Współcześnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków środowiskowych przemysłowej działalności ludzkiej oraz wzmożonego ruchu ulicznego. W związku z takim stanem rzeczy zapotrzebowanie na ekspertów do spraw inżynierii środowiska wzrasta.
Studia te powstały, aby wyposażyć przyszłych absolwentów w szerokie kompetencje związane z podejmowaniem przedsięwzięć inżynierskich zmierzających do zachowania równowagi w środowisku naturalnym.
Zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia na kierunku inżynieria środowiska będziesz mógł wybrać jedną ze specjalności. Wówczas twoja nauka skupi się na preferowanym przez ciebie obszarze, dzięki czemu już na etapie studiów zaczniesz kształtować ścieżkę przyszłego rozwoju zawodowego.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria środowiska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku inżynieria środowiska w Lublinie mają charakter dwustopniowy. W praktyce oznacza to, że swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym rozpoczniesz od kształcenia inżynierskiego pierwszego stopnia. Naukę ukończysz po 3,5 roku lub 4 latach, pod warunkiem terminowego zaliczenia każdego semestru.
Następnie możesz pomyśleć o kontynuowaniu swojej przygody z tym interesującym kierunkiem na studiach magisterskich drugiego stopnia. Na uzupełnienie posiadanej wiedzy i zdobycie całkiem nowych kompetencji poświęcisz od 1,5 roku do 2 lat.
Lubelskie uczelnie wyższe starają się zaproponować taki program kształcenia, który okaże się odpowiedni dla studentów. Dlatego też inżynierię środowiska możesz realizować stacjonarnie oraz niestacjonarnie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kompetencje wyniesione ze studiów na kierunku inżynieria środowiska są doceniane przez współczesnych pracodawców. Na zdobycie jakiej wiedzy i umiejętności mogą zatem liczyć studenci tego kierunku?
Dotyczą one przede wszystkim dziedzin przyrodniczych oraz ścisłych. Na gruncie tych podstawowych umiejętności ukształtujesz bardziej specjalistyczne, które okażą się nieocenione podczas kształtowania kariery. Przyszli absolwenci dowiedzą się o technikach kształtowania środowiska naturalnego, poznają metody zrównoważonego rozwoju oraz zgłębią tajniki bezpiecznej pracy naukowej.