Inżynieria transportu to nowoczesna propozycja kształcenia, która umożliwia zdobycie wszechstronnego wykształcenia, obejmującego między innymi budowę pojazdów samochodowych oraz współczesne metody diagnostyczne i naprawcze.
Zajęcia odbywają się w nowoczesnych laboratoriach i salach wykładowych. Wydziały mają do dyspozycji odpowiednio wyposażone stanowiska do badań silników spalinowych, hamownię podwoziową, stoły probiercze do badania współczesnych układów wtryskowych.
Teoretyczne kształcenie studenci mają okazję weryfikować w trakcie praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach i służbach związanych z transportem samochodowym, między innymi w firmach motoryzacyjnych oraz w Inspekcji Transportu Drogowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria transportu możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Inżynierię transportu możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie realizowane są w trakcie trzech semestrów (półtora roku). Mają charakter uzupełniający w stosunku do pierwszego etapu kształcenia.
Stacjonarna forma kształcenia prowadzona jest od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni. Na uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny jest odpłatny.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Pamiętaj, że nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, musisz sprawdzić, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Na studentów inżynierii transportu czeka szereg ciekawych specjalizacji, które umożliwią rozwinięcie kompetencji i zdobycie wiedzy w zakresie najbardziej interesującym.
Możesz zajmować się zarówno diagnostyką i urządzeniami mechatronicznymi pojazdów samochodowych, jak i organizacją transportu. Propozycje specjalnościowe możesz śledzić na stronach internetowych wybranych uczelni. Pamiętaj, że są one zmienne.
W trakcie realizowanych zajęć będziesz miał/a okazję zdobyć wiedzę odnoszącą się do budowy, eksploatacji, diagnostyki urządzeń mechatronicznych pojazdu z uwzględnieniem sieci transmisji danych oraz procedur diagnostyki pojazdów. Nauczysz się planować i zarządzać procesem eksploatacji pojazdów, a także poznasz współczesne metody i narzędzia w obszarze projektowania samochodów osobowych i ciężarowych.
Studenci mają szansę zdobyć wiedzę z zakresu obsługi centrów logistycznych, technologii transportowych oraz prawa transportowego. Zdobędziesz lub rozwiniesz dzięki temu umiejętności odnoszące się do planowania, realizacji i nadzorowania procesów transportowych.