Studia na kierunku leśnictwo odnoszą się przede wszystkim do nauk przyrodniczych i adresowane są do tych maturzystów, którzy nie boją się wyzwań związanych z nauką przedmiotów ścisłych. Studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia uczestniczą w szeregu wykładów, a także ćwiczeń pozwalających na usystematyzowanie i znaczące ukonkretnienie wiedzy ogólnej.
W siatce programowej kierunku leśnictwo znalazło się wiele różnorodnych przedmiotów. Można zaliczyć do nich przykładowo botanikę, zoologię, typologię czy gospodarkę łowiecką oraz hydrologię. Warto podkreślić również, że studenci otrzymają również gruntowe przygotowanie z podstawowych nauk ścisłych takich jak matematyka.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku leśnictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Studenci swoją przygodę z kształceniem w Warszawie na kierunku leśnictwo rozpoczną od nauki na studiach inżynierskich. Będą one czasem zdobywania podstawowych kwalifikacji zawodowych. Po ich zakończeniu absolwenci mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe lub kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, które mają charakter uzupełniający.
Studia takie jak leśnictwo wiążą się również z wyborem trybu kształcenia – stacjonarnego lub zaocznego. Pierwszy z nich wciąż jest najpopularniejszy. Drugi wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne, ale pozwala na większą elastyczność. Zajęcia odbywają się wtedy podczas weekendowych zjazdów.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza, którą otrzymują studenci leśnictwa, powinna stanowić przede wszystkim punkt wyjścia dla ich umiejętności. Stabilne podstawy teoretyczne mają jednak niezbędny charakter. Studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia otrzymują poszerzoną wiedzę na temat hodowli i ochrony lasu, organizacji gospodarstwa leśnego, przyrodniczych podstaw leśnictwa czy użytkowania zasobów leśnych.
Studenci w trakcie nauki otrzymują umiejętności, które przygotowują do realizacji funkcji produkcyjnych i pozaprodukcyjnych w gospodarstwach leśnych i na obszarach chronionych. Studenci uczą się również, jak w ramach tych działań wykorzystywać nowoczesne technologie. Dysponują oni także umiejętnościami sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych, projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu czy prowadzenia nadzoru nad wykonawstwem prac leśnych.