Pedagogika studia stacjonarne Rzeszów

Pedagogika studia stacjonarne Rzeszów

Studia na kierunku pedagogika w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

22.04.2024

Pedagogika - studia stacjonarne (dzienne) Rzeszów - 2024 | woj. podkarpackie

 

Studia na kierunku pedagogika w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia stacjonarne na kierunku pedagogika w Rzeszowie możesz rozpocząć na Uniwersytecie Rzeszowskim.


Za stacjonarne studiowanie administracji zapłacić należy w Collegium Humanum – Szkole Głównej Menadżerskiej w Rzeszowie.

 

Pedagogika studia stacjonarne Rzeszów
Studia na kierunku pedagogika w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Pedagogika to kierunek skierowany do tych osób, które swoją karierę zawodową chciałyby wiązać z prowadzeniem działań o charakterze pomocowym. W trakcie studiów przyszli pedagodzy zdobywają wiedze oraz umiejętności niezbędne do pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi lub osobami starszymi, które zmagają się z problemami natury wychowawczej. Studenci tego kierunku mogą kształcić się m.in. w zakresie pedagogiki medialnej, opiekuńczo-wychowawczej czy resocjalizacyjnej.

 

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku pedagogika w Rzeszowie

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
 

Najczęściej wymaganymi przedmiotami w czasie rekrutacji na kierunek pedagogika są takie przedmioty jak:

  • język polski,
  • język obcy

Kandydaci na publiczną uczelnię w Rzeszowie przy wyborze przedmiotów maturalnych powinni wziąć pod uwagę w szczególności przedmioty o charakterze humanistycznym. Dobrze więc, by przyszli studenci osiągnęli dobre wyniki np. z historii, wiedzy o społeczeństwie czy geografii. Powinni też dobrze przygotować się do egzaminu z matematyki.

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku pedagogika w Rzeszowie?

 

Typ i tryb studiów

 

Studia na kierunku pedagogika w Rzeszowie możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

sprawdź wszystko o: pedagogika studia w Rzeszowie

 

 

Program studiów i przedmioty

Pedagogika nie tylko skupia się na zagadnieniach związanych z rozwojem człowieka w społeczeństwie, ale także porusza ważną problematykę związaną z edukacją czy kulturą cywilizacyjną. Pedagodzy przygotowani są do pracy z dziećmi, ludźmi dorosłymi oraz osobami starczymi, którzy zmagają się z kłopotami wychowawczymi. Studenci pedagogiki mogą wybrać specjalizację, która najbardziej ich zainteresuje. Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z wykonywaniem zawodu pedagoga.

W programie studiów pedagogicznych w Rzeszowie znajdują się przedmioty takie jak:

  • pedagogika wczesnoszkolna,
  • psychologia rozwoju i wychowania,
  • kultura żywego słowa,
  • psychologia mediów,
  • diagnostyka resocjalizacyjna,
  • probacja i kuratela sądowa.

 

Wiedza i umiejętności

Absolwenci pedagogiki przygotowani są kompleksowo do pracy m.in. w ośrodkach wychowawczych, opiekuńczych czy resocjalizacyjnych, a także w instytucjach oświatowych. Studenci tego kierunku kształcą się w zakresie pracy z dziećmi, młodzieżą lub osobami znajdującymi się na dowolnym etapie rozwojowym, które zmagają się z różnorodnymi problemami wychowawczymi.

 

 

Wiedza

Studenci pedagogiki dysponują wiedzą specjalistyczną z zakresu nauk pedagogicznych, społeczno-kulturowych, psychologicznych, medialnych, historyczno-filozoficznych, a także biologiczną. Dzięki kompleksowej wiedzy przyszli specjaliści znają najistotniejsze czynniki kształtujące współczesną pedagogikę, a także rozumieją wpływ psychologicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań na pracę pedagoga. Absolwenci tego kierunku rozumieją i potrafią scharakteryzować etapy poszczególnych rozwojów człowieka – zarówno emocjonalnych, jak i biologicznych. W trakcie zajęć studenci poznają teoretyczne podstawy działalności edukacyjnej w obszarze kształcenia, wychowania, rozwoju i autokreacji człowieka w ciągu całego życia.

 

Wiedza, którą zdobywają studenci pedagogiki:

  • Znajomość podstaw dziedzin związanych z pedagogiką (m.in.: psychologia, kultura, antropologia, socjologia, media, filozofia, historia, biologia)
  • Znajomość etapów rozwojowych człowieka
  • Znajomość wpływu różnorodnych czynników społecznych na rozwój jednostki oraz nauk dydaktycznych
  • Znajomość przestrzeni kulturalnej w życiu człowieka

 


Umiejętności

Absolwenci pedagogiki mają niezbędne umiejętności dotyczące prowadzenia działań pedagogicznych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przyszli specjaliści potrafią opisywać, analizować, interpretować, projektować, a także ewaluować różnorodne strategie stosowane w środowisku pedagogicznym. Studenci zdobywają szerokie kompetencje w zakresie diagnozowania potrzeb dziecka i rodziny – umożliwia to im późniejszą karierę w zawodach związanych z niesieniem wsparcia w organach pomocy społecznej. Ponadto absolwenci tego kierunku rozpoznają zaburzenia w przystosowaniu społecznym, a także potrafią im zapobiegać. Studenci pedagogiki skutecznie planują i realizują działania opiekuńczo-wychowawcze, a także racjonalnie poruszają się w przestrzeni medialnej.

 

Umiejętności, które posiada absolwent studiów na kierunku pedagogika:

  • Potrafi posługiwać się nowoczesnymi programami komunikacji online
  • Zna przestrzeń cyfrową, potrafi płynnie się po niej poruszać
  • Umiejętnie prowadzi rozmowy z wychowankami znajdującymi się na dowolnym etapie rozwojowym
  • Skutecznie wdraża procesy wychowawcze i resocjalizacyjne
  • Potrafi skutecznie działać w różnorodnych warunkach
  • Umiejętnie nawiązuje i utrzymuje relacje zawodowe
  • Rozwiązuje konflikty o różnorodnym podłożu
  • Planuje i koordynuje działania o charakterze dydaktycznym, edukacyjnym czy kulturowym


Dzięki szerokiej ofercie, którą prezentują rzeszowskie studia pedagogiczne, przyszli specjaliści umiejętnie wykorzystują media i technologie informacyjne w pracy dydaktyczno-wychowawczej, a także prowadzą działania opiekuńcze czy resocjalizacyjne.
 


Jak wyglądają studia stacjonarne

Nauka stacjonarna pozwala studentom poznać charakterystykę interesującego ich zawodu zarówno w kontekście teoretycznym, jak i praktycznym. Dzięki nowoczesnej technologii uczestnicy zajęć nie tylko rozwijają swoje zdolności praktyczne, ale także przyswajają wiedzę w szybszy i wygodniejszy sposób. Ponadto studenci stacjonarni mogą czerpać wiedzę bezpośrednio z bibliotecznych zbiorów, które najczęściej znajdują się w budynku uczelni lub niedaleko jego lokalizacji.

Studiowanie na terenie uczelni to dla studentów okazja do uczestniczenia w życiu uczelnianym oraz nawiązywania nowych relacji przyjacielskich czy zawodowych. Studia stacjonarne to także szansa na poznanie ludzi, z którymi możemy rozpocząć długotrwałą współpracę. Wspólna nauka motywuje i umila czas spędzony na wydziale, a projekty grupowe rozwijają zdolności komunikacyjne i prezentacyjne studentów.

Uczelnie publiczne oferują studentom stacjonarną naukę za darmo, jednak wiąże się to z ograniczoną liczbą miejsc przeznaczoną dla kandydatów. Ci, którzy nie dostali się na wybrany kierunek, mogą szukać zbliżonego programu studiów na uczelni niepublicznej. Prywatna nauka, chociaż często nie wymaga od studenta wysokich wyników maturalnych, jest jednak kosztowna.

Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej organizowane są w godzinach porannych i popołudniowych. Studenci mogą zatem dowolnie dysponować swoim czasem wolnym, np. pracując lub rozwijając swoje zainteresowania wieczorami oraz w weekendy.
 

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Rzeszowie

studia niestacjonarne w Rzeszowie

 


Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Studenci pedagogiki przygotowują się do specyficznej pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi lub osobami starszymi. Istotne jest więc to, żeby kandydaci na ten kierunek byli pozytywnie nastawieni do prowadzenia współpracy z ludźmi, którzy znajdują się na różnorodnych etapach rozwojowych lub zmagają się z określonymi problemami wychowawczymi. Dobrze, by przyszły pedagog umiejętnie rozwiązywał konflikty o dowolnym podłożu. Jako przyszły wychowawca powinien on też mieć zdolności przywódcze.

Praca pedagogiczna wiąże się ze specyficznymi warunkami, z którymi przyszli eksperci będą musieli się zmagać – studenci pedagogiki powinni zatem umiejętnie pracować w sytuacjach stresowych. Kandydata na ten kierunek powinny cechować m.in. zdolność empatii, odpowiedzialność, cierpliwość czy komunikatywność. Dobrze, żeby przyszły student pedagogiki miał już pewne doświadczenie w pracy z osobami wymagającymi wsparcia wychowawczego.

 

Co cechuje studenta pedagogiki:

  • pozytywne nastawienie do innych
  • umiejętność rozwiązywania konfliktów
  • zdolności przywódcze
  • umiejętność pracy w niekomfortowych warunkach
  • zdolność empatii
  • odpowiedzialność
  • cierpliwość
  • komunikatywność
  • doświadczenie w pracy z dziećmi, osobami starczymi lub wymagającymi pomocy

 

Gdzie studiować na kierunku pedagogika w Rzeszowie

Uczelnie, na których można studiować pedagogikę stacjonarnie w Rzeszowie:

czytaj dalej 

uczelnie w Rzeszowie

pedagogika studia niestacjonarne w Rzeszowie

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek pedagogika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia w Rzeszowie) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Społecznych UR) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku pedagogika w Rzeszowie

Kompetencje pedagogów cenione są w środowiskach związanych m.in. z opieką społeczną lub prowadzeniem działań opiekuńczo-wychowawczych. Dzięki temu przyszli specjaliści mają szansę rozwijać się w tym kierunku, który najlepiej odpowiada ich umiejętnościom oraz oczekiwaniom.

Pedagog ma wiedzę niezbędną do poprawnego analizowania rozwoju jednostki, która zmaga się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi czy związanymi z jakością życia. Absolwenci pedagogiki mogą zatem rozpocząć pracę w ośrodkach rehabilitacyjnych i hospicjach czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w których prowadzić będą działania doradcze i opiekuńcze.

Niektórzy studenci decydują się kształcić swoje zdolności w kierunku zawodów związanych z edukacją – w ten sposób mogą oni rozpocząć pracę w szkole lub przedszkolu, a także prowadzić zaplanowane działania dydaktyczne.

Absolwenci pedagogiki mogą próbować swoich sił także w marketingu, w którym coraz częściej sięga się po usługi pedagogiczne. Specjaliści mają szansę rozwijać się w firmach szkoleniowych lub działach ds. rozwoju kadr.
 


Absolwent kierunku pedagogika może starać się o pracę m.in. w:

  • ośrodkach rehabilitacyjnych i hospicjach
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych
  • ośrodkach szkolno-wychowawczych
  • fundacjach i stowarzyszeniach
  • placówka socjalizacyjnych i interwencyjnych
  • ośrodkach adopcyjnych
  • stowarzyszeniach
  • administracji prywatnej i państwowej
  • firmach szkoleniowych
  • działach personalnych i działach ds. rozwoju kadr

 


Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów pedagogika w Rzeszowie?

Pedagodzy często rozpoczynają swoją karierę z misją niesienia pomocy. Taka motywacja sprawia, że specjaliści w tej dziedzinie rozwijać się mogą w różnorodnych kierunkach związanych nie tylko z kwestiami wychowawczymi czy opiekuńczymi, ale także edukacyjnymi i marketingowymi. Absolwenci pedagogiki najczęściej decydują się jednak na rozpoczęcie pracy w ośrodkach oświatowych lub przedsiębiorstwach.

Pedagog szkolny zarabia przeciętnie 3590 zł brutto w ciągu miesiąca. Nauczyciel wychowania przedszkolnego w tym samym czasie zarobi nieco mniej – 3190 zł brutto. Miesięczne wynagrodzenie brutto dla trenera edukacyjnego (coach) waha się średnio między 4150 zł a 10190 zł, w zależności od miejsca zatrudnienia. Specjalista ds. resocjalizacji w miesiąc zarobi średnio 6500 zł brutto.

Część ekspertów współpracuje z fundacjami lub organizacjami w charakterze charytatywnym – wrocławscy pedagodzy realizują misję polegającą na niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Niektóre instytucje prowadzą działania także za granicą, dzięki czemu przyszli specjaliści mogą rozwijać się także na arenie międzynarodowej.
 

 

Źródło: zarobki.pracuj.pl (październik 2021)

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na pedagogikę

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku pedagogika w Rzeszowie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

komentarze (0)