Biotechnologia studia Kraków 2024 | woj. małopolskie
Biotechnologia w Krakowieto 3-letnie lub 3,5-letnie studia I stopnia (licencjackie i inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi technologa żywności. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu inżynierii białek czy mikrobiologii przemysłowej.
Studia na kierunku biotechnologia w Krakowie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Opis kierunku
Procesy biologiczne coraz częściej wykorzystywane są na przemysłową skalę – biotechnologia to dziedzina, która szczegółowo opisuje to zjawisko. Studenci mogą liczyć na zdobycie wykształcenia, z dziedzin takich jak m.in. biofizyka, chemia, biologia czy inżynieria genetyczna i komórkowa. Podczas studiów można poznać wiele nowoczesnych technik badawczych oraz nauczyć się specyfiki pracy w laboratorium.
Biotechnologia wykorzystywana jest w różnych dziedzinach przemysłu, dlatego też absolwenci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy. Zdobyte umiejętności można wykorzystać w branży chemicznej, medycznej, naftowej lub spożywczej oraz w instytucjach badawczych czy laboratoriach.
Studia na kierunku biotechnologia w Krakowie można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej).
Gdzie studiować kierunek biotechnologia w Krakowie
W Krakowie biotechnologię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 3 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa URK), Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Wydział Biochemii, Biotechnologii i Biofizyki UJ).
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku biotechnologia, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oferuje 80 miejsc, a Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 75 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek biotechnologia w Krakowie
W procesie rekrutacji na studia w Krakowie na kierunku biotechnologia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka.l biotechnologia Kraków - przedmioty maturalne
Kierunki studiów takie jak biotechnologia mają bardzo ścisły charakter, a na znalezienie się na listach osób przyjętych, mogą liczyć tylko najlepsi absolwenci szkół średnich. Jeżeli poważnie myślisz o rozpoczęciu nauki na tym kierunku, to swoje przygotowania do egzaminu dojrzałości zacznij już dziś. Będziesz musiał w swoich planach maturalnych uwzględnić zdawanie przedmiotów takich jak: biologia, matematyka, fizyka oraz chemia.
Zadanie to nie jest łatwe, ale uzyskanie bardzo dobrych wyników na maturze, pomoże ci także podczas dalszej nauki, ponieważ od studentów biotechnologii oczekuje się już bardzo dużej wiedzy także na pierwszym etapie kształcenia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia na kierunku biotechnologia w Krakowie
Studia na kierunku biotechnologia w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają trzy lata lub trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy poważnie myślą o rozpoczęciu studiów na kierunku biotechnologia, muszą mieć świadomość tego, ile intensywnej nauki na nich czeka. Program kształcenia musi obejmować wiele specjalistycznych zagadnień, a przedmioty podzielone są na kilka bloków tematycznych.
W programie studiów na kierunku biotechnologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
matematyka;
chemia;
fizyka;
biofizyka;
informatyka;
wszystkie niezbędne gałęzie biologii.
Podczas realizacji zagadnień związanych z tym blokiem, studenci otrzymają obligatoryjną wiedzę, na której będą oni opierać swoje dalsze kształcenie. Bez szczegółowej znajomości tych zagadnień nie zrozumieją oni skomplikowanych procesów, które wpisują się w biotechnologię. Zatem kształcenie kierunkowe studentów będzie obejmować naukę między innymi o:
inżynierii genetyczną i komórkową;
wykorzystaniu mikroorganizmów w procesach biotechnologicznych;
inżynierii białek;
przeciwciałach monoklonalnych;
mikrobiologii przemysłowej.
Oczywiście to tylko nieznaczny wycinek przedmiotów, z którymi zetkną się studenci w trakcie całego toku nauki. Biotechnologowie uznawani są jedną z bardziej prestiżowych i przyszłościowych grup zawodowych, właśnie ze względu na wszechstronność wiedzy. Jednak same kwalifikacje to jeszcze nie wszystko.
Kierunki studiów takie jak biotechnologia mają wpisane w swój program nauczania przede wszystkim ćwiczenia praktyczne oraz laboratoria, tak by studenci mogli przede wszystkim rozwijać i doskonalić swoje zawodowe umiejętności. Dzięki temu studenci mogą zapoznać się z najnowszymi technikami badawczymi, a w przyszłości mogą oni wykorzystywać je w ramach pracy na specjalistycznych stanowiskach.
Jakie są specjalności na biotechnologii w Krakowie
Współczesne studia z biotechnologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Ile trwają studia na kierunku biotechnologia w Krakowie
Studia na kierunku Biotechnologia w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Uczelnie w Krakowie kształcą najlepszych specjalistów, którzy mogą liczyć na szczególne docenienie na aktualnym rynku pracy. Dodatkowo biotechnologia jest nauką przyszłości, zatem każdy, kto zdecyduje się na naukę na tym kierunku, nie musi się martwić o zatrudnienie. Absolwenci tych studiów mogą rozwijać swoją karierę zawodową przede wszystkim w różnego rodzaju:
instytucjach badawczych;
laboratoriach;
organizacjach kontrolnych i diagnostycznych.
