Choć z pewnością nie szata zdobi człowieka, to subiektywne poczucie atrakcyjności, związane z estetyką swojego wyglądu, może poprawić samopoczucie i pozytywny odbiór własnej osoby. Między innymi właśnie dlatego popularność usług kosmetologicznych jest coraz mniejsza. Dbanie o siebie przestało dotyczyć jedynie kobiet i stało się również domeną mężczyzn, dlatego coraz więcej ludzi regularnie korzysta z usług dobrze wykwalifikowanych kosmetologów. Kosmetologia to nie tylko poprawa atrakcyjności fizycznej człowieka, a przede wszystkim dział dermatologii – jednej z podstawowych nauk medycznych.
Korzystanie z usług kosmetologów może pomóc w problemach skórnych, związanych z włosami lub paznokciami, a także pozwala na zgłębienie elementarnych zasad profilaktyki zdrowotnej, dzięki czemu zwiększa się świadomość własnego ciała oraz potrzeb organizmu. Dynamiczny rozwój opisywanej nauki, a wraz z nim coraz większe zainteresowanie podjęciem kształcenia na Kosmetologii, skłoniło wiele miast akademickich do zaoferowania przyszłym kandydatom tego kierunku. Kosmetologię w Poznaniu możesz podjąć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Druga z opcji cieszy się coraz większą popularnością i jest wybierana przez szerokie grono przyszłych studentów.
Dla kogo są studia na kierunku kosmetologia
Studia w Poznaniu na kierunku Kosmetologia adresowane są do wybranego grona przyszłych kandydatów, którzy wyróżniają się konkretnymi cechami, zainteresowaniami i predyspozycjami.
Proces aplikacji na studia wolny jest od jakiejkolwiek dyskryminacji, dlatego swojego szczęścia z tym kierunkiem może spróbować każdy, jednak największe szanse na powodzenie będą mieli ci kandydaci, którzy wykazują żywe zainteresowanie szeroko rozumianą kosmetyką, nie mają problemu z nauką biologii, chemii oraz fizyki, posiadają wrodzone poczucie estetyki oraz nie wykazują trudności w kontakcie z drugim człowiekiem. Jeżeli wydaje ci się, że przedstawiona sylwetka idealnego kandydata na Kosmetologię pokrywa się z twoją osobowością, nie wahaj się dłużej i aplikuj na wybraną uczelnię w Poznaniu!
Uczelnie w Poznaniu, które zaoferowały studentom możliwość kształcenia w ramach Kosmetologii w trybie niestacjonarnym, ustanowiły własny harmonogram zjazdów, podczas których są prezentowane treści kierunkowe. Kształcenie na studiach zaocznych ma charakter weekendowy. Studenci uczęszczają w wielogodzinnym kształceniu podczas trzech dni – od piątku do niedzieli. Zjazdy te zazwyczaj odbywają się co dwa lub trzy tygodnie. Szczegółowe informacje zawarte są na stronach internetowych wszystkich uczelni.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku kosmetologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku kosmetologia w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Czego nauczysz się na studiach
Studia medyczne na kierunku Kosmetologia mają za zadanie uposażyć przyszłych absolwentów w szereg pragmatycznych kompetencji, dzięki którym będą mogli się wywiązać z obowiązków wynikających ze specyfiki wykonywanego zawodu. Kosmetologia jest nauką, która nierozerwalnie wiąże się z takimi dziedzinami, jak chirurgia plastyczna, farmakologia, fizykoterapia, a także kosmetyka. W związku z tym można nazwać ją interdyscyplinarną. Przedmiotami, jakie napotkasz podczas swojej przygody z tym kierunkiem, będą najprawdopodobniej:
-
dietetyka z elementami żywienia w kosmetologii,
-
medycyna przeciwstarzeniowa,
-
chemia kosmetyczna,
-
analiza kolorystyczna,
-
technologia produkcji kosmetyków,
-
dermatologia kliniczna,
-
podstawy fizjologii i anatomii,
-
aspekty prawne prowadzenia działalności i wykonywania usług.
Program studiów
Siatka studiów kosmetologicznych najpewniej będzie się różniła w zależności od tego, jaką placówkę edukacyjną wybierzesz, jednak pewne elementarne założenia powinny pozostać niezmienne. Studentów Kosmetologii czeka gruntowna powtórka zdobytych już wiadomości z dziedzin takich jak biologia, chemia oraz fizyka, co ma na celu łatwiejsze zrozumienie bardziej specjalistycznych treści.
Kosmetologia ma charakter praktyczny, dlatego najważniejszą częścią nauki będzie zgłębienie konkretnych umiejętności w zakresie planowania i wykonywania konkretnych zabiegów kosmetologicznych, diagnozowaniu stanu cery i dopasowywaniu właściwej pielęgnacji, udzielaniu fachowych porad na temat pielęgnacji włosów i paznokci w zależności od ich rodzaju, a także zalecenia żywieniowe, dzięki którym stan skóry może się poprawić.
Wszystkie powyższe umiejętności prawdopodobnie nie byłyby możliwe bez opanowania obszernej wiedzy teoretycznej. Dlatego studenci Kosmetologii staną przed zadaniem przyswojenia równiej jej. Poznasz podstawy niemal wszystkich nauk medycznych, dzięki czemu zwiększysz swoją świadomość podczas nauki. Dowiesz się nieco o składzie najczęściej stosowanych preparatów kosmetycznych, a także dowiesz się, jakie symptomy mogą wskazywać na konkretne problemy z cerą, włosami lub paznokciami.
Jakie są ceny studiów na kierunku kosmetologia w Poznaniu
Podjęcie dowolnego kierunku studiów w trybie niestacjonarnym zapewnia niezaprzeczalny komfort w postaci możliwości zagospodarowania swojego czasu w ciągu tygodnia roboczego w dowolny sposób, jednak należy pamiętać o obowiązku wnoszenia regularnych opłat za czesne. W przypadku Kosmetologii ceny mogą się różnić w zależności od uczelni, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami w tym aspekcie, zapoznaj się z regulaminem kształcenia, który znajdziesz na stronie internetowej wybranej placówki edukacyjnej.
Kosmetologia w Poznaniu - ceny:
-
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu: 4800 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku kosmetologia w Poznaniu
Uczelnie na których można studiować kierunek kosmetologia niestacjonarnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Uczelnie przyjmują ograniczoną liczbę kandydatów na poszczególne kierunki – o tym, czy kandydat dostanie się na studia, decydują wyniki postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
Kosmetologię w uczelni publicznej w Poznaniu można studiować niestacjonarnie tylko w ramach studiów II stopnia. Niestacjonarne studia I stopnia na tym kierunku można podjąć tyko w uczelni prywatnej.
Limity miejsc na kierunku kosmetologia w Poznaniu
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: 80
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne II (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci mogą poznać wyniki rekrutacji w terminie, który został ustalony indywidualnie przez daną szkołę wyższą – najważniejsze informacje umieszczane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – 6 września 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne II stopnia (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne należy najczęściej dostarczyć do siedziby wybranej szkoły wyższej osobiście. Czasem jednak kandydaci mogą przesłać dokumentację za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Kandydaci na kosmetologię w niektórych szkołach wyższych muszą dostarczyć również aktualne orzeczenie o braku przeciwwskazań do studiowania, wystawione przez lekarza medycyny pracy.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne można składać zazwyczaj niedługo po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Należy tego dokonać w wyznaczonym przez daną szkołę wyższą terminie – spóźnienie lub doręczenie dokumentacji w formie niezgodnej z oczekiwaniami uczelni może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – 1 sierpnia 2024
* Studia niestacjonarne II stopnia (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.