Dziś każdy kojarzy nazwiska takie jak Goethe, Nietzsche, Bach, Wagner oraz Mann. To potężni autorzy ze świata kultury i sztuki, którzy wpłynęli na ukształtowanie współczesnego rozumienia tradycji europejskiej. Język niemiecki z kolei jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie – jego perfekcyjne opanowanie pozwoli ci na wiele różnorodnych aktywności zawodowych, które zbliżą cię także do szczegółowego zapoznania się z kulturą i sztuką niemiecką.
Germanistyka to nauka, która zajmuje się badaniem, opisywaniem i analizowaniem języka niemieckiego oraz literatury i sztuki niemieckojęzycznej. Studia na kierunku germanistyka cieszą się zatem dużą popularnością wśród osób o otwartych, humanistycznych umysłach, które z łatwością uczą się nowych języków. Jeżeli chciałbyś zatem poznawać literaturę i sztukę tego kręgu kulturowego w oryginale i pasjonuje cię historia Niemiec, to studia na kierunku germanistyka będą dla ciebie stworzone.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku germanistyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku germanistyka w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak germanistyka znalazły się w ofercie uczelni, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że kształcić cię będą językoznawcy i literaturoznawcy, pod okiem których zdobywać będziesz szeroką wiedzę o języku, sztuce i literaturze Niemiec.
Program kształcenia na kierunkach studiów takich jak germanistyka ma co najmniej dwa ogniwa centralne. Pierwsze z nich dotyczy zagadnień językoznawczych – musisz mieć świadomość, że studiach czeka cię przede wszystkim intensywna nauka języka Niemieckiego. Poznawać będziesz:
-
dialekty
-
jego odmianę ogólną
-
gramatykę historyczną
Z drugiej strony ogromne znaczenie będzie mieć twoja edukacja literaturoznawcza. Podczas wszystkich semestrów nauki poznawać będziesz historię literatury Niemiec oraz jej metodologie. Dzięki takiemu dualnemu kształceniu będziesz świetnym lingwistą o dużym zapleczu wiedzy kulturowej i teoretycznej.