Dziś każde społeczeństwo dąży do jak najbardziej maksymalnego rozwoju. Chcemy korzystać ze zdobyczy techniki, na obrzeżach miast nieustannie powstają nowe i coraz to bardziej rozbudowane kompleksy przemysłowe. Czy zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek, czy każdy z tych terenów przystosowany jest do wybudowania na nim kolejnych fabryk? Współcześnie liczy się bowiem nie tylko sam fakt rozwoju, lecz także jego jakość oraz symbioza obowiązująca pomiędzy wytworem ludzkich rąk a zasobami naturalnymi ziemi. Biogospodarka to dyscyplina naukowa, która czuwa między innymi nad zbilansowanym tworzeniem nowych kompleksów przemysłowych.
Studia na kierunku biogospodarka mają profil ścisły i stanowią idealną propozycję kształcenia dla osób, które z jednej strony dostrzegają możliwości, jakie daje dbałość o świadomy rozwój i które z drugiej strony chcą mieć na uwadze ochronę przyrody. To interdyscyplinarny profil kształcenia, na którym odnajdzie się każdy pasjonat nauk ścisłych. Jeśli zatem twoje ulubione przedmioty w szkole do biologia i chemia, a do tego możesz poszczycić się otwartym umysłem, to kierunki studiów takie jak biogospodarka czekają właśnie na ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biogospodarka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku biogospodarka w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku biogospodarka stanowią od kilku lat bardzo modny profil kształcenia, który związany jest między innymi z aktywnie działającymi ruchami ekologicznymi. Młodym ludziom zależy dziś nie tylko na tempie, lecz przede wszystkim na jakości rozwoju. Uczelnie w Warszawie dostrzegają te tendencje i przygotowują one odpowiedź w postaci kierunku studiów jakim jest biogospodarka. W Warszawie możesz kształcić się na nim na dwóch uczelniach – Politechnice Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Przenalizuj propozycje obu tych ośrodków akademickich i wybierz tę, która najpełniej odzwierciedlać będzie twoje oczekiwania.
W programie kształcenia na kierunku biogospodarka znajdzie się wiele interdyscyplinarnych przedmiotów, które kształcą w różnorodnych aspektach. Z jednej strony studenci tego kierunku muszą poznać aspekty związane z zarządzaniem przedsiębiorstwami, a z drugiej podstawowy trzon kształcenia obejmować będą nauki ścisłe. Wśród przedmiotów, wpisanych w siatki programowe, znajdziesz przykładowo:
-
biotechnologię
-
inżynierię środowiska
-
budowę i eksploatację maszyn