To praca, która dodatkowo pozwoli na nieustanne poszerzenie swoich horyzontów naukowych. Biotechnologowie mogą prowadzić badania z wykorzystaniem podstawowego materiału biologicznego. Absolwenci studiów na kierunku biotechnologia przygotowani są także do rozpoczęcia pracy w różnego rodzaju sektorach przemysłowych, w których wykorzystuje się materiał biologiczny. Dziś właściwie wszystkie największe sektory gospodarcze korzystają ze zdobyczy biotechnologii, której naczelnym celem jest usprawnianie oraz doskonalenie przemysłu:
chemicznego;
farmaceutycznego;
naftowego;
rolniczego;
spożywczego;
medycznego.
Okazuje się zatem, że biotechnologie to jedna z nielicznych grup zawodowych, która może swobodnie wybierać spośród wielu atrakcyjnych ofert pracy.
Jak wygląda rekrutacja na biotechnologię w Krakowie
Biotechnologia - rekrutacja na uczelniach w Krakowie:
Biotechnologia w Krakowie należy do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Krakowie. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie aplikowało 299 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się prawie 4 kandydatów, natomiast na Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszkiaplikowało 499 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się prawie 3 kandydatów.
Ile kosztują studia na kierunku biotechnologia w Krakowie
Studia stacjonarne na kierunku biotechnologia w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Każda osoba, która rozpoczyna studia, powinna bardzo szczegółowo zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Obowiązuje on na każdej uczelni wyższej i obejmuje on nie tylko ostateczny termin kwalifikacji kandydatów, lecz także czas rejestracji na studia oraz czas składania niezbędnych dokumentów do dziekanatu. Szczegółowe informacje na temat harmonogramu rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.
Maturzyści na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się na ogół już na przełomie kwietnia i maja. Liczą się wyłącznie punkty, a nie kolejność zgłoszeń kandydatów. Studia biotechnologiczne w Krakowie zaliczają się do grona prestiżowych kierunków. Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zamknięty w połowie lipca, tuż po ogłoszeniu wyników z egzaminów maturalnych. To także czas składania dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.
Uczelnie w Krakowie otwierają także dodatkowe etapy w sierpniu oraz wrześniu na te kierunki studiów, na które nie wypełniły się listy podczas pierwszego etapu rekrutacji. Jeżeli twoja kandydatura została odrzucona początkowo, nie zrażaj się, ponieważ być może szansę na rozpoczęcie wymarzonych studiów dostaniesz podczas kolejnych etów rekrutacji.
Osoby zakwalifikowane na studia na kierunku biotechnologia muszą dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. Pamiętaj, by nie zaniedbać tego etapu rekrutacji, ponieważ sprawi to, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Każda z uczelni zestaw dokumentów ustala indywidualnie – szczegółowych wytycznych zawsze musisz szukać na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Muszą się znaleźć wśród nich na pewno:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji, musi wykonać odpowiednią opłatę rekrutacyjną. W przypadku jej niedokonania kandydatura w ogóle nie będzie mogła być rozważone. Uczelnie w Krakowie ustalają indywidualne opłaty rekrutacyjne, więc odpowiednio wcześnie zapoznaj się z tymi wytycznymi. Na ogół koszt takiej opłaty waha się od 85 do 150 zł w zależności od kierunku. Możesz jej dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania, więc zrób go wcześnie, a jego potwierdzenie okaż w dziekanacie uczelni.
By dostać się na studia na kierunku biotechnologia w Krakowie, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. Szansę na naukę mają wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Powinieneś doskonale przygotować się z przedmiotów ścisłych, wśród których obowiązkowo znajdą się biologia oraz chemia. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie jak matematyka, czy nawet fizyka. Ważnym przedmiotem, który w przyszłości ułatwi biotechnologom międzynarodową karierę, będzie także dowolnie wybrany język obcy nowożytny.
Punkty, jakie otrzymają maturzyści podczas egzaminów dojrzałości, stanowią punkt wyjścia do ich przeliczenia. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowe w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. W przypadku kierunków biotechnologicznych będą to oczywiście przedmioty ścisłe. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.
Prawdziwi pasjonaci nauk ścisłych, którzy w przyszłości chcieli by rozpocząć studia na kierunku biotechnologia w Krakowie, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w prestiżowych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów medycznych rozważ olimpiady takie jak:
Olimpiada Biologiczna;
Olimpiada Chemiczna;
czy Olimpiada Matematyczna.
Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Jakie opinie mają studia na kierunku biotechnologia w Krakowie?
Studia biologiczne w Krakowiena kierunku biotechnologia to przede wszystkim gwarant zatrudnienia w przyszłości. Jednak muszą się wiązać z pasją i zaangażowaniem.
Patryk, student biotechnologii, mówi:
Biotechnologia to kierunek przyszłości, dlatego go wybrałem. W przyszłości chciałbym rozpocząć pracę badawczą, a studia w Krakowie dają mi pewność, że moja wiedza będzie kompletna.
Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu