Technologia chemiczna - Łódź

Technologia chemiczna - Łódź

Studia na kierunku technologia chemiczna w Łodzi możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Technologia chemiczna stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku technologia chemiczna

15.11.2024

Technologia chemiczna - studia Łódź 2025 | woj. łódzkie

Studia na kierunku technologia chemiczna to studia inżynierskie oraz magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia inżynierskie) lub 1,5 roku (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra inżyniera. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności/ ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Technologia chemiczna - Łódź
Studia na kierunku technologia chemiczna w Łodzi
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Kształcenie prowadzone na kierunku technologia chemiczna oferuje studentom zaawansowaną wiedzę i umiejętności w dziedzinie chemii i jej zastosowań w przemyśle oraz innych sektorach gospodarki. Program skupia się na zagadnieniach związanych z przetwarzaniem surowców chemicznych, projektowaniem procesów technologicznych, produkcją substancji chemicznych oraz ich zastosowaniami w różnych dziedzinach. Studenci uczą się także podstawowych zagadnień chemii ogólnej, organicznej, nieorganicznej i fizycznej.

Praca po studiach

Kształcenie z zakresu technologii chemicznej przygotowuje absolwentów do pracy w różnych sektorach gospodarki związanych z chemią i inżynierią chemiczną. Znajdą zatrudnienie w przemyśle chemicznym, w tym przy produkcji chemikaliów, petrochemikaliów, tworzyw sztucznych, farb, kosmetyków itd. Czeka też na nich praca przy produkcji leków i przy badaniach substancji farmaceutycznych. Absolwent podejmie pracę także nad technologiami związanymi z produkcją paliw i energii odnawialnej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia w Łodzi na ten kierunek na I stopień skierowana jest do absolwentów szkół średnich, którzy zdali maturę z takich przedmiotów, jak np. język polski, język obcy, matematyka, fizyka, chemia. W przypadku kwalifikacji na II stopień z kolei uwzględniana jest ocena uzyskana przez kandydata na dyplomie ukończenia studiów I-ego stopnia po pokrewnej ścieżce dydaktycznej. Może być także przeprowadzana rozmowa kwalifikacyjna.

 * Uczelnie mają określone wymagania rekrutacyjne, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku technologia chemiczna?

Chemiczne kierunki studiów w Łodzi zazwyczaj oferują studentom możliwość wybrania konkretnej specjalności kształcenia. Nie inaczej jest w przypadku kształcenia na kierunku technologia chemiczna, które prowadzone jest w ramach takich specjalności, jak np. gospodarka odpadami, technologia chemiczna organiczna, biomedyczna, polimerów, barwników i środków chemii gospodarczej, inżynieria biomedyczna i radiacyjna, kataliza przemysłowa, technologia leków i środków ochrony leków.

Na początku studiów uczestnicy uczą się podstaw chemii ogólnej, organicznej, nieorganicznej. Kursy z matematyki, fizyki i biologii dostarczają z kolei wiedzy naukowej niezbędnej do zrozumienia złożonych zagadnień chemicznych.

Studenci uczą się też podstaw inżynierii chemicznej, w tym mechaniki płynów, masy i pędu. Nauka obejmuje również procesy produkcji chemikaliów, petrochemikaliów, tworzyw sztucznych, leków i innych materiałów chemicznych.

Studia na tym kierunku obejmują też ciekawe projekty badawcze i staże, które umożliwiają studentom zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy nad rzeczywistymi problemami chemicznymi.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku technologia chemiczna możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia inżynierskie,
  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci mają zaawansowaną wiedzę z dziedziny chemii, w tym chemii organicznej, nieorganicznej i analitycznej. Znają różne procesy chemiczne, takie jak reakcje, separacja, destylacja, ekstrakcja itd.

Potrafią pracować w laboratoriach chemicznych i przeprowadzać eksperymenty, analizy czy pomiary. Projektują, optymalizują i kontrolują procesy chemiczne w przemyśle. Stosują różne techniki analityczne, takie jak spektroskopia, chromatografia czy analiza termiczna.

Dzięki licznym praktycznym zajęciom, jakie organizują studia w Łodzi na tym kierunku, uczestnicy zyskują też umiejętności skutecznej współpracy z innymi specjalistami i pracownikami w zespole.

Uczelnie w Łodzi - kierunek technologia chemiczna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Łódzka (Wydział Chemiczny PŁ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku technologia chemiczna?

Studia na kierunku sztuki sceniczne trwają 3,5 roku (studia inżynierskie) lub 1,5 roku (studia magisterskie). 

Technologia chemiczna w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister

Jaka praca po studiach na kierunku technologia chemiczna

Uczelnie w Łodzi na kierunku technologia chemiczna przygotowują absolwentów do pracy w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, energetycznym czy w innych dziedzinach związanych z chemią i technologią chemiczną.

Absolwent może pracować w przemyśle chemicznym, w tym przy produkcji chemikaliów, petrochemikaliów, tworzyw sztucznych czy farb. Odnajdzie się też w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy ochronie środowiska pracując nad rozwiązaniami przyjaznymi środowisku, m.in. oczyszczanie wód, redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku technologia chemiczna

  • przemysł chemiczny,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł spożywczy,
  • przemysł energetyczny,
  • badania naukowe,
  • przemysł medyczny,
  • inżynieria procesowa,
  • ochrona środowiska,
  • analiza chemiczna i kontrola jakości,
  • przemysł kosmetyczny,
  • konsulting.

Absolwenci studiów z zakresu technologii chemicznej mają wszechstronne wykształcenie i mogą pracować w różnych sektorach przemysłu oraz nauki. Ich umiejętności pozwalają na znalezienie zatrudnienia w wielu dziedzinach – zarówno w kraju, jak i za granicą.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Technologia chemiczna Łódź studia i stopnia

Technologia chemiczna Łódź studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Technologia chemiczna Łódź studia stacjonarne

Technologia chemiczna w Łodzi

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować