Sektor inżynierii lotniczej i kosmicznej jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi światowych gospodarek. Nic więc dziwnego, że kierunek lotnictwo i kosmonautyka przykuwa uwagę wielu kandydatów na studia, zwłaszcza tych, którzy myślą o praktycznym wykształceniu inżynierskim.
Interdyscyplinarne kształcenie pozwoli Ci zdobyć wiedzę i odpowiednie kompetencje do projektowania konstrukcji lotniczych. Studenci uczą się wykonywać obliczenia inżynierskie, a także analizują podstawowe części statków powietrznych pod względem ich działania i budowy.
Na studentów czekają także fascynujące specjalizacje, które umożliwią rozwijanie się w najbardziej interesujących dla nich dziedzinach. W trakcie wdrażania nowatorskich metod ulepszeń nauczysz się również korzystać z nowoczesnych technologii.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
Kierunek lotnictwo i kosmonautyka we Wrocławiu możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku, czyli siedem semestrów.
Kształcenie w tym zakresie odbywa się w trybie dziennym, co oznacza, że zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest przedmiotami obowiązkowymi i fakultatywnymi oraz praktykami zawodowymi.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych zazwyczaj są bezpłatne, wymagają jednak od kandydatów uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Lotnictwo i kosmonautyka to stosunkowo nowy kierunek na wrocławskich uczelniach, a tworzony jest w porozumieniu z fachowcami, którzy najlepiej wyznaczą najistotniejsze kompetencje, które obowiązkowo muszą opanować studenci.
W programie kształcenia znajdziemy pulę przedmiotów ogólnych, kierunkowych, fakultatywnych, ale także przedmioty specjalistyczne, które ułatwią odnalezienie się na rynku pracy w konkretnym zakresie lotnictwa i kosmonautyki.
Studenci uczą się konstruowania i projektowania, a także poznają zasady eksploatacji statków powietrznych ze szczególnym uwzględnieniem napędów lotniczych. Zgłębiają także zagadnienia związane z elektroniką i sterowaniem w technice lotniczej i astronautycznej.
Nauczysz się wykonywać odpowiednie obliczenia inżynierskie, analizować podstawowe części statków powietrznych, a także projektować konstrukcje lotnicze. Będziesz także opracowywał/a dokumentację techniczną i oceniał/a efektywność funkcjonowania konstruowanych podzespołów.