Ekonomia - Bydgoszcz

Ekonomia - Bydgoszcz

Studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ekonomia +

Studia I stopnia  stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Studia II stopnia  stopień: (II) , czas trwania: 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Ekonomia w Bydgoszczy - uczelnie publiczne


Ekonomia studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy 

 

Ekonomia studia - ceny uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy 

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (studia stacjonarne): bezpłatne
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (studia niestacjonarne): 4000 zł

08.07.2024

Ekonomia studia Bydgoszcz 2024 | woj. kujawsko-pomorskie

Ekonomia w Bydgoszczy to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 7 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi doradcy finansowego czy podatkowego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu finansów publicznych i statystyki.

Ekonomia - Bydgoszcz
Studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ekonomia oferują wszechstronny rozwój, bo to dziedzina, która łączy w sobie matematykę, statystykę, nauki społeczne i humanistyczne. Studenci tego kierunku uczą się m.in. statystyki, finansów publicznych, zarządzania, podstaw marketingu. Wielowymiarowa wiedza, którą zdobywa się podczas studiów na kierunku ekonomia, ułatwia odnalezienie się na rynku pracy.

Będąc absolwentem ekonomii można szukać zatrudnienia w agencjach płatniczych, firmach konsultingowych, bankach czy w biurach rachunkowych. Ekonomista znajdzie pracę w firmach z każdej branży, ponieważ ich wiedza i analityczny umysł przydatne są także w korporacjach, organizacjach rządowych i pozarządowych. Kompetencje nabyte podczas studiów, otwierają także pole do założenia własnej działalności gospodarczej.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy rozpocznie się 20 kwietnia 2024 r. i potrwa do 24 października 2024 r. | Ekonomia Bydgoszcz - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na ekonomii w Bydgoszczy w 2024 r. zaczynają się od 4000 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na UKW wyniósł 30 punktów.

Gdzie studiować kierunek ekonomia w Bydgoszczy

W Bydgoszczy ekonomię możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Kujawsko-Pomorskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ekonomia, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UKW oraz uczelni niepublicznej. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4000 zł.

 

Kierunek ekonomia - uczelnie w Bydgoszczy

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ekonomia w Bydgoszczy

W procesie rekrutacji na studia w Bydgoszczy na kierunku ekonomia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagany brany pod uwagę jest ranking średniej punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym. ekonomia Bydgoszcz - przedmioty maturalne

Studia ekonomiczne wybierane są przez absolwentów szkół średnich właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Warto jednak podkreślić, że jest to kierunek elitarny, na którym kształcić mogą się jedynie najlepsi.

O tym rozstrzyga proces rekrutacji, więc jeżeli w kręgu twoich zainteresowań znajdują się studia na kierunku ekonomia, to musisz się do niego bardzo dobrze przygotować. W swoich planach maturalnych uwzględnij zatem przedmioty takie jak matematyka oraz WOS.

Nie zapomnij także o nauce dowolnie wybranego języka obcego nowożytniego. Weź pod uwagę, że twoje starania dziś, to także inwestycja na przyszłość. Nie zaniedbaj ich, a studia ekonomiczne staną się faktem!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy

Studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek ekonomia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Studia I stopnia) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Studia II stopnia) stacjonarne, niestacjonarne II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Siatka zajęć i program kształcenia uzależnione są od wybranej uczelni i specjalności. Studenci ekonomii zdobywają podstawy w zakresie funkcjonowania współczesnej gospodarki.

Zgłębiają wiedzę z mikroekonomii, makroekonomii, zarządzania, finansów publicznych i rynków finansowych, rachunkowości, analizy ekonomicznej, międzynarodowych stosunków gospodarczych, prawa, polityki społecznej i gospodarczej, gospodarki regionalnej.

Dowiesz się, na czym polegają procesy zachodzące we współczesnej ekonomii, jakie istnieją narzędzia, służące do lepszego zrozumienia świata, w którym żyjesz, rozwiniesz kompetencje językowe w zakresie języka obcego na poziomie przynajmniej B2.

 

W programie studiów na kierunku Ekonomia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • statystyka w ekonomii
  • finanse publiczne
  • międzynarodowe stosunki gospodarcze
  • zarządzanie
  • kwestie ekonomiczne w UE
  • podstawy marketingu
  • prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
  • umowy w obrocie gospodarczym
  • rynek finansowy
  • historia myśli ekonomicznej

 

Nabywane umiejętności

Studenci ekonomii w Bydgoszczy zgłębiają nauki ekonomiczne, a także poznają ich miejsce w systemie nauk społecznych. Poznają zasady funkcjonowania państwa w odniesieniu do ustaleń teorii makroekonomii i polityki gospodarczej. Zdobywają wiedzę w zakresie mechanizmów funkcjonowania gospodarki na poziomie kraju oraz narzędzi i instrumentów polityki gospodarczej i społecznej.

Studia ekonomiczne w Bydgoszczy umożliwią Ci zdobycie wszechstronnego wykształcenia i potrzebnych do pracy umiejętności. Nauczysz się dokonywać obserwacji i prawidłowej interpretacji zjawisk ekonomicznych, które zachodzą w gospodarce. Będziesz w stanie oceniać i interpretować sytuację społczno-gospodarczą, określać i oceniać rolę państwa w gospodarce, wyjaśniać mechanizmy ekonomiczne.

Będziesz interpretować wyniki analiz statystycznych, a na ich podstawie prognozować zjawiska gospodarcze. Nauczysz się wykorzystywać wiedzę teoretyczną z zakresu ekonomii i powiązanych z nią dyscyplin w celu analizowania i rozwiązywania problemów ekonomicznych, społecznych oraz z zakresu zarządzania. Będziesz przeprowadzać diagnozę sytuacji przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego, a wykorzystasz przy tym podstawowe metody analizy finansowej i zarządzania.

Polecane:

 

Jakie są specjalności na ekonomii w Bydgoszczy

Współczesne studia ekonomiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku ekonomia w Bydgoszczy: ekonomia przedsiębiorstw, prawo w biznesiee - commerce i marketing internetowyzarządzanie zasobami ludzkimi...

Sprawdź specjalności na ekonomii w Bydgoszczy

 

Czy warto iść na studia z ekonomii

Ekonomia jest jednym z tych kierunków, bez których nie można wyobrazić sobie edukacyjnej mapy. To propozycja kształcenia dla osób o różnych zainteresowaniach i planach na przyszłość, oferująca pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej, na którą składają się nie tylko zagadnienia ekonomiczne, ale również związane z prawem i zarządzaniem. Z dyplomem ukończenia studiów można rozwijać karierę na różnych stanowiskach, od specjalistycznych po menedżerskie, jak również prowadzić własną działalność gospodarczą.

Sprawdź czy warto iść na studia

 

Ekonomia studia podyplomowe w Bydgoszczy

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu ekonomii. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.

Sprawdź 

Ile trwają studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy

Ile trwają studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy

Studia na kierunku Ekonomia w Bydgoszczy, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Ekonomia w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po ekonomii

Na absolwentów ekonomii czeka bardzo wiele możliwości rozwoju zawodowego i naukowego. Po studiach w Bydgoszczy masz szansę stać się specjalistą w przedsiębiorstwie o każdym profilu działalności, zarówno produkcyjnym, jak i handlowym oraz usługowym.

Absolwenci zatrudniani są w biurach rachunkowych i podatkowych, w instytucjach finansowych, w tym w podmiotach doradczych i inwestycyjnych, bankach oraz firmach ubezpieczeniowych. Wykwalifikowani ekonomiści poszukiwani są w jednostkach administracji rządowej i samorządowej na stanowiskach związanych z obsługą finansową, chociażby w Krajowej Administracji Skarbowej lub w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Ekonomia:

  • przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe i handlowe
  • instytucje administracji centralnej i lokalnej
  • agencje płatnicze
  • jednostki doradcze i konsultingowe
  • instytucje finansowe i rachunkowe
  • własna działalność gospodarcza
  • biura rachunkowe
  • firmy konsultingowe
  • sektory i segmenty rynku europejskiego
  • działy finansowo-księgowe przedsiębiorstw prywatnych

Obejmowane stanowisko pracy uzależnione jest od ukończonych specjalizacji i zdobytych kwalifikacji zawodowych.

 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Ekonomia:

  • analityk finansowy
  • specjalista ds. ryzyka i analiz kredytowych
  • przedstawiciel handlowy
  • doradca biznesowy
  • doradca ds. leasingu
  • ekonomista

 

Ile zarabia się po ekonomii?

Absolwenci studiów na kierunku Ekonomia to wykształceni specjaliści, których poszukują przedsiębiorstwa o każdym profilu działalności, jak również instytucje finansowe, firmy doradcze, banki czy firmy ubezpieczeniowe. Zapotrzebowanie na ekonomistów jest duże, ponieważ wyróżniają się interdyscyplinarną wiedzą oraz jasno określonymi umiejętnościami. A jak prezentują się ich zarobki?

Średnie zarobki absolwentów Ekonomii w 2024 roku:

  • doradca finansowy – 5200 złotych
  • analityk finansowy – 5120 złotych
  • analityk biznesowy – 6300 złotych
  • specjalista do spraw finansów i controllingu – 5900 złotych

Jak wygląda rekrutacja na ekonomię w Bydgoszczy

Ekonomia - rekrutacja na uczelniach w Bydgoszczy

sprawdź rekrutacja na studia w Bydgoszczy

 

Jakie progi na ekonomię w Bydgoszczy

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 30 punktów.

czytaj dalej 

 

Limity miejsc

Uczelnie w Bydgoszczy, które oferują ekonomię, podobnie jak pozostałe szkoły wyższe w innych miastach, ustalają limity miejsc na poszczególne kierunki studiów.

Jak wybierani są przyszli studenci ekonomii w Bydgoszczy? Rekrutacja na uczelnie w Szczecinie opiera się na konkursie świadectw, to dlatego na studia mogą dostać się tylko najlepsi spośród kandydatów.    

Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na ekonomię w Bydgoszczy, to m.in.: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, informatyka, język obcy, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.  

Limity miejsc na kierunku ekonomia w Bydgoszczy: 

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 120

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po etapie rejestrowania się na poszczególne kierunki studiów, w tym przypadku na ekonomię w Bydgoszczy kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na poszczególnych uczelniach w Bydgoszczy?

Terminy ogłoszenia wyników na ekonomię w Bydgoszczy, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie – zazwyczaj odbywa się to do połowy lipca. Gdzie można znaleźć wyniki?

Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na ekonomię w Bydgoszczy będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK (jest to Internetowa Rekrutacja Kandydatów).

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy: 

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 26 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po ogłoszeniu wyników na ekonomię w Bydgoszczy, kandydaci, którzy się zakwalfikowali będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Kandydaci na ekonomię w Bydgoszczy muszą złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Istnieje również inna opcja, która obejmuje wysłanie dokumentów pocztą tradycyjną – liczy się wtedy data nadania listu. 

Jakie dokumenty są niezbędne? Są to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych bydgoskich uczelni.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Kiedy kandydaci na ekonomię mogą składać dokumenty? Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na ekonomię w Bydgoszczy muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Uczelnie w Bydgoszczy rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych, a kandydaci mają na to zwykle tylko około kilku dni.

W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata może on wtedy zostać skreślony z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie. 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy: 

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: od 30 do 31 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Gdzie warto studiować ekonomię?

Kandydaci na studia w Bydgoszczy, zainteresowani studiami ekonomicznymi, mogą skorzystać z dwóch ofert kształcenia. Jedna pochodzi od uczelni publicznej, która może przyciągnąć nie tylko interesującym programem nauczania, ale również bezpłatną nauką w ramach studiów stacjonarnych.

Ekonomia studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy:

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

dowiedz się więcej

 

Drugą możliwością podjęcia studiów jest uczelnia niepubliczna. Ona także oferuje pozyskanie wszechstronnej i praktycznej wiedzy, jednak należy pamiętać o tym, że każda forma kształcenia jest odpłatna.

Ekonomia studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Bydgoszczy:

  • Akademia Kujawsko- Pomorska

dowiedz się więcej

Ile kosztują studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy

Studia stacjonarne na kierunku ekonomia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy? Cena w 2024 roku za pierwszy rok studiów wynosi okło 4000 zł.

Ekonomia studia w Bydgoszczy - ceny 2024:   

  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 4000 zł  

Sprawdź

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować ekonomię w Bydgoszczy

Ekonomię w Bydgoszczy można podjąć na jednej uczelni publicznej: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także na jednej niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Kujawsko-Pomorskiej.

Gdzie studiować ekonomię bezpłatnie w Bydgoszczy

Ekonomię w Bydgoszczy można podjąć bezpłatnie jedynie w formie stacjonarnej na: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Gdzie studiować ekonomię niestacjonarnie w Bydgoszczy

Studia niestacjonarne (zaoczne) na ekonomii w Bydgoszczy można podjąć na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz w Akademii Kujawsko-Pomorskiej.

Ile kosztują studia niestacjonarne na ekonomii w Bydgoszczy

Studia w trybie niestacjonarnym (zaocznym) na kierunku ekonomia w Bydgoszczy są płatne niezależnie od wybranej uczelni – publicznej czy prywatnej. Cena za pierwszy rok studiów na kierunku ekonomia wahają się od 3890 zł do 4000 zł. 

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Ekonomia w Bydgoszczy w trybie niestacjonarnym niezależnie od tego czy uczelnia jest prywatna czy publiczna – jest płatana. 
Ekonomię bezpłatnie można podjąć jedynie w formie stacjonarnej na uczelniach publicznych. 
 

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ekonomia Bydgoszcz studia i stopnia

Ekonomia Bydgoszcz studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ekonomia Bydgoszcz studia stacjonarne

Ekonomia Bydgoszcz studia niestacjonarne

Ekonomia w Bydgoszczy

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku ekonomia w Bydgoszczy?

Kierunki studiów takie jak ekonomia wymagają wiele zaangażowania i pracy. To poświęcenie zaowocuje w przyszłości dobrym zatrudnieniem.

Wojciech, student drugiego roku, mówi:

Matematyka na początku mnie przerażała, na szczęście ze swoimi problemami nie pozostałem sam. Pomoc ze strony wykładowców była ogromna, dzięki niej przebrnąłem przez te trudne chwile i nauka była dużo łatwiejsza. Studia w Bydgoszczy dają prawdziwy komfort nauki, polecam je każdemu!

Pozostałe uczelnie w Bydgoszczy na których jest kierunek EKONOMIA

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia