Inżynieria ekologiczna to jeden z tych kierunków, który odpowiada na wyzwania współczesnego świata mierzącego się z negatywnymi skutkami cywilizacyjnego rozwoju. Świat stoi na granicy kryzysu klimatycznego i to właśnie dlatego też potrzebni są dziś specjaliści, którzy będą wiedzieli, jakie rozwiązania będą mogły uratować zasoby naturalne naszej planety.
Uczelnie w Warszawie bacznie przyglądają się tym tendencjom i tworzą propozycje kierunkowe stanowiące aktywną odpowiedź na to rynkowe zapotrzebowanie. Studenci w trakcie wszystkich semestrów kształcenia uczestniczyć będą przede wszystkim w zajęciach, które kształcą z zakresu nauk przyrodniczych.
Zajęcia te w dużej mierze będą mieć wymiar praktyczny – studenci będą się przede wszystkim uczyć, jakie zmiany wprowadzać we współczesnym przemyśle, by pozwalał on na zbilansowany rozwój pozwalający także na ochronę otaczającej nas przyrody i klimatu.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku inżynieria ekologiczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Studia w Warszawie na kierunku inżynieria ekologiczna można są dwustopniowe. Na początku na studentów czeka trzyipółletnie kształcenie inżynierskie. Jest ono czasem zdobywania podstawowej wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Studenci, którzy uzyskają tytuł inżyniera, mogą kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich. Zdobędą oni wtedy pełnię wykształcenia.
Studenci mają do wyboru dwa tryby kształcenia – stacjonarny, czyli dzienny lub niestacjonarny, zaoczny. Każdy z tych trybów ma swoje zalety – pierwszy pozwala na regularne zdobywanie wiedzy, drugi z kolei daje większą elastyczność. Warto zastanowić się odpowiednio wcześnie, który z nich jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości (studia niestacjonarne są bowiem odpłatne!).
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na takie jak inżynieria ekologiczna obfitują w szereg różnorodnych zajęć. Studenci otrzymują dzięki temu wiedzę, która tworzy ważne zaplecze dla umiejętności zawodowych. Wiedza studentów ma specjalistyczny charakter i dotyczy między innymi oceny technik i technologii stosowanych w gospodarce rolnej i leśnej. Najważniejsze obszary związane z wiedzą studentów dotyczą przede wszystkim nauk ścisłych i biologicznych. Można powiedzieć więc, że studia te mają charakter interdyscyplinarny i łączą w sobie studia przyrodnicze i techniczne.
Warto przyjrzeć się zakresowi umiejętności przyszłych inżynierów. Dotyczy on monitorowania środowiska, określania wpływu inwestycji infrastrukturalnych i przemysłowych na środowisko. Potrafią oni także opracowywać raporty i ekspertyzy ekologiczne. Wiedzą oni również, jak określać skutki katastrof ekologicznych.