które zdobyły odpowiednią liczbę punktów.

Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu:

  • Politechnika Wrocławska: 240

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji publikowane są przez uczelnie w indywidualnie ustalonym przez nie terminie – kandydaci informację o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu się na wybrane kierunki studiów otrzymują poprzez system IRK lub ERK. Dzięki temu mogą oni poznać nie tylko decyzję wybranej szkoły wyższej, ale również liczbę punktów, które zdobyli oni podczas postępowania kwalifikacyjnego, a także miejsce, które zajmują na liście rankingowej.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:

  • Politechnika Wrocławska – 16 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Osoby, które dostały się na wybrane kierunki studiów, powinny dostarczyć dokumenty rekrutacyjne w określonym przez uczelnię terminie. Można tego dokonać zazwyczaj osobiście, doręczając komplet bezpośrednio do siedziby szkoły wyższej. Czasem niektóre uczelnie umożliwiają kandydatom przesłanie dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Zakwalifikowani kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne przez kilka dni od ogłoszenia wyników rekrutacji – pliki należy dostarczyć w wyznaczonym przez uczelnię terminie, w przeciwnym wypadku kandydat może zostać skreślony z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:

  • Politechnika Wrocławska – od 17 do 22 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Ile kosztują studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu

Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Wrocław studia i stopnia

Mechanika i budowa maszyn Wrocław studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Wrocław studia stacjonarne

Mechanika i budowa maszyn Wrocław studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Mieście wrocławiu

Mechanika i budowa maszyn w mieście Wrocławiu

  • Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu?

    Dla kogo ten kierunek

    Wyobraź sobie, że budzisz się rano i nie możesz skorzystać z ekspresu do kawy, mleko trzymasz w piwnicy, a nie w lodówce, wiadomości o świecie docierają do ciebie z kilkutygodniowym opóźnieniem, a podróż do miasta odległego o kilkadziesiąt kilometrów trwa cały dzień. Dziś taka historia może mrozić co najwyżej krew w żyłach, jednak na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa nieustający rozwój. Otaczają nas maszyny – niezależnie od tego, czy wykładamy towar na kasę w sklepie, czy siedzimy właśnie na fotelu dentystycznym.
    Studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn zarezerwowane są jedynie dla najbardziej ambitnych absolwentów. Osoby, które decydują się na rozpoczęcie studiów na tym kierunku, muszą mieć przede wszystkim umysły ścisłe. Jednak inżynierowie, zajmujący się projektowaniem i budowaniem maszyn to niejednokrotnie finezyjni konstruktorzy. Zatem jeżeli chciałbyś rozpocząć przygodę z tym wyjątkowo trudnym, ale i fascynującym kierunkiem, to musisz pamiętać, że szeroka wiedza z dziedzin takich jak matematyka i fizyka będą na początku niezbędne.

     

    Typ i tryb studiów:


    Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

    1. Typ:

    • Studia I stopnia (inżynierskie)
    • Studia II stopnia (magisterskie)

    2. Tryb:

    • studia stacjonarne
    • studia niestacjonarne

     

    Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat. 

    Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

    Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

     

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w mieście Wrocławiu

Pokaż wszystkie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w mieście Wrocławiu

Jakie opinie mają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu?

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn nie należą do najłatwiejszych, jednak rekompensata wszystkich trudów nauki związana jest z otrzymaniem prestiżowego zatrudnienia.

Daniel, student trzeciego roku, mówi:

Studia na tym kierunku były według mnie bardzo dobrym wyborem, mimo że każdy musi być gotowy na naprawdę intensywną naukę. Zaniedbanie jednego przedmiotu przełoży się także na inne. Jednak jeżeli komuś naprawdę zależy, nie będzie miał żadnych problemów. Dodatkowym atutem tych studiów jest nieustanne uczestniczenie w różnego rodzaju projektach badawczych, które rozwijają wszystkie niezbędne umiejętności, wykorzystywane w przyszłej pracy inżyniera.

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia