Biologia stosowana to kompleksowo opracowany kierunek studiów, który ułatwi Ci zapoznanie się ze zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie oraz z zasadami funkcjonowania organizmów żywych.
Interdyscyplinarnie skonstruowany program kształcenia umożliwia zdobycie wiedzy, która obejmuje przede wszystkim nauki matematyczno-przyrodnicze. Studenci zdobywają lub rozwijają umiejętności związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i przekazywaniem informacji.
Kierunek jest idealną propozycją dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą biologią. Prowadzony jest przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, który jest doskonale przygotowany merytorycznie i technicznie do przekazywania wiedzy w zakresie nauk przyrodniczych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Biologia stosowana możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku biologia stosowana w Poznaniu realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia realizowane są w trakcie dwóch lat (cztery semestry) i kończą się tytułem magistra.
Biologię stosowaną możesz realizować stacjonarnie. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku, a ustalany program zajęć wypełniony jest przedmiotami obowiązkowymi, fakultatywnymi i specjalizacyjnymi.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci na studia muszą jednak dokonać opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Biologia stosowana to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która umożliwi Ci poznanie zjawisk następujących w przyrodzie, a także różnego rodzaju zasad odnoszących się do właściwego funkcjonowania organizmów żywych.
W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak: botanika ogólna, anatomia porównawcza kręgowców, zoologia systematyczna, fizjologia roślin, matematyka ze statystyką, genetyka molekularna i podstawy biotechnologii. Są to zajęcia z podstawowych nauk biologicznych, a także z zakresu biologii stosowanej zwierząt i roślin, zootechniki i rybactwa.
Studenci uczą się wykorzystywać podstawowe metody matematyczne i statystyczne, które potrzebne są w analizie danych. Potrafią także ocenić wpływ oddziaływania człowieka na środowisko. Z pełną swobodą korzystają z najnowszych urządzeń i programów komputerowych, które są użyteczne w trakcie badań obejmujących dziedziny biologii.