Program studiów i przedmioty
Poszczególne programy kształcenia mogą zawierać różnice, jednak istnieje pewien człon przedmiotów wspólnych, które są niezbędne podczas całego cyklu edukacji. Jakie to zagadnienia? Studenci muszą przede wszystkim dogłębnie zapoznać się z różnego rodzaju aspektami prawnymi. Zatem wstęp do prawodawstwa, prawo administracyjne, cywilne, gospodarcze, czy nawet europejskiej stanowią filar kształcenia. Oprócz tego dochodzi blok przedmiotów elementarnych, ponieważ dobry administrator musi znać historię administracji oraz dogłębnie poznać funkcjonowanie tej dyscypliny współcześnie. Z zajęciami prawniczymi studenci będą stykać się podczas całego toku kształcenia.
To studia, które gwarantują rzetelną wiedzę, ale muszą wiązać się z rozwijaniem umiejętności nieszablonowego myślenia. Absolwenci administracji mogą szukać zatrudnienia w szeroko rozumianym sektorze publicznym, w agencjach oraz funduszach. Osoby, które kończą edukację na tym kierunku, przygotowane są do podejmowania owocnej współpracy także z przedsiębiorstwami prywatnymi. Zatem można śmiało powiedzieć, że administratorzy to osoby, które odnajdą się w każdej pracy!
Interdyscyplinarny charakter tej nauki sprawia, że w trakcie wszystkich lat nauki studenci będą uczęszczać na zajęcia, obejmujące podstawy makro- i mikroekonomii oraz finanse i rachunkowość. Wszystkie te przykłady zajęć obejmują niezbędny zakres wiedzy ogólnej. Studenci będą mieli do wyboru szereg specjalności, które rozwiną ich wąskie kwalifikacje:
-
administracja bezpieczeństwa publicznego;
-
administracja gospodarcza;
-
administracja finansowa.
Wiedza absolwentów administracji musi stanowić podstawę każdego ich działania. A studia w Krakowie to zawsze gwarant rzetelnego wykształcenia. Doskonała orientacja w przepisach prawnych, znajomość aktualnych tendencji na rynku gospodarczym, kwalifikacje obejmujące wiedzę z zakresu ekonomii oraz socjologii – wszystko to sprawia, że absolwenci studiów administracyjnych stanowią wyjątkowo atrakcyjną grupę zawodową.
Umiejętności administratorów muszą być ściśle połączone z ich rzetelną wiedzą, ponieważ znajomość prawa to tylko jeden aspekt. Liczy się także ich umiejętna interpretacja i przemyślane dostosowywanie do nich wszelkiego rodzaju działań administratorskich. Eksperci z zakresu tej dziedziny nigdy nie działają w pojedynkę, zatem muszą oni dysponować wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi.
W programie studiów na kierunku administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Administracja to kierunek, który pozwoli przyszłym specjalistom na zdobycie niezbędnych do pełnienia funkcji urzędniczych zdolności. Na studiach uczestnicy zajęć zapoznają się z prawem polskim i europejskim, ucząc się poprawnego przeprowadzania analizy oraz interpretowania najważniejszych dokumentów prawnych. Kierunek ten szkoli studentów w zakresie dziedzin ekonomicznych, gospodarczych, prawnych, a także socjologicznych. Studenci administracji rozróżniają rodzaje instytucji administracyjno-prawnych, a także znają charakterystykę ich struktur. Ponadto uczestnicy zajęć zapoznawani są z przebiegiem procesu administracyjnego czy egzekucyjnego,
W trakcie studiów uczestnicy zajęć szkolą się z obsługi nowoczesnych oprogramowań komputerowych stosowanych w środowisku specjalistycznym. Studenci mogą odbyć szkolenia, które dodatkowo rozwiną ich umiejętności analityczne oraz informatyczne. Absolwentom administracji nie są obce podstawy prawa cywilnego i urzędniczego, a także prawa pracy lub ochrony środowiska. Podczas nauki studenci administracji rozwijają cenne umiejętności zarządcze, organizacyjne, językowe i komunikacyjne.
Studenci administracji zdobywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pełnienia funkcji urzędniczych zarówno w organach administracji publicznej, jak i prywatnej. Dzięki temu absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę w różnorodnych jednostkach samorządu terytorialnego (jednostki gminne, powiatowe, wojewódzkie itp.), a także przedsiębiorstwach. Specjaliści w dziedzinie administracji poszukiwani są przez właścicieli firm, którzy potrzebują wsparcia doradczego z zakresu prawa lub finansów. Absolwenci administracji są także przygotowani do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Polecane:
Jakie są specjalności na administracji w Krakowie
Współczesne studia z administracji charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Sprawdź specjalności na administracji w Krakowie
Po jakim profilu na kierunek administracja w Krakowie
Administracja w Krakowie to kierunek dla humanistów. Proces rekrutacji wymaga jednak różnorodnej wiedzy. Dlatego najlepiej do matury przygotować może nauka w liceach ogólnokształcących. Najczęściej wymaganymi przedmiotami są język polski i język obcy, dlatego krótszą drogę na studia mogą mieć absolwenci klas humanistycznych oraz językowych.
Studia otwarte są jednak na osoby, które ukończyły szkoły o dowolnym profilu. Z odnalezieniem się na administracji nie powinni mieć problemu absolwenci klas ścisłych, czy techników. To dlatego, że kierunek ten, polega także na umiejętnościach związanych z analitycznym i logicznym myśleniem.
Sprawdź
Czy studia na kierunku administracja w Krakowie są trudne
Administracja to kierunek złożony z wielu dziedzin takich jak prawo, ekonomia, polityka czy zarządzanie. Interdyscyplinarny charakter tego kierunku, może stanowić przed studentami wyzwanie. Administracja w Krakowie oferuje duże możliwości rozwoju i pełen wachlarz kompetencji.
Poza wiedzą teoretyczną studenci zdobywają umiejętność analitycznego myślenia. Administracja to dziedzina, która wymaga rozwiązywania złożonych problemów, podejmowania decyzji i analizy sytuacji. Kluczem do sukcesu na tym kierunku jest zaangażowanie, dzięki któremu wkraczanie w ten świat staje się satysfakcjonujące i otwiera drzwi do kariery zawodowej.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na administracji w Krakowie
Studia z administracji w Krakowie kształcą w zakresie wiedzy z obszarów prawa, ekonomii i nauk społecznych. Trudność przedmiotów może być subiektywna i zależy od indywidualnych zainteresowań studenta. Jednakże, niektóre przedmioty są często postrzegane jako bardziej wymagające.
Wśród nich wymienić można np. wstęp do prawoznawstwa, prawo i instytucje UE, prawo cywilne w administracji czy prawo gospodarcze publiczne. Niezależnie od stopnia trudności przedmiotów, najważniejsze jest podejście oraz systematyczna nauka, które mogą zdecydowanie pomóc w radzeniu sobie z wymagającymi aspektami studiów z administracji.
Czy studia na kierunku administracja w Krakowie to studia z przyszłością
Absolwenci administracji w Krakowie nie mają się co obawiać o swoją przyszłość. Studia zapewniają im kompetencje potrzebne do pracy w stale rozwijającym się sektorze publicznym. Ich umiejętności są niezbędne do między innymi do efektywnego zarządzania instytucjami publicznymi.
Studia rozwijają kompetencje w zakresie analizy danych, prawa pracy, prawa administracyjnego czy finansów publicznych. To sprawia, że absolwenci tego kierunku sprawdzą się w wielu funkcjach, przez co są doceniani na rynku pracy. Sektor publiczny to ogromna przestrzeń, która zawsze będzie potrzebowała specjalistów. To sprawia, że administracja w Krakowie to naprawdę przyszłościowy kierunek studiów.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na administrację w Krakowie
Kandydaci na administrację w Krakowie nie mają wielkiego wyzwania. Aby dostać się na ten kierunek wystarczą dobre wyniki z egzaminu dojrzałości. Ważne jest jednak by zdawać na maturze przedmioty rozszerzone. Kandydaci powinni skupić się na takich przedmiotach jak: język obcy, język polski, historia, matematyka czy WOS.
Stopień trudności w rekrutacji na administrację w Krakowie może się jednak zmieniać. To zależy od liczby kandydatów i ich wyników maturalnych. Osoby, które rzetelnie podchodzą do nauki, nie powinny mieć jednak problemu z dostaniem się na te studia.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku administracja w Krakowie jest matematyka
Na studiach z administracji w Krakowie nie natkniesz się na taki przedmiot jak matematyka. Niemniej znajomość podstawowych zagadnień matematycznych jest istotna. Przedmioty związane ze statystyką oraz finansami publicznymi wymagają umiejętności analizy danych, operacji na liczbach i zrozumienia podstawowych pojęć matematycznych.
Jednakże, nie jest to podstawa tych studiów, dlatego jej poziom nie jest zbyt wymagający. Zakres umiejętności matematycznych potrzebny na administracji nie powinien przyspożyć problemu nawet zagorzałym humanistom.
Czy warto iść na kierunek administracja w Krakowie
Administracja w Krakowie to kierunek dla tych, którzy cenią praktyczne podejście do nauki. Studia te zapewniają podstawy niezbędne do przyszłej pracy w placówkach publicznych. Jeżeli rozwój w tym kierunku Cię interesuje, to administracja może otwierać przed tobą wiele perspektyw.
Studia zapewniają solidne podstawy teoretyczne, a także dają szansę na rozwój pod okiem praktyków podczas stażów w instytucjach publicznych. Absolwenci zyskują szeroki zakres kompetencji, co otwiera drzwi do różnorodnych ścieżek kariery w administracji, firmach czy organizacjach pozarządowych.
Sprawdź czy warto iść na studia
Administracja studia podyplomowe w Krakowie
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu administracji. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź