Nanotechnologia to nowoczesna propozycja kształcenia, w której trakcie zapoznasz się z innowacyjnymi rozwiązaniami, służącymi polepszeniu komfortu życia oraz stanu środowiska naturalnego. Studia w tym zakresie umożliwią Ci rozpoczęcie pracy w różnych sektorach.
Studenci nanotechnologii mają okazję zdobyć kompetencje, ułatwiające podjęcie pracy w charakterze inżyniera w przemysłach, które wykorzystują nanotechnologie i nanomateriały, a także chemię i inżynierię materiałową.
Nanotechnologia i nanomateriały wykorzystywane są w sektorze kosmicznym, medycznym, farmaceutycznym, a dzięki temu Ty możesz wziąć udział w tworzeniu elementów, które zmienią ludzie życie, jak chociażby kombinezony wyposażone w odporne i stabilne systemy podtrzymywania życia czy polimery przewodzące prąd elektryczny tak dobrze, jak metale.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Nanotechnologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Nanotechnologię w Łodzi możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia, a realizowane są w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Kształcenie w zakresie nanotechnologii odbywa się przede wszystkim stacjonarnie, co oznacza, że zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku. Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Nanotechnologia to kierunek przyszłości. Właśnie dlatego studenci, którzy decydują się na kształcenie w tym zakresie, mają tak wiele możliwości rozwoju i zatrudnienia. Wiedza, umiejętności i kompetencje, które zdobędziesz dzięki zajęciom wkomponowanym w program studiów, łączą różne dziedziny przemysłu, który wykorzystuje nanotechnologie i nanomateriały, chemię i inżynierię materiałową.
Będziesz miał/a okazję zdobyć informacje o materiałach, które do tej pory były Ci zupełnie obce. Dowiesz się, czym są nanorurki, nanowłókna z naturalnych surowców, które wykorzystuje się zamiast stali, a nawet nanokapsułki, które docierają selektywnie do chorego organu, jednocześnie nie zatruwając całego organizmu.
Zapoznasz się z nanomateriałami funkcjonalnymi oraz z polimerowymi materiałami inżynierskimi, a wszelkiego rodzaju specjalizacje w znaczący sposób wpłyną na kształt Twojej ścieżki kariery. Studenci będą także przygotowani do podjęcia dalszej edukacji na studiach drugiego stopnia lub studiach podyplomowych